Skip to main content

Topic: CRO Skywalker 1,68m (Read 8523 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CRO Skywalker 1,68m

Evo da se malo pohvalim svojim domaćim uradtkom.Temu sam već započeo na RC Pilotu pa da ne radim ispočetka cijeli posao molim vas da se poslužite linkom.

Build LOG je preseljen na ovaj forum tako da samo scrollajte dolje

http://www.rc-pilot.info/forum/forum_posts.asp?TID=3480&PN=1&TPN=1

Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250


Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #2
Krešo , dobar i mukotrpan  posao odrađuješ 8) LP
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #3
Hvala.

Ima samo jedna caka koju sam već napisao.

Model je gotov i već je odradio jedno 4 sata leta.Build LOG sam tek sad odlučio napisat. ;D




Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250


Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #5
Hvala.

Konačno preselio sve.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #6
Konačno se lupio nogom u guzicu i odlučio ako ne završit započet build LOG modela koji već ima bar 4 sata leta i jedno grublje slijetanje tj. stalling.Niš strašno.

Naime radi se o već dobro poznatom FPV modelu koji se može kupiti na svakom ćošku ali ne i kod nas.Očito sam više modelar nego RC pilot odlučio sam se na izradu istog pošto ne želim iz principa davat 100 baksa za stiropor + 100 na shipping.Još ga u transportu malo "potrimaju."
Nakon kratkog traženja na netu sam naišao na ovaj thread (ima ih samo 3 ili 4 općenito ako sam dobro zapamtio!!) na RC Groupsu,
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1446233
pa ako nekoga zanima neka samo izvoli.
Gospon Sfakias se potrudio to sve prenijet u digitalni oblik, a ja sam dodao još jedan štih pa to sve začinio sa malo fiberglassa.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #7
Molim da kolega do vrata ugasi svjetlo pa da krenemo s dijapozitivima :)

Pogled s boka


Pogled odozgo ali bez šablone (moram napomenut da dosta koraka nije slikano iz nekog razloga)
Radi spajanja dvije ploče od 10cm, a širina trupa je nekih 12 je kasnije bilo dosta kitanja.
http://imageshack.us/photo/my-images/268/6i51.JPG/


Trup
http://imageshack.us/photo/my-images/197/x2ux.JPG/
Stavio sam linkove jer su slike druge rezolucije ????? pa su zoomirane preko cijelog ekrana.


Sad već kreću finese





Nakon par sati "umjetničkog rada" počinje ličiti na nešto






Sljedeći dan su počele pripreme za nanošenje fiber (48g/m2)



Skoro ideali uvjeti za epoxy, a da i ja mogu izdržat


Konačno, fiber



Nakon ovoga je nastala pauza od par dana ali i šmirglaona fibera.Istina je, sa fiberom nikad dosta šmirglanja!!!!!

Pošto sam već naučio neke stvari vezano za fiber što se tiče zaštite na radu nabavio sam 3M masku u TS-coloro-u.
Nekih 400kn komplet maska+aktivni filter(ugljen) i pred filter (filc).Za nevjerne tome isplati se svake kune.
http://www.3m.com/product/information/Organic-Vapor-Respirat or.html
Npr kada se farba sa sprejom uopće se ne osjeti nikakav miris!!!!!E sad vjerovatno propusti neke molekule nečeg????
Preporučio bi ju svakome tko radi sa fiberom.Naime koliko sam čitao čestica fibera je vrlo slična čestici azbesta ali se razlikuje po obliku pa se ne zapikava u tkivo pluća.Trenutne studije o utjecaju fibera na pluća pokazuju da nema kancerogena svojstva ali ne garantiraju da u budućnosti neće doći do drugih zaključaka.Tako da....odlučite sami.
Samo dobronamjerni savjet.
Opet s druge strane epoxy smola je opasna jel može izazvat trajnu alergiju pa je zato obavezno koristit DUREX rukavice.Koliko god pazili zasrat će te se pa makar u zadnjoj sekundi kada ćete bacat kist u smeće

Da ne pilim idem dalje s dijapozitivima

Ovako to nekako izgleda nakon 2 dana brušenja i kitanja





Pošto sam u startu malo z...... sa podlogom za motor sada to isto moram ispravljat tj. "nadoštukavat"



Na slici se vidi (kada se zumira) da je pločica veća od planirane površine za motor.Znači............opet kitanje



Sva sreća pa sam kupio dva kita, jedan "obični", a drugi s fiber vlaknima.Kao može ga se u puno debljem sloju nanosit ili ti ga koristit za veća udubljenja.Ono imaš rupu od hrđe kalibra protuavionca pa s ovime to možeš riješit


Zapravo ne znam što sam ovom slikom htio reći pošto je prošlo skoro 4 mjeseca (a to znam samo radi datuma na slici ) ali pretpostavljam da mi je tiu kit počeo nagrizat styro.Naime koristio sam poliesterski kit, a njega baš i ne podnosi styro tako da sam na nekim mjestima morao ponovno dodat staklo ili ih udubit s prstom i popounit epoxy smolom.Brzo sam šmirglao pa sam na nekim mjestima skinuo fiber.Niš što se neda popravit.

Ovdje također popravljam što sam z...... u startu.Zapravo radi se više o estetskim zahvatima.Ne znam kako da opišem ali ljepši završetak sedla krila.Eto laički rečeno.A možda i manje turbulencije na tome dijelu ;)


Plastične špahtle sam prije "šalovanja" pošpricao Tekasil odjeljivačem da se baš ne zakelje.To se naravno ne vidi na slikama.








Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #8
Šalung je ispao nekako ovako.



Sa strane sedla


Sljedeći korak


Opet šmirglanjeovoga se dobro sjećam.Samo taj prijelaz sam radio cca 4 sata ukupno.Za po......t.Kako god ali je na kraju ipak gušt kada vidiš svoj prvi odljevak.

To bi trebalo ovako nekako izgledat



E sada tu nastaje rupa u build LOG-u.
Nakon ovoga je išlo šmirglanje s 240,pa 600 da bi završio na 1200 uz poneko kitanje sitnih rupica.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #9
E sad slijedi onaj zanimljiviji dio.Sigurno ste se zapitali zašto nisam trup izdubio prije ostakljivanja i čemu onoliko šmirglanje tj. kitanje.

E pa zato



Na slici su već spojene polovice.Moram priznat dok sam zakeljio taj tunel tj. rep iscjedio sam litru znoja.


Samo što sam odljevak dobio preko pozitiva tj. modela.Naravno da sam jedno sat vremena sa skalpelom obilazio po sredini čak sam na nekim mjestima kao što su sedlo i nosač motora morao intervenirat sa čekićem po skalpelu da prođe.
Naravno da je model malo dobio ali se radi o sitnim rezotinama koje se kasnije mogu popunit epoxyiem u slučaju da se odlučim napravit "pravi" kalup kako se je to odvažio Kristijan.A i bilo bi potrebno još malo nekih doradica.

Par riječi o trupu.Rađen je sa 160g staklom u 3 sloja  (u prosjeku) i teži nekih 500g cca nakon šmirglanja.A na odljevku ga je bilo za tjedan dana.Mirkobaloni-šmirglanje-mikrobaloni-šmirglanje-mi....... .



Poklopac i ispod "frame" od 5mm balze


Kuka je napravljena od 2,5 kvadratne žice


Piksa za canopy lock
http://imageshack.us/photo/my-images/199/agqw.JPG/

Na trupu rub stakla gdje dolazi poklopac je pojačan, a i uređen s balzom


Nosač krila - prednji (jedan od tri)









Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #10
Da nastavim do kraja.

Ostakljivanje donje površine krila sa 48g staklom.Gornja strana nije ostakljena za jer nema potrebe pošto ionako ne struže po podu prilikom slijetanja, a na donjoj je ionako vlačna sila.
Napadna ivica je ostakljena sa 160g staklom.Ipak ona "krči" put kriz travu, a i ponaša se kao blagi D blok.


Presvlačenje zakrilca u staklo.Na slikama se ne vidi ali na mjestu gdje dolazi horn je "utisnuta" šper pločica tako da se isti ima gdje ušarafit.


Zapravo imam na slikama ali se slabo vidi




Alu puškice za vijke koji drže krilo.Užljebljene da bolje drže u balzi (PU max ljepilo).


Fiksiranje repa (datumsku liniju ili os sam podesio tako da sam uzeo lasersku libelu (od par $) i namjestio od vrha repa do početka trupa i povukao par crtica.Naravno da nisam slikao. :(


U rep sam ugradio remenjaču od balze i napadnu ivicu isto presvukao s staklom.Ipak on nosi horizontalac.





Fiksiranje sedla za horizontalac


Za kut incidencije repa i krila sam se dobro skrumpirao pošto je rađeno odokativnom metodom s boka.Tek kasnije sam skužio da sam i to mogao sa lasersko libelom.A.... 8)

Rep složen i presvućen selotejpom u boji.
Krilo i rep sam presvlačio sa selotejpom ali su površine prije toga tretirane 3M77 sprejom.Može i ljepše sa ORACOVEROM ili sličnim.Ovo je jeftinije.A i mislim da bi s fenom skurio styro.


