Skip to main content

Topic: ESC preporuka (Read 2864 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ESC preporuka

Pozdrav !
Ovo mi je prvi post na ovom forumu pa da odmah krenem  :D
U posjedu sam par ovakvih motora :
BLDC
Nemam nikakvih podataka o njemu (izvađen iz DLT-a), debljina žice na namotima je cca. 0.6mm,otpor je 0.6 ohm-a (šugavi MM pa uzeti sa rezervom), spojen je kolko vidim u zvijezdu, koju bi struju mogao "progutati" motor ?
Da li uopće mogu koristiti "standardni" ESC sa njim ?
Kučište je aluminijsko, pa sa hlađenjem ne bi trebalo biti problema.
Nisam baš previše upućen u ovu tematiku, pa me nemojte odmah popljuvati  ;)

P.S.
Nadam se da sam pogodio temu.



Odg: ESC preporuka

Reply #2
Eh da ono najbitnije, pogon za dječji bicikl.


Odg: ESC preporuka

Reply #4
Upravo tako, zato i pitam za savjet :)
Motor radi na max 12v 2A , piše na naljepnici, pretpostavka je da ima bar 3000 okretaja ipak je vrtilo trake :)

Odg: ESC preporuka

Reply #5
Meni se čini da možeš obični ESC koristiti. Ovaj sklop kraj njega je očito bio integrirani kontroler.
Sumnjam da ima preko 250w snage.

Btw od kud je to, iz čega je izvađen?

Odg: ESC preporuka

Reply #6
Da i ja si mislim da bi običan ESC išao, al eto pitam jer nisam to do sada slagao.
Trenutni sklop ima HalfBridge do 5A, nemrem naći datasheet od kontrolera gore koji ima valjda PWM i Hall detekciju.
Izčupano iz SCSI DLT (tape) drive-a.
Misliš da bi mogao razvit 250w ?
To bi me zadovoljilo :)


Odg: ESC preporuka

Reply #7
Jedino na čemu piše 12V 2A?
Jer to je zajedno 24w snage, osim ak to nije snaga ukupnog sklopa pa sam motor uz jači esc može i više potegnuti

Odg: ESC preporuka

Reply #8
Piše na naljepnici na motoru :)
Mosfeti su mu do 5A, tak da mi njegov driver nije dovoljno jak.
Budem kupio/ukrao ESC kad se nadje koja kuna, ili ak netko hoće mjenjati kakav 15A ili jači ESC za jedan takav motor:)
Pozz !!!

Odg: ESC preporuka

Reply #9
hmmm

neznam baš kak ćeš sa tim pogonit bicikl pa ni dječji
Cesna 1,6 m nitro
F-14 Playboy edf
Easy Glider Pro
Extra 260 PA
Extra 300 ( pred kraj izrade ), Pitts u izradi

Odg: ESC preporuka

Reply #10
Nazalost s tim motorom ne budeš upogonio ništa. Za iole ozbiljniju snagu (250w je utopija) motor treba premotati. Ni to nece donijeti ozbiljnu snagu ako se ne ugrade drugi i drugačije složeni magneti. Ovj motor je outrunner složen naopačke. Ovdje je link sa dobrim opisom prerade 'kompjuterskih' motora.

http://www.flyelectric.ukgateway.net/motors.htm

Danas je puno jeftinije kupiti motor nego preraditi - iako je prerada puno zabavnija.

Za igranje s dječjim biciklom ti poklonim Speed 600 s getribom i kontrolerom pa se igraj do mile volje - i puno je jednostavnije nego s brushlessom.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: ESC preporuka

Reply #11
To sam si i mislio, al reko da pitam.
Još jedno pitanje u vezi ESC-a kad sam već tu, na koji način on određuje struju motoru ?
Npr. ESC je 40A, motor je 34A, kako on zna koliku struju treba poslati, otpor namota ?
Hvala svima, možda probam ako nađem koji jeftilen ESC, vidim da se na Hobby-u da svega naći  ;D


Odg: ESC preporuka

Reply #13
Struju motora određuje opterećenje motora - u ovom slučaju promjer i korak propelera.  Opterećenje raste z brojem okretaja. Motor će u praznom hodu (bez propelera) vuči malu struju, svega par ampera. Znači motor od 34 A možeš bez problema natjerati da vuče i veću struju, ak staviš prevelik propeler, ali time mu skraćuješ vijek..

Odg: ESC preporuka

Reply #14
To me zanima, ESC pretpostavljam ima nekakvu strujnu zaštitu da ne pregori ili ?