Imao sam već jedno vrijeme u planu napraviti ovaj mod ali nikako vremena, ali evo došlo je na red, nadam se da će moje upute i zapažanja biti nekome od koristi.
Dakle da bi se omogučilo odvrtanje objektiva na Hero3 kameri a samim time i manualni fokus (i ugradnja aftermarket leća tj. objektiva) potrebno ju je rastaviti i "slomiti" ljepilo s kojim je objektiv zaljepljen za tunel senzora, ovo nije baš tako jednostavno jer rastavljanje tako sitne elektronike nosi i rizik da se nešto ošteti (treba određenog iskustva), a da ne spominjem da to ljepilo drži objektiv jako čvrsto na mjestu i da tu ako se primjenjuje velika sila vjerovatno će nešto pući.
Također potrebno je prirediti čisto radno mjesto na stolu (bez prašine) i kutijicu za djelove i preporučio bi još jednu jako čistu kutijicu u koju će se odložiti senzor kamere dok se radi mod na objektivu - za senzor je jako bitno da vam ne padne ni najsitnija trunčica ili da ga dodirnete prstom jer to se neće više nikad moći očistit/ispolirat kao što je tvornički (na senzoru što god da završi vidit će se na slici). Ja na svu sreču nisam imao takvih problema prilikom ovog moda jer imam iskustva o servisiranju fotografske opreme od prije.
Ovdje vam je ekvivalentan video onome što sam radio:
Gopro Hero3 Lens Change Installation Instructions Black/Silver/White RageCams Hero 3 Scratched LensS time da bolje ne otvarati nožem nego plastičnim otvaračem za mobitele ili još bolje trzalicom
Teoretski ovo bi mogao napravit i netko bez iskustva ali put do uspješnosti je "živci zbor".
Nakon što se sve rastavi i izvadi objektiv koji je zaljepljen na tunel senzora bitno je zagrijati spoj da bi ljepilo popustilo, to se može na više načina, ja sam koristio svoj SMD workstation te smanjio temperaturu puhanja na 120 stupnjeva, tunel senzora sam uhvatio sa strane senzora u mali modelarski škripac (gumiran) te grijao u krug bočno tako da sva toplina završi na plastici tunela a ne na lečana i staklima direktno. dovoljno je grijati oko 1 minutu (kružiti okolo).
Nakon što je zagrijano dovoljno objektiv treba uhvatiti s gornje strane klještama koje moraju biti gumirane, zatim stisnuti (ne prejako) i lagano ga probati okretati lijevo-desno dok se ljepilo malo ne razlabavi. Kada ljepilo do kraja popusti objektiv se može odšarafiti do kraja van te tada sa kistom i blowerom počistiti sitne mrvice od ljepila. Također paziti da ne završi nešto na leći s unutarnje strane.
Na navoj originalnog objektiva Hero3 je stavljeno brtvilo koje ne dopušta da prodru bilo kakve mrvice ili vlaga do senzora pa treba paziti da se i na to brtvilo ne polijepe mrvice ukoliko skidate objektiv do kraja. Također to brtvilo daje otpor prilikom zavrtanja objektiva tako da on fino i kruto stoji na mjestu nakon što se dobije željeni focus (znači sam od sebe nema šanse da se pomakne bez obzira što više ne drži ljepilo).
Sastaviti kameru i eksperimentiranju nema granica
Ako želite otići i korak dalje može se napraviti alat za podešavanje fokusa i mogu se na objektivu obilježiti neke fokusne distance, konkretno ja sam si obilježio 5cm, 10cm, 20cm, beskonačno, obratite pažnju koliko je zapravo mali pomak između 20cm i beskonačno. Što se tiče alata on je u stvari jako bitan ako ne želite dirat leču prstima prilikom zakretanja a u biti se bez njeg ni nemože zakretat kada vratite vanjski prsten.
Ovaj alat napravi se od cijevi vanjskog promjera 18,5mm (ja sam koristio kučište od zvučničkog neutrik 6,35mm jacka - to je masivni jack za prihvat debelog kabla) i od gumene brtve vanjskog promjera 19mm, unutarnjeg 15mm, uglavnom najbolje je odabrati onu brtvu koja sjeda na plastični rub tik do leće a da ne dodiruje leću. Ovu cijev od jacka sam malo poravnao i jednostavno zalijepio na brtvu - izgleda ko neki original tvornički alat
Kako dalje eksperimentirati s ovim to prepuštam vama. Ja sam fokuse registrirao preko slika (7MP Med), trebalo bi imati fiksan kadar i fiksnu poziciju kamere za isprobavanje, također kada se slika vani (landscape) ko ja sa balkona tu se jasno čak vidi koliko je fokus dobro namješten preko veličine datoteke (slike) koju kamera napravi, a u biti i logično je jer što više informacija o slici senzor dobije to se kompresija manje može izboriti da ga sabije. Najviše informacija sa ove slike s balkona je senzor dobio na postavci tik to beskonačno tj. za debljinu crte s kojom su pozicije obilježene (to je ova postavka na slici gdje sam označio) i iznosila je 3,29MB (7MP Med), a samo jedan mm zakreta u lijevo ili desno veličina slike bi pala ispod 3MB npr. 2,97MB.
Sad krečem skupljati lovu za ovo:
http://ragecams.com/shop/54mm-rectilinear-flat-lens-gopro-hero3blacksilver-p-631.html?osCsid=cf1e94fa7aac949fdeed042e673113dcDođe ko i sama kamera ali i radi perfektno (s obzirom da se radi o maloj akcijskoj kameri) i što je najbitnije nije fisheye, a oštrina je na zavidnoj razini za jedan tako mali objektiv.
GoPro Hero 3+ Aerial Video using RageCams 5.4mm 10MP lensTakođer spomenio bi da će izaći (kad-tad) Hero4 a navodno možda i do ljeta i navodi se snimanje na 4k 30FPS a to je već nešto, također spominje se EIS (electronic image stabilization) - ovo bi moglo bit jako korisno netkome ko leti bez treče osi
naravno ako bude dobro radilo.
Za bilo kakve štete na kameri prouzrokovane ovakvim modificiranjem JA NE ODGOVARAM. Ovo je sve napravljeno u dobroj namjeri i da podijelim iskustva.