Skip to main content

Topic: Privremeno napajanje receivera (Read 4832 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Privremeno napajanje receivera

Pozdrav,

U procesu sam dobivanja zamjenske baterije iz HK, dok sve ostale dijelove imam. Takoder sam nedavno dobio receiver i transmiter i sad gledam postoji li ikakva mogucnost da testiram udaljenost signala receivera ali bez lipo baterije koje jos cekam.

Koliko uopce energije treba receiver? Dovoljno mi je samo da ukopcam jedan servo u receiver da vidim koliki je domet? Mogu li za to nekako iskoristiti obicne baterije ili je to premalo?

Inace energija ide od baterije preko ESCa, ali jel moguce nekako obicnu bateriju spojiti sam receiver na par trenutaka u svrhu testiranja?

Jel uopce moguce ista navedenog bez prave i jake lipo/nimh baterije?

Ili mozda najbolje da se strpim dok posiljka dode iz daleke Kine :)

Unaprijed hvala!



Sent from my Windows Phone 8X by HTC using Tapatalk

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #1
Pomoglo bi kada bi znali koji je to receiver (a možda i koja stanica, tek, toliko  :) ).

Napajanje prijemnika preko ESC-a nije uvijek moguće, tj. ESC mora imati BEC za tu svrhu, a ako je tzv. 'Opto', nije moguće napajati prijemnik, tj. potreban je posebni izvor napajanja za prijemnik.

Ukoliko se koristi posebni izvor napajanja za prijemnik, bez obzira na vrstu, treba paziti na polaritet, u protivnom bi iz prijemnika mogao izači bijeli dim...

Damir


Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #2
Pomoglo bi kada bi znali koji je to receiver (a možda i koja stanica, tek, toliko  :) ).

Napajanje prijemnika preko ESC-a nije uvijek moguće, tj. ESC mora imati BEC za tu svrhu, a ako je tzv. 'Opto', nije moguće napajati prijemnik, tj. potreban je posebni izvor napajanja za prijemnik.

Ukoliko se koristi posebni izvor napajanja za prijemnik, bez obzira na vrstu, treba paziti na polaritet, u protivnom bi iz prijemnika mogao izači bijeli dim...

Damir

Isprike na nedostatku informacija :)

Receiver /transmiter - http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=24970
ESC - http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=32524

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #3
Kombinacija je OK, dok čekaš zamjensku bateriju ( što su ti to poslali ??) možeš isprobati receiver kako je rekao FlyMeToTheMoon ..!

Da ne bude 'bijelog dima', ovdje je slika servo konektora koji se mogu spojiti za napajanje prijemnika: bitno da je + (plus)  vod u sredini, to se ne smije pogriješiti; jedan vanjski je signal (to ti ne treba za bateriju) a drugi je - (minus) .

Za testiranje rada dovoljan je i jedan servo ..
Damir

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #4
Evo piše lepo Power: 4.5v ~ 9.6v/<30ma

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #5
Kombinacija je OK, dok čekaš zamjensku bateriju ( što su ti to poslali ??) možeš isprobati receiver kako je rekao FlyMeToTheMoon ..!

Da ne bude 'bijelog dima', ovdje je slika servo konektora koji se mogu spojiti za napajanje prijemnika: bitno da je + (plus)  vod u sredini, to se ne smije pogriješiti; jedan vanjski je signal (to ti ne treba za bateriju) a drugi je - (minus) .

Za testiranje rada dovoljan je i jedan servo ..
Damir

http://www.flyfreak.net/pocetnici/problem-s-novom-5-0-4s-lipo-baterijom-punjac-pokazuje-3s/ :)

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #6
Hvala svima na pomoći! Uspio sam preko 3 AA baterije i sve radi super tako da danas mogu bar testirati domet prijamnika i predajnika :) Ne ocekujem neki veliki domet, ali covjeka veseli :) Bar dok ne dode baterija, pa da mogu nesto i konkretno napraviti.

Pozdrav,
Renato

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #7
Javi nam koliki si domet isprobao.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Lp,
Alex

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #8
Smijem pitat zasto mjeris domet? Tj. koja je namjena modela?

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #9
Smijem pitat zasto mjeris domet? Tj. koja je namjena modela?

Nema posebne namjene, samo uzivanje :) Nema nekog posebnog razloga. Cisto dok cekam bateriju, a i zanima me koliki je domet stanice cisto da znam koliki mi je fly zone jer nemam jos nikakve fly-to-home i slicne funkcionalnosti.. Pa cisto da si mogu vizualizirati krug u kojem ne bi trebalo biti problema oko letenja, bar sto se veze tice.

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #10
U vecini slucajeva nikad neces otici dalje nego sto mozes jer jednostavno neces vidjeti model, zato sam i pitao :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #11
U vecini slucajeva nikad neces otici dalje nego sto mozes jer jednostavno neces vidjeti model, zato sam i pitao :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Jasno mi je to :) Al opet cisto da se uvjerim da je stanica OK, jer bilo je na netu nekih komentara da se zna dogoditi da je range jako mali (daleko, daleko od LOS udaljenosti) ili zbog gresaka na samom uredaju ili neceg treceg...

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #12
Evo prvo testiranje kaze 600 metara radijusa.. Mislim da moze 1 km bez problema, al trenutno sam na lokaciji s dosta razlika u visini, a posto testiram tako da idem pjeske okolo poslije tih 600m nisam u vidljivoj liniji sa stanicom...

Sutra cu probati potez od 1 kilometra  pa javim rezultate..

Sent from my Windows Phone 8X by HTC using Tapatalk

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #13
Jos jedna napomena: 'domet' ne postoji !

Naime, daljina na kojoj će nam raditi RC uređaji podložna je fizikalnim promjenama, odnosno uvjetima rasprostiranja elektromagnetskog zračenja na koje ne možemo uvijek djelovati niti smo uvijek svjesni trenutačne situacije.

Testiranje je dobro napraviti da se vidi ispravnost, a posebno se izvodi i famozni 'range test' no kod njega se smanji snaga stanice, za to postoje programi u menu-u. Sa tako smanjenom snagom testira se na nekoliko desetaka matera. Svrha je ustanoviti ispravno djelovanje, a ne izmjeriti 'domet'.

U određenim uvjetima imamo na raspolaganju i više od par kilometara, a u nekim uvjetima niti par stotina metara, ovisno o konfiguraiji terena i ugrađenoj opremi na modelu (FPV može značajno djelovati, impulsni BEC isto tako). LOS ne znači da će veza funkcionirati !

Dakle ne radi se o nekoj točnoj i izmjerivoj vrijednosti, kao što možemo reči 'da u toj boci ima toliko i toliko litara ili da u košari ima toliko kg kruha', pa se zato pojam 'domet' izbjegava i praktički skoro nigdje (gdje se radi o ozbiljnom uređaju) ne  navodi kao neka udaljenost.

Damir

 

Odg: Privremeno napajanje receivera

Reply #14
Hvala na detaljnom objasnjenju! :)

Sent from my Windows Phone 8X by HTC using Tapatalk

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.