Ova slika puno ne govori osim da sam napraio silikonske pante sa RTV slikonom.Tek sad se vidi na slici da je površina daleko od idealne.Naprimjer kada je balza plank.A drugi će biti još bolji.



Za farbanje trupa sam koristio Dupli Color sprey kupljen u Bauhause.Neki ART koji dobro prekriva
(da ne bi nabacio 50g boje za ništa)
To je to za sad.Moram poslikat gotov avion pa ću onda dovršit LOG.


 
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #11
Setup

HXT900 - 6komada

Motor:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14736
 sa 9x6 propom (tractor) ali naravno okrenut prema naprijed ;D

ESC:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16892
Mogao je i slabiji al nek se nađe

Baterija:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9510__Turnigy_4000mAh_3S_30C_Lipo_Pack.html

RC:
Turnigy 9XR (openTX firm) sa integriranom telemetryom od FrSky-a.
Ne koristim telemtry HUB nego je LiPO direktno spojen na A2 ulaz (naravno preko djelitelja!!!).

Sljedeći korak je ugradit ArkBird OSD koji je na puta s HK-a i FPV opremicu (5,8GHz).

Kamera CCD (dosta su je nahvalili):
http://www.surveilzone.com/sony-super-had-ccd-600tvl-board-camera-2.8mm-lens-fpv-cc1333
Za sada sam ju probao samo na televizoru u radioni i slika je super a za dalje ćemo vidjet.
Kupio sam je bez kučišta pošto ima cca 40g (vjerovatno shipp težina).Ionako planiram napravit "FPV poklopac" isto od stakla ali koji će već biti prilagođen za kameru i TX.Znači kameru ću ugradit u poklopac.Nadam se da ću ovaj tjedan to započet.Nadam se  :-\ :-\ :-\ :-\

Epoxy za izradu trupa:
NOVAPOX UV iz Karlovca (Oldi hvala)
Staklo:
160g iz TS Colora - Vukovarska


Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #12
Svaka cast za zajebanciju sa staklom :)
Sto mislis, jel ovakav trup tezi ili laksi on nekih drugih opcija gradnje ili kupovine?

Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #13
A gle, teži je svakako.Mislim da EPO ima nekih 350g ali s vertikalnim stabilizatorom dok fiber ima nekih 500g bez repa.Sve ima svoje prednosti i mane.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: CRO Skywalker 1,68m

Reply #14
Evo konačno poslikao pa da podijelim.Osim toga bar sam se natjerao da to konačno polakiram.


Kao što sam napomenuo na samome početku avion je imao jedan stall sa 3 metra visine i naravno njuškom pokupio travu.Sa 40m se čulo gadnije nego što stvarno je.Naime ostao sam bez pogona u spuštanju (prazna baterija, a telemetrija nije bila spojena tj. A2 ulaz :-X), a flapovi su bila spušteni na 1 te zbog nedostatka iskustva s ovim modelom nisam znao da idem too presporo.A dobro, izvukao sam pouku.
To se dogodilo već prvog dana ali sva sreća nakon 3 leta.Osim toga napravio sam i rekord od 36 minuta.Naravno sada znam da je vrh 30min. 8)

Oštećenja su vrlo brzo sanirana (prednost fiberglassa),malo je napuknuo trup u prednjem dijelu i kuka (ona napravljena od žice) se isčupala sa balzom.A puklo je na predviđenom mjestu loma, što reć ;D





Malo slikice krila.Vrhovi krila još nisu dovršeni.Imam plan stavit winglete i LED-ice.To bi isto trebao ovaj tjedan.






Malo je RTV silikon prešao na drugo stranu ali se jedva kuži :-[










Trup nakon 10 minuta.Još crvenu da riješim......




Inače one "zakrpe" s obje strane gdje se trup sužava su zakeljeni šmirgli (100-tka).Naime trup je dosta sklizak pa postoji šansa da bacanje završi kao "fail lunch" na Jubitou :).



A rep


Za malo istegnut vrat


Pogon


Ovaj "pleh" što viri van iz trupa je hladnjak od ESC-a


I još mu nije dosta downthrusta.Još jedan red podloški na gornje šarafe.




Pogled pod haubu






I to je to za sad.

Nastavak slijedi "valjda" uskoro kada ga upogonim s FPV opremom.Još je ostalo napravit clover/skew antenice,napravit poklopac za kamere i odašiljač te podesit ArkBird OSD.

Hvala.








Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250