Skip to main content

Topic: ROV podmornica (Read 14609 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: ROV podmornica

Reply #15
Nisam frik za multije,  da li kontroleri za multi imaju cppm ulaz ' (koliko sam vidio imaju).

Dakle spojiš trener port sa stanice oklopljenim koaksijalnim kablom sa kontrolerom u 'podmornici' i to je to.
Slika ? Video izlaz kamerice drugim koaksijalcem na neki display kod 'pilota', dobro ovo je jasno i bez da ja filozofiram, kao i svaki video-nadzor.


Mišljenja?
Damir

Odg: ROV podmornica

Reply #16
Kaj nisu koaksijalci nacelno kruti i tezi? Imaj u vidu da sam ja laik za te stvari... Ali kazu da ne postoje glupa pitanja...

Odg: ROV podmornica

Reply #17
Damire, kako se spaja trainer port sa kontrolerom? Kolim kontrolerom? Ovo mi se sviđa :)
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: ROV podmornica

Reply #18
Postoje samo glupi odgovori..jer onaj tko želi znati pita!.
Koaksijalaca imaš - me ne znam ni sam koliko vrsta. Ovdje je potreban baš koaks jer se signal prenosi na malo veću daljinu (smetnje) i treba trpiti vodu.
Istina je da je krut i težak i skup ako je fin i tanak.  Znači kontroleri za multije imaju CPPM ulaz, tj. svi signali iz prijemnika na jedna vod?


@sys: kažem da nisam frik za multije i nebi nikada govorio o onome što nisam isprobao. ovo su samo moje pretpostavke, mogućnost. Spajanje trener porta ide ili na simulator , drugu stanicu (učenik-učitelj) ili na 2,4 modul. Ove tri posljednje stvari sam isprobao, pa sam pomislio da to možda nije isto tako moguće i sa kontrolerom za multija..ako ima CPPM ulaz.
Damir

Odg: ROV podmornica

Reply #19
Da, mogu ppm, nije to frka. Zapravo Sys mozda ti je onda najjednostavnije napravit podmornicu koja je koliko toliko neutralna pa sa propovima ide gore dolje... Nego se borit sa tlakom... Ili napravis Zagija za pod vodu, koji dok ide naprijed moze ic gore dolje i lijevo desno... Hahaha

Odg: ROV podmornica

Reply #20
Istražit ću koaxialce, definitivno će mi trebat.

Iskreno, o CPPM ulazu ne znam niš... malo ću googlat, a ako koji znalac želi podjeliti znanje, slobodno dajte ;) Tnx Damire!


@Daglas: I mislio sam, Pogledaj onaj filmić koji sam postao
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: ROV podmornica

Reply #21
Daglas, hvala na informaciji, sada već vjerujem da je i to moguće. Inaće, ova tvoja ideja sa Zagijem za ronjenje nije toliko nemoguća, guglaj: hidroplan kao dio za kontrolu kretanja na podmornici !
 ;)
Damir

Odg: ROV podmornica

Reply #22
Sad sam pogledo, fora! Ali brijem da ce to bit opaki projekt... Pogotovo jos da more prezivi i 10ak ili vise metara dubine...

Odg: ROV podmornica

Reply #23

Evo gotov sam sa drugim projektima pa se posvećujem ovom.




U međuvremenu sam se odlučio za dizajn, biti će poput ove na slici:
[attach=1]




Gore su dva spremnika zraka za balansiranje, a ove dvije tube na dnu će biti utezi. Obična navojna šipka sa tonu podložaka ili matica, još ću vidit, tako da se "on spot" može podešavati bouyancy. Bouyancy će biti lagano pozitivan, samo vrlo lagano, iz razloga ako dotakne dno, da mogu pustiti da se lagano odmakne prije nego upalim vertikalni motor da ne dođe do "mućenja" dna i gubitka slike. Ukupno će biti 3 motora. Rado bih stavio sva tri brushless radi lakšeg upravljanja i to sva 3 sa esc sa rikvercom ako ikako može. Motore bi stavio inrunner i to neke low kv, ne treba mi brzina nikakva, već više mi je bitna preciznost. U v2 biti će vezana kabelom za bovu plutaču, na kojoj će ujedno biti i reciever.


Evo pitanja koja me trenutno muče pa ako netko zna nek pomogne


1. Da li netko ima iskustva sa brtvljenjem osovine motora?


2. Odlučio sam da neću montirati GoPro, već će ići posebna kamera, molio bih iskusne za prijedlog. Vidio sam negdje preporuku za ovu, a zanima me ako netko može objasniti razliku između te i ove.

"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: ROV podmornica

Reply #24
Evo ja nastavljam sa gradnjom, i iako znam da nije baš da se uklapa u ovaj forum, postati ću progress dalje. Ako moderatori misle da tema nije prikladna, slobodno neka je izbrišu ili štogod već :)


U međuvremenu, naručio sam cijeli fpv set tu preko foruma koji bi trebao ubrzo stići. Fora je da ću ga koristiti u ROV-u, a kasnije kada se malo ispraksiram letjeti avione (ove koje imam + hidroavion za koji čekam kit) nadam se taj kit preseliti na avion :) Set se sastoji od 700TVL kamerice, boscam rc805+TS351 prijemnika i predajnika te dvije clover leaf antene. Sve će ići kabelom od ROV-a do bove na površini di će bit RC djelovi.


Naručio sam također car ESC 30A sa rikvercom, jeftini turnigy 750kV 3S motor, 3blade propelere i drive dogove za njih (4mm).


Imam ideju u kojoj bi koristio samo vertikalni motor i horizontalni motor, na način da bi horizontalni cijeli bio pomični. Neću se zaj. sa osovinama iako sam imao raznih kombinacija, na kraju oba motora će biti direktno u moru. Vjerovatno ću ih štititi dodatno silikonskim sprejem ili sl prije uranjanja i obaveznim pranjem u slatkoj vodi nakon. Mislim da će to biti i više nego dovoljno s obzirom na cijenu samog motora.


Za sada sam za kontrolu siguran samo da će desni stick (mode2) gore/dolje kontrolirati esc sa rikvercom za naprijed/nazad i lijevo/desno će biti servo za kontrolu tog motora lijevo desno. Za vertikalac još nisam odlučio.


Toliko za sada! Pozz iz RI.
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: ROV podmornica

Reply #25
Vezano za fpv cam, Sekile ima kamerice koje su mracne za low light uvjete. Imam jednu i skoro po mraku super radi. Kad je skroz slabo svjetlo cak prebaci sama u infra. Sa njom dolazi i led reflektor ir koji ona sama upali kad treba.
Cisto ko info...

Odg: ROV podmornica

Reply #26
Hvala, svaka info je dobrodošla naravno! S obzirom da mi je sve novo, pokušavam se osloniti na forum i internet općenito... Svakako ću osvjetliti rov, mislim da ako dodje do potrebe ir-a da mi rov gubi svaki smisao :)  Mada dok ne zaronim i bacim prvu snimku neću niš znat... Btw, volio bih ako mi netko može objasniti kako radi video spliter, ako želim snimati video prijenos kao što dečki sa quadovima snimaju? Koji hw mi treba za to?
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."


Odg: ROV podmornica

Reply #28
Mozes i s ovim snimat direktno na laptop!



Odg: ROV podmornica

Reply #29
DVR recorder košta 50€ + dostava, tako da otpada, a kamera je klasična za fpv 700tvl-a. Solucija sa laptopom ili inim informatičkim stvarima može, jer mi je lako doći do njih.


EDIT: Našao sam na e-bayu ovaj easycap: 6,5 $ sa dostavom :) Prihvatljivo ;)  Tnx na info!
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."