Skip to main content

Topic: Maljutkan 250 quadcopter - zadnji let i zbogom... (Read 42380 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Maljutkan 250 quadcopter maiden - nisam ni skontao što me snašlo...

Reply #60
Meni su Milanovi videi bas simpaticni i iskreni, a neki(kao oni sa oblacima i biciklom) mislim da posjeduju i artisticku vrijednost. Najvise cijenim njegovu strast i djecacki iskrenu zelju da nauci i spozna nesto novo.. a uz to se ne libi da to podjeli sa svijetom na engleskom za koji ne bih rekao da je bas tako los.. 8)

Ipak, mislim da treba poraditi na sigurnosti prilikom testiranja i letenja..


Hvala na pohvalama. Oni koji su spominjali sigurnost - potpuno su u pravu, pogriješio sam. Danima je kiša padala, a ja sam imao neodoljivu želju da isprobam to malo čudo. I eto, ispalo je tako kako je ispalo. Ne baš u previše svijetlom tonu. Ovih dana valjda uspijem skontati zašto mi se jedan motor pali kasnije, desetak puta kalibrirao ESC... ništa od toga. I dalje blesa.

Što se tiće objavljivanja na YT, to je priča za sebe. Pošto sam u tom prokletom Google AdSense, svaki pogled mi donosi neke poene, a još kad netko klikne dolje na reklamu... Evo, tek danas sam dobio prve novce skupljane preko 5 mjeseci.  Nije puno, ali je početak. Dakle, svaki video za koji smatram da bi netko želio gledati, makar je na njemu i sigurnosni propust, neka greška ili slično, što se i ne mora baš svima sviđati, ipak je to video koji donosi bar nekoliko centi. Ima i video (onaj sa flomasterima sa Banggooda), koji mi nisu ama baš ništa donijeli, totalni promašaj.

Moj engleski je katastrofa, to priznajem. Puno puta se dogodi da se ne mogu sjetiti rijeći, pa zastanem, a nemali broj puta nastavim pričati nešto sasvim drugo zbog istog razloga. Samouk, engleski sam naučio zbog potrebe za komunikacijom sa svijetom. Nisam odabrao niti jedan od mnogih naglasaka, jedino u slučaju da počnem pričati sa osobom iz nekog kraja sa specifičnim naglaskom, jedino onda počnem imitirati taj naglasak i način izgovora. Za sve ostalo imam neki svoj 'free style' engleski. Prvo sam naučio pisati egnleski, a onda izgovarati (odnosno, nisam nikada pravilno naučio)...

Nisam najbolji pilot, ali ni najgori. Što sam stariji, to teže učim novotarije, teže mi sjeda 'rutina' letenja. Evo, tek od nedavno sam naučio slijetati sa avionom kako treba, no i to još treba ispolirati. Još uvijek nisam napravio maiden aviona koji sam osvojio ovdje na forumu kao nagradu (glasanje). Jednostavno, nemam ovdje pistu za tako krhak avion, a i imam strah da ću ga slupati pri prvom letu (balza je daleko osjetljivija od deprona).

Oko gorespomenute stručnog snimanja koji je spomenuo 'mr Rockwell', sve ovisi o vremenu pripreme i raspoloživim kamerama. Ako je snimak zbrda-zdola, onda je i takva kvaliteta - samo stavim Baseball HatCam i to je to. Ako je nešto što želim malo bolje napraviti, onda uzmem bar još jednu kameru i snimim iz nekoliko kuteva. O tonu da ne pričam, iako imam neku opremu za bolji zvuk, do sada ju nisam koristio, ali bit će. Nedavno sam nabavio jedan Xiaomi Yi fotić - odlična kamera za sve uvjete, samo moram izoštriti na daleko - poznata greška proizvođača. Volio bi da se mogu posvetiti više dobro snimljenom dokumentarcu, review-u, artističkom videu (a valjda je to neka vrsta arta, nadam se da je). Onoliko koliko imam slobodnog vremena, toliko ga mogu uložiti u kvalitetu videa. Ima videa koji su sami za sebe odlični - recimo let jurilicama. To je nešto što si želim napraviti i imati da se i ja mogu priključiti svijetu 'racing team-a' (iako se za sada nemam ovdje s kim utrkivati). Hexacopter je priča za sebe, kao i snimanje iz aviona. Da se tu još puno doraditi i napraviti super snimke. Samo prvo trebam otkloniti sve tehničke greške prije nego i stavim gimbal na hexu, koji je zaglavio na carini...

Na prve oštre kritike sam reagirao dosta emocionalno. Tu si ne mogu pomoći, takav sam. Netko je spomenuo da blatim ovaj 'sport' objavljivanjem videa gdje je vidljivo da su sigurnosti uvjeti nikakvi. Priznajem, tako je. Nije mi bila namjera blatiti niti jedan sport niti hobi. Ovo je bio jedan propust koji bi želio izbjeći u budučnosti. Nije kasno da na svaki video stavim 'disclaimer', da se ogradim i da napomenem da su te greške moje i samo moje i da nisu odraz društva kojem pripadam, nego isključivo moje nedozrele odluke da letim pod svaku cijenu na mjestu koje nije za to namijenjeno.

Hvala svima na podršci, pa i onima koji su me grdili - bolje je ukazati na grešku da se ista ne ponovi, nego šutjeti ili tapšati mojim ludostima.

LP,
milan
---

Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #61
Evo danas napravio sve po propisu (bar sam tako mislio). Otišao na oranicu, dalje od bilo kakvih zgrada i ljudi. Ali ovaj zvrk od quada je odbio da poleti. Nešto se čudno događa sa Naze32 Flip kontrolerom. Ne znam  koji vrag... Na Clean Flight, kad uđem u opciju 'sensors' zaglavi i ne mogu izaći sve dok ne diskonektiram. Probao flashati ponovo firmware, ali ne pomaže. Malo duži video:

https://www.youtube.com/watch?v=g69N_dV3DaE

Ponekad mi daje neke zvučne signale koji podsjećaju na Morze kod "SMI", a vjerojatno signalizira neku grešku, a ja ne mogu detektirati gdje. Valjda je od zadnjeg pada nešto poblesavilo, ne znam.

LP,
milan
---

Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #62
Jedna stvar, vidim da imaš esc-ove direkt na rukama od  quada termobužirane.
Karbon provodi struju pa podmetni nešto između(komad balze u obliku esc-a)
da ti ne zašlusa esc ako se to vec nije dogodilo s ovim jednim.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #63
Jedna stvar, vidim da imaš esc-ove direkt na rukama od  quada termobužirane.
Karbon provodi struju pa podmetni nešto između(komad balze u obliku esc-a)
da ti ne zašlusa esc ako se to vec nije dogodilo s ovim jednim.

To ću morati napraviti, no siguran sam da nije to problem, jer su komponente sa druge strane uglavnom dovoljno visoke da spriječe dodir karbona i vodova. Nešto sa Naze32 ne valja, a ne mogu dijagnosticirati što. Ovo sa ovim ESCom koji sam 10-tak puta pokušao re-kalibrirati i nisam uspio, to moram vidjeti. Imam jedan sličan, samo je etiketa bila "BLHeli" umjesto "Simon EMAX", a komponente su potpuno iste (druga kopija kopije...). Svi parametri su ostali onakvi kakvi su bili pri maidenu, jedino sam smanjio throttle na nekih 30% i dodao EXPO oko 70% (i na stanici i u Clean Flight-u). Čudno mi je to šo mi zablokira kad prebacim na senzore - mogu mijenjati parametre, ali ne pokazuje nikakve podatke, niti mogu izaći iz tog setinga. Strah me je da nije sama pločica dobila neku pukotinu, neki vod u prekidu ili slično, pa u nekim stanjima procesora jednostavno zablesa. Ne znam koliko puta sam pregledavao kablove - sve se čini u redu. Prednji motori rade samo kad se doda gas (onako kako bi trebalo biti nakon 'arm' stanja), no ovi zadnji... to mi nije jasno. Kao da žele da kontroler bude vertikalno. Na CF se vidi model quada kako reagira na nagibanje i svi ostali podaci, jedino kad prebacim na očitanje senzora, onda tu poblesavi. Nije mi baš drago, ali ću ga izgleda morati totalno raskopati, pa ponovo slagati.

LP,
milan
---

Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #64
Jedna stvar, vidim da imaš esc-ove direkt na rukama od  quada termobužirane.
Karbon provodi struju pa podmetni nešto između(komad balze u obliku esc-a)
da ti ne zašlusa esc ako se to vec nije dogodilo s ovim jednim.


Nema potrebe,nisi svjestan koliko dobra izolacijska svojstva ima samo jedan sloj izolir trake.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #65
Evo, jbt... govance maleno opet radi kako treba. Izgleda je GND konektor sa GPS antene bio iskopčan pa je zato blesao. I dalje nemam podatke na senzorima, no to me ne brine. Nego... s kojim programom da očitam log (sad sam 'letio' na betonu bez propelera, da probam vidjeti)? OpenLog, samo koji GUI?

Još mi preostaje kalibrirati onaj prednji lijevi ESC. Hvala svima na podršci.

EDIT: Igrorirajte ovo oko blackbox log-a. Vidim da ću  se morati igrati sa visual studiom... Nema gotove aplikacije za renderiranje videa iz snimljenih podataka (ili bar ja ne znam za takvu).

LP,
milan
---

Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #66
Daj onda video da vidimo tu ljuticu.

Lp. Sveto


Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #67
Daj onda video da vidimo tu ljuticu.

Lp. Sveto

Izgleda da je par stvari ovdje pogrešno. Prvo, 4 ESCa kupio na Banggood-u, a jedan od njih je bio BLHeli, dok su 3 Emax Simon. Onda dokupio jedan Emax Simon sa eBay-a. E, taj zadnji je izgleda totalno drugačiji. Izgleda ću morati sva 4 firmwarea upucati unutra, tako da budu jednaki (BLHeli), samo dok skontam kako da to uradim.

Evo videa oko tog problema sa kalibracijom - što god pokušao, nema efekta.

https://www.youtube.com/watch?v=gpCi-FCEIr8

Iako, i s ovim se može letjeti, samo... pitanje kako.

LP,
milan
---


Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #69
Puno treska i vibrira :)


Ich seh den Wald vor lauter Bäumen nicht.
Ich seh den Wald vor lauter Baeumen nicht!!

Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #70
Zasto ti na apsolutno svakon videu zvoni alarm za stanje baterije nakon 10s leta?
Nisi mi jasan uopce
Drugo..neman veze sa multirotorima al svejedno mi je jasno kad bi radia jednog da bi koristia sve iste motore i escove..a ne jedne ove,druge one,pa ovo false,ovo originalno,nesto novo nesto polovno...normalno da ti nece letit normalno.
Ili radis po ps-u ili ne radis nikakom.samo ces se izivcirat i past u depru.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form


Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #72
Care lijepo te  vidjeti kako veselo gustas na kljavama!!!


A ovi "englezi" su dobili sto su trazili hahahaha :D :D :D

Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #73
Puno treska i vibrira :)


Ich seh den Wald vor lauter Bäumen nicht.

Da, to vidim sad. Pošto je pri padu Mobius otpao sa nosaća, te supermekane silikonske picajzle su se pogubile. Kupio sam sada ćepiće za uši, pa ću probati s njima. Iako nema 'jello effect-a', cijela kamera se ljulja na postolju. Ili ću to napraviti, ili onako kako je netko preporučio ovdje na forumu: montirati kameru na najteži dio na quadu, a to je baterija.

LP,
milan
---

Odg: Maljutkan 250 quadcopter - nešto ne valja, a ne znam što...

Reply #74
Zasto ti na apsolutno svakon videu zvoni alarm za stanje baterije nakon 10s leta?
Nisi mi jasan uopce
Drugo..neman veze sa multirotorima al svejedno mi je jasno kad bi radia jednog da bi koristia sve iste motore i escove..a ne jedne ove,druge one,pa ovo false,ovo originalno,nesto novo nesto polovno...normalno da ti nece letit normalno.
Ili radis po ps-u ili ne radis nikakom.samo ces se izivcirat i past u depru.

Zato što je alarm postavljen viskoko, na 3.7V po ćeliji. Ne znam gdje da ga postavim, a da imam rezerve energije za slijetanje u slučaju da mi indicira praznu bateriju. Ljudi, na kojem naponu po ćeliji vi stavljate alarm?

Sada trenutno mi je prazan džep, ali ću zasigurno nabaviti nove ESCove. Motori su okay. Ma i ovi ESCovi se trebaju moći re-programirati tako da budu jednaki. Sva ova zavrzlama je počela sa eBayom, pa se protegla preko Banggood-a, pa opet eBay. I na kraju, nikako mi nisu jasni podaci oko 'EMAX' ESCa sa nazivom 'Simon', koji je sličan kao i 'BLHeli', no nikako sada nisam siguran koji je firmware unutra. Na jednima je SimonK, na drugima BLHeli (i to nemam pojma koja verzija). Moram sve raskopati pa sve uprogramirati jednako. Samo čekam da mi stigne USBLinker.

Još je i dobro da ovaj zvrk ikako leti s obzirom kako sam ga sklepao od dijelova iz raznih izvora. A trebao sam ipak naručiti sve sa MyRCMart.

Ako bi već naručivao, zaboravih preporuku za ESCove za motore: RCX H2206 2250KV - Na njihovoj stranici je preširok izbor: 8-20A, ovisno o propelerima. Ovi trenutno su 12A.

Još moram kupiti cloverleaf antene (probao napraviti sam, pa se nisu pokazale najbolje) sa W konektorom, a ne L kakve imam - na konkretnom berzerku mi ne pašu ovi pod kutom, nego ravni. Isto tako čekam baterije da stignu, jedna je premalo za bilo kakvo testiranje. E da,... primenik RC305 (5.8 GHz) ima manu što prima smetnje na 2.4 GHz preko video i naponskog kabela. Ili ga moram nekako zaštititi, ili montirati na kacigu ili nešto drugo smisliti - ovo nije upotrebljivo preko 50 metara. Previše smetnji od FrSky predajnika, pa cijeli ekran pleše.

Prije svega da to proradi i leti kako treba, a ona se mogu učiti letenju u FPV modu.

LP,
milan
---