Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 280178 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #76
Ovaj prijemnik me jako zanima s obzirom na cijenu  :o ,ali veselim se testiranjima! :D

Odg: FPV experimenti

Reply #77
Da experthr, definitivno je preskup.Kad sam trebao na paypalu stisnuti pay prst mi se ukočio ::) ali rekoh ako je tako osjetljiv kako oni jamče onda ga mogu tretirati kao neki dobar instrument koji ću dugo koristiti,barem se nadam :) .Kad se sve sabere ipak su unutra dva RX-a,diversity,analizator,indikacija RSSIa,biraš frekvencije koje hoćeš a sve u jednom nevelikom kučištu pa je sigurno otporniji na smetnje.


Odg: FPV experimenti

Reply #79
Iz tog razloga me jako zanimaju rezultati kad dođe ljepse vrijeme,dal su stvarno opravdali cijenu kvalitetom.

Odg: FPV experimenti

Reply #80
Postavke menua  STORMA na NOSAČU su kao na slikama.
Pod BAT SCALE sam podesio na 107% jer senzor,zapravo shunt pokazuje premalu potrošnju struje a posljedično i Ah.Postotak se lako odredi kao %=vraćeno u bateriju/potrošeno prema STORMU.U mom slučaju punjač je pokazivao za 7% više nego STORM.U ovom slučaju nije puno,međutim na jedrilici se pokazivanje razlikovalo za 20% što može biti gadno ako računaš da da si potrošio npr.5Ah a zapravo si potrošio 6 Ah.
PA SAFE RANGE se stavi na 0 jer u protivnom dozvoljava let samo do 10km.
PPM nisam koristio makar Dragon Linkov micro RX ima PPM izlaz.To je zgodno ako se želi smanjiti broj žica.


Odg: FPV experimenti

Reply #81
Vjerojatno mnoge aviomodelare zanima kako izračunati CG tj. težište modela.Ja sam za svog NOSAČA izračunao prema http://adamone.rchomepage.com/cg2_calc.htm
U kalkulator se unesu traženi podaci pa on izračuna aerodinamički centar,srednju aerodinamičku širinu krila,težište(CG),neutralnu točku i površinu krila.
Kalkulator navodi da ako želimo da nam avion bude stabilan po uzdužnoj osi(pitch) onda težište(CG) mora biti ispred neutralne točke(NP) za faktor koji se zove STATIČKA MARGINA.
Statička margina je postotak od MAC tj.srednje širine krila i za dobru stabilnost mora težište(CG) biti između 5%-15% ispred neutralne točke(NP).Konkretno u mom slučaju srednja širina krila mi je 33,42cm,neutralna točka je na 11,19cm od prednje ivice krila pa je težište na 7,85cm od prednje ivice.Znači vrijedi izraz NP-0,1xMAC=CG tj. u mom slučaju  11,19-0,1x33,42=7,85.
Ovo sam sve samo prepisao iz tog kalkulatora da bi pomoglo početnicima,stari modelari to ionako znaju.
Evo izračuna za mog NOSAČA:




Odg: FPV experimenti

Reply #82
Zaboravio sam napomenuti da sam u izrazu NP-0,1xMAC=CG uzeo za statičku marginu 10%(točno u sredini između 5% i 15%) tj. 0,1.

Odg: FPV experimenti

Reply #83
Evo i biquad kalkulator na http://www.changpuak.ch/electronics/bi_quad_antenna_designer.php po kojem sam napravio svoju antenu.
Dimenzija L1 je kod mene dužina unutrašnje strane kvadrata.
Bilo bi zgodno napraviti da reflektor bude pomičan u odnosu na aktivni element da se antena može fino podesiti.
Nekoliko slika izvedbe i mjerenje:


Odg: FPV experimenti

Reply #84
Neću se puno miješati, ali svakako sam ti htio dati riječ podrške, uživam u ovom topicu iako pola ne razumijem još :) Hvala na podjeli!
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: FPV experimenti

Reply #85
Dare, sto se tice racunanja CG-a....
Predlazem kalkulatorom odrediti neku polazisnu tocku i onda obavezno isprobavati!!!


Samo napominjem jer ima ljudi koji slijepo vjeruju bilo cemu sto izgleda iole kompleksno na internetu pa tako voze nosat ili repat avion mjesecima tvrdeci kako ne leti bas najbolje :)
Dobro određen CG ne znaci da je idealan...svaki avion voli drukcije :)


Znam da vjerojatno sve ovo znas, ali mozda neki ne znaju... ;)

Odg: FPV experimenti

Reply #86
Pozdrav Sys i Zed! :)
Hvala Sys na podršci,stvarno mi je drago da pratiš moje priloge.Pišem samo o stvarima koje sam isprobao u praksi.


Zed potpuno se slažem s tvojim primjedbama,ne treba sve uzeti zdravo za gotovo.Ovaj kalkulator se pokazao vrlo točan u mom primjeru ali to ne mora biti 100% točno uvijek.
Ja kad sam napravio model obilježio sam na trupu NP jednom crtom i prema proračunu ispred još dvije crte na 5% i 15%.Zatim sam doslovno objesio model na sredini između te dvije crte(na 10%)i jednostavno pomicao bateriju dok model nije došao u čistu horizontalu(čak sam koristio vaservagu ;D ).Naravno model mora biti vodoravan i po poprečnoj osi(uzduž krila).Zatim sam otišao na livadu gdje je bila  najviša trava i bacio ga iz ruke kao jedrilicu(sa svom opremom na njemu).Sletio je na 10-ak m od mene blago klizeći prema travi.Bio sam super zadovoljan i krenuo ga testirati s pogonom međutim tu je priča bila drugačija.Kad sam ga bacio blago u koso prema gore s jedno 3/4 gasa on se prilično živahno popeo na određenu visinu,izravnao i počeo pokazivati stalnu tendenciju prema dolje tako da je stalno trebalo korigirati elevatorom.Kad sam oduzeo gas ispod 1/2 stabilizirao se u horizontalnom letu.U čemu je problem?
Naime avion ima nisko smještenu bateriju i dosta visoku trokutastu konstrukciju(od krila do batke je oko 20 cm visinske razlike),pa je CG negdje na 1/4(oko 5cm)ispod krila.S obzirom da je os motora poravnata s donjom stranom krila događa se da sila potiska motora i taj krak od 5cm stvaraju moment oko točke CG(u smjeru suprotnom od kazaljke na satu).Model se stoga ponaša kao da je nosat pri većim brzinama.To sam uspio riješiti tako da sam CG pomaknuo bliže NP na 5%.Moglo bi se to korigirati i laganim trimom elevatora prema gore ali onda raste otpor.Znači što je idealno bez pogona ne mora biti isto s njim a to je samo jedan od primjera.
Znači kao što kaže Zed sve treba u konačnici isprobati u realnosti-na livadi :) .

Odg: FPV experimenti

Reply #87
Opet malo o antenama.Baš sam izmjerio jednu  koja mi je došla s jednim TX-om.Trebala bi biti za opseg 1,2GHz.
[attach=1]
Mjerenja pokazuju da je najbolja kod 1134 MHz a mogla bi proći na kanalu CH5---1120 MHz i na CH6---1160 MHz ali SWR je veći od 2(reflektirana snaga veća od 11%) i impedancija puno odstupa pa bi se TX fino grijao.
Evo mjerenja:










Odg: FPV experimenti

Reply #88
Nestala mi je slika antene o kojoj je riječ pa evo ponovo:
[attach=1]

Odg: FPV experimenti

Reply #89
Dobra stvar je staviti visokopropusni filter na ulazu u video RX ako je blizu LRS na 433 MHz.Filter propušta frekvencije od 900MHz---2,2GHz s gubitkom od 1,3dB a ima veliko gušenje od -45 dB u području 430MHz tj. rc predajnik svojom frekvencijom i eventualnim harmonicima ne smeta videoprijemniku.
Evo slike jednog takvog od ReadyMadeRC: