Odg: Zagi od deprona ?
Reply #29 –
iMan potpuno si u krivu, to o čemu pričaš je prošlo svršeno vrijeme (a i kad je bilo aktualno nije baš bilo od neke koristi - osim za modelarsku industriju). Nikakav skala model (iako su to samo look alike a ne prave skale) nije podesan za početnika pa bio on visokokrilac ili nešto drugo (iz iskustva - učio sam letiti na Beaveru - full skala - gradio godinu dana a prvi let je trajao 12 sekundi). Imam ga i danas, ne leti, za uspomenu.
[attach=2] [attach=4]
Cijela ta izmišljotina o trener "klasičnim" modelima je plod lošeg razmišljanja i marketinga iz vremena kada je metanol bio jedini pogon a modeli su bili teški kao tanker - tipično raspon 70te do 2tisućite.
Ti modeli od 1,5m raspona 2kg težine i sa 0,40 metanolcem su apsolutna glupost i svaki početnik je potrošio 3-5 modela za osnovne korake i mjesece popravaka - nažalost to je bilo opće prihvaćeno pravilo kao jedini "pravi" put u modelarstvo.
Jedini efikasan način učenja letenja je u tandemu s dvije spojene stanice. Kako to početnicima nije dostupno iz raznoraznih razloga (ili ne pitaju ili nemaju koga pitati ili se "letačima" neda potrošiti nešto vremena ili nema klubova i sl.) osuđeni su na samostalno učenje od početka. U tandem letenju dovoljno je 15 minuta zajedničkog letenja da početnik usvoji osnove "ponašanja" (lijevo/desno - prema sebi, ispravak "pumpanja" na vrijeme, lagano sa palicama ) i ostale bazne stvari - za svaku od tih grešaka "klasični trener" završi u crnoj vreči.
Za samostalno učenje najefikasnija je motorna jedrilica (najbolje tipa Easystar, Bixler i sl.) i to sa umjerenim pogonom.
Easystar sa speed400 je i dalje apsoltuni šampion - spor, predvidiv, izdržljiv, jeftin do boli - ali nažalost to više nije u modi čak ni početnicima - svi žele snagu, brzinu, okomito penjanje - ne znaju a tržište i forumski stručnjaci ih "navuku".
Zagi niti jednog početnika neće naučiti puno - ali naučiti će ga osnove a to je i smisao i može učiti sam. I prosječno dobro složen Zagi je nemoguće stalirati - što se desi treneru kada ga stoliraš?
Zagi ima jednu fantastičnu osobinu - gotovo je neuništiv i gotovo svaki crash se može popraviti na livadi s malo ljepila i trake - početnik zvekne 5 puta za redom i leti cijeli dan - klasični trener (pa čak i pjenasti) - zvek i put pod noge prema doma - i dani popravka.
I u doba klasičnih trenera u klubovima (da bilo je klubova) koji su radili s početnicima prvi koraci su se učili na jedrilicama (i to najčešće "vintage" tipa) npr.
[attach=1] [attach=3]
polihedralne, autostabilne, bez pogona ili s pogonom od 1 ili 2 ccm. S tim su se radili prvi koraci - bez prevelikog rizika i skoro potpunim uspjehom, a usput se naučilo graditi modele. Tek nakon toga se išlo na klasični trener, pa niskokrilca itd.
Danas? - nepotrebno - današnji početnički modeli su puno lakši (puno manji wing load), sporiji, upravljiviji i izdržljiviji.
Ono što početnici nikada ne slušaju (bez obzira na tip modela) - provjeri CG 10 puta, stavi razuman pogon, postavi MALE otklone, programiraj ESC, sve dobro učvrsti, potrudi se i nauči nešto o baterijama, malo uštedi i kupi stanicu bolju od 49$ kineskog govna - e tu je rad i edukacija - a koji model će kresnuti u zemlju (a svaki će kresnuti) je pitanje hoće li trošiti više vremena za ljepljenje ili letenje. I zato je Zagi dobar.
Kompletno modelarstvo se promjenilo danas možeš sa 3D modelom naučiti početnika letjeti. Ne, neće moći sam ali ako mu složiš model (otklone, trim, CG) uz malu pomoć sa strane može naučiti - 3D modeli su ekstremno lagani, spori i sa malim otklonima vrlo pitomi - može se - isprobano.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }