Skip to main content

Topic: Pregled žiroskopa (Read 8423 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pregled žiroskopa

Futaba GY-401
[attach=1]
stara 401-nica, vjerovatno najpoznatiji žiroskop. Prvi koji je umjesto piezo senzora imao silikonski mems senzor of SMM-a koji se pokazao puno boljim od jeftinijih piezo senzora.
Nekada "top of the line" danas ga mnogi vec smatraju tek "entry levelom".
Vrlo jednostavan za podesiti, oprostiti će pogreske u setupu repa. Nema posebne limitere za lijevu i desnu stranu i ne drži perfektno u brzom letu unazad.
Cijene polovnih se krecu u rasponu od 60$-80$

Dimenzije: 27mm x 27mm x 20mm
Težina: 27g


JR 770 3D (770T u Europi i Aziji)
[attach=2]
nova generacija JR žiroskopa napokon nema drifanja u Heading Hold modu (boljka svih starijih JR žiroa). Isto kao 401-nica koristi silikonski senzor, ali u dolazi u aluminiskom kućištu žarko crvene boje. Mrvicu bolji od 401-nice. Drži konstantniju piruetu i poznat je po zakopavanju repa u trenu "Like hitting a wall". Znalo se desiti da potrga getribu na servacu pa mnogi preporucaju 20% expa na repu. Sa izlaskom 770-tice JR je izbacio i 2 serva koji rade u kombinaciji. JR 3500 mini size sa 0.06s i nevjerovatan JR 8900 full size kao najbrzi trenutno sa 0.054s za 60°.
cijene polovnih se krecu od 70$-90$

Dimenzije: 1.12"x.83"x.35"
Težina: 30 g

Futaba GY520
[attach=3]
Najnoviji Futabin žiroskop. Skužili su da su spavali na lovorikama sa 401 i 611 i da ih je konkurencija prestigla.
I sada dolazi 520, kao najmanji i najlaksi HH žiro. Podržava servace sa kratkim pulsom (760uS) i koristi najnoviji AVCS senzor. Može se programirati preko PCa i ima sve djidje kao i konkurencija. Polovni se teže nadju i oko 100$, a novi je oko 160$. Kabel za programiranje preko PCa, naravno posebno naplacuju :)

Dimenzije: 20 x 20 x 10mm
Težina: 10g


CYE Solid-G / Mini-G
[attach=8]
iz linije proizvoda uzastopnog svjetskog prvaka Curtisa Youngblooda (mladokrvnog? :) )
Navodno jako dobar gyro, ali nije bas previse popularan. Podržava sve servace (i dugog i kratkog pulsa) i da se fino postelavati pomocu PC-a ili male kontrolne jedinece koju nosite sa sobom (G-View). Solid-G je prvi izasao i predvidjen je za vece notro helice dok je Mini-G predvidjen za elektrase.
Cijene za polovne su od 90$-120$

Dimenzije: 25X25X15mm
Težina: 20g

Align GP750/780
[attach=4]
Novi žiro iz Aligna koji se prvo pojavio u kombinaciji sa Trex 250 super combom.
Navodno vrlo dobar, takodjer podržava sve vrste servaća. Vrlo je slican LogicTechu pa pretpostavljam da ga oni rade za Align. Koriste ga i na vecim helicima, ali vjerovatno samo do 500 elektro klase.
Cijena je oko 200$ u paketu sa repnim servom, polovni su vec oko 60$

Dimenzije:26x25x11mm
Težina:14g

Logictech 2100T/Hitec 5000 i veći brat 6100
[attach=7]
Logictech spada u klasu sa 401-nicom, mada ima puno više opcija za podešavanje. Takodjer podržava i servaće sa kracim pulsom. Malo je teži za poštelati kako spada, ali jednom kad ga se namjesti vrlo solidan.
Jeftiniji od Futabe, da se naci vec za 100$ sa repnim servom.
Hitec verzija, osim druge naljepnice i normalne crne boje (umjesto ove khaki smedje) je i mrvicu skuplja...ali barem pise Hitec ;)

Dimenzije: 22(W) x 22 (H) x 11(D)
Težina: 10g

CSM SL720
[attach=6]
jedan od boljih žiroskopa, dolazi iz Engleske. Odličnih performansi i kompliciran za posložiti. Apsolutno sve parametre možete podesiti preko PC-ja, cak i one koje nebi smijeli dirati.
Koristi posljednju generaciju silinkonskog MEMS senzora i svaki primjerak je posebno kalibriran tako da pruža zavidnu konzistentnost u svim režimima leta. Da ga je barem lako isprogramirati, kao recimo Spartana. Ekipa iz CSMa zato vrlo brzo odgovara na sva pitanja putem maila
Nije bas jako popularan, moze se naci polovan za 80$

Dimenzije: 37mm x 26mm x 16mm
Težina: 16g

Spartan DS760 i Quark
[attach=5]
I na kraju dolazimo do trenutno najboljeg. Isto kao i CSM, svaki je posebno kalibriran i koristi najnoviji SMM senzor. Perfektne performanse, odlične piruete i je**no drži. Sport verzija nema PC interface pa tko ne zeli prtljati po postavkama moze proci nesto jeftinije. Radi na naponima do 9V, tako da moze bez problema vrtiti nove brushless servace direktno iz 2S lipice. Napredne postavke mogu se podesiti putem PC-a USB kablom ili preko smartphonea Bluetoothom. Najbolje od svega je sto radi perfektno "out of the box" i netrebate se zamarati programiranjem...zato su i izbacili Sport verziju.
Nakon osnovnog modela izasao je i Quark, isti senzor, ali puno manjih dimenzija. Dolazi u nekoliko kučišta, od prozirnog do zlatnog metalnog.
Polovni su oko 100$

Dimenzije: 28 x 28 x 12mm
Težina: 16 g

Nisam spomenuo Futabu 601/611 jer je jednostavno više nije "in".
Preskočio sam i raznorazne Telebee i Esky jeftine žiroskope. Rade, ali su dostatni samo za početnićko letenje.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

 

Odg: Pregled žiroskopa

Reply #1
Da se nadovežem !
Jedan od čestih problema i neuspjeha kod početnika je upravo loš gyro !
Ljudi nemaju novaca (a tko ima?)pa idu za nekom jeftinijom variantiom.
Sve su podesili (barem tako misle),dođu na livadu (gače se tresu) i onda svate da rep ide na sve strane i da je pri promjeni koraka prisutan zaostatak repa...Naravno pošto se bore da heli zadrže u zraku ,zanemare bježanje repa na sve strane i u sekundi se rep nađe okrenut kontra od modelara.Helikopter ne ostaje dugo u zraku !!!
Zato pri odabiru konkretno gyra NETREBA ŠKRTARITI !