Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 282171 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Re: FPV experimenti

Reply #900
Nisam još završio s podešavanjem autopilota u Z2M modelu ali u međuvremenu sam nabavio najnoviji PITLAB-ov autopilot koji je sad "jednoetažni". Ugradio sam ga u FMS-ov model ASW-17 koji ima dosta mjesta u trupu, ali ne i za veliku bateriju, pa sam mu nadodao vanjsku platformu na koju bi se mogle kačiti poveće baterije.

Re: FPV experimenti

Reply #901
FMS-ova jedrilica ASW-17 je baš dosta kvalitetno i čvrsto napravljena s interesantnim detaljima izvedbe. Koliko se može vidjeti na Youtubeu ona i dobro leti sa originalnim specifikacijama (prva slika). Ja je nastojim prilagoditi za FPV pazeći da je ne unakazim previše. Morao sam dodati drvenu platformu za vanjsku montažu baterije od 20 a možda i više Ah (ovisno koliko će moći ponijeti). Ona je pričvršćena u tri točke za trup:- na mjestu gdje je bio kotačić, naprijed kod otvora (bakrena žica-prsten provučen oko drvenog "poda" u trupu) i zadnji kraj učvršćen knauf vijkom u karbonsku "kičmu" tj. pravokutnu cijev koja ide cijelom dužinom trupa dajući mu potrebnu krutost. Prema uputama preporučena udaljenost CG je na 70-80 mm od napadne ivice krila. Provjerio sam to sa ECALC-ovim CG kalkulatorom i stvarno je točno tj. kalkulator daje vrijednost od približno 72 do 82 mm za statičku marginu od 7,5-12,5%.

Re: FPV experimenti

Reply #902
VTx snage 1000 mW sam začičkao i zazipao na repu blizu vertikalca. Antena je obični dipol koji rezonira na 1010 MHz povezan koaksialnim kablom dužine oko 25 cm. Antena se nalazi pri vrhu lijeve strane horizontalnog stabilizatora a učvršćena je (ona i koaks) armiranom trakom po samoj napadnoj ivici stabilizatora. Bolji položaj bi bio da je zalijepljena na vertikalnom stabilizatoru ali on u sebi ima karbonsku šipku koja kvari lobus zraćenja pa ju je trebalo udaljiti. Snimio sam njen SWR na toj poziciji u kućnim uvjetima i ispada da je 1,38:1. To je dobro jer znači da se reflektira manje od 4% snage VTx-a. Hladnjak na VTx-u je bitan u statičnim uvjetima kad predajnik radi a nema strujanja zraka ali i općenito jer se predajnik poprilično grije. Inače ja ga volim i iskopčati iz autopilota kod dužih podešavanja na tlu i povezati se video kablom s monitorom, pa ga ukopčati neposredno prije leta.

Re: FPV experimenti

Reply #903
Stigle su mi dvije kamerice HS 1177. Ovaj zadnji PITLAB-ov autopilot ima konektore za dvije kamerice (i unutarnji videopreklopnik) koje se mogu montirati npr. za pogled naprijed-natrag prespajanjem pomoću dvopoložajnog prekidača na RC stanici. Već sam koristio te i provjereno su dobre. Napravio sam videokabliće za njih, iako nisu dugački i vjerojatno ne bi bilo smetnji. Pronašao sam te oklopljene kabliće u nekom starom projekcijskom TV-u i baš su zgodni jer imaju dvije žice i širm od alu folije s pletenicom.

Re: FPV experimenti

Reply #904
Pozdrav,  koje opterecenje krila je sa svom opremom po dm2, i koliko je kg letjelica sa svom opremom ?

Re: FPV experimenti

Reply #905
Pozdrav i tebi. Opterećenje krila originalne jedrilice je 45,7 g/dm^2 a ovako s dodatnom vanjskom baterijom i elektronikom će imati masu od 3340-3400g ovisno da li će gore biti zakačena Mobius HD kamerica. To znači 66,4-67,6 g/dm^2. Još mjerodavniji podatak je kubno opterećenje krila (CWL) koje se računa kao masa modela podijeljena s površinom krila na 1,5. Npr za ovaj model (s vanjskom velikom baterijom) to bi bilo:  CWL= 3400g/(50,3)^1,5 = 9,53  a za originalnu jedrilicu: CWL= 2350/(50,3)^1,5 = 6,58  A to znači...pročitaj sadržaj na donjoj slici. Znači da nema flapsova, ovaj model bi ovako preuređen, bio prilično brz kod slijetanja ali bi morao imati i popriličnu brzinu kod polijetanja. Flapsovi sve to rješavaju povećanjem uzgona što smanjuje potrebnu brzinu i olakšava polijetanje i slijetanje.

Re: FPV experimenti

Reply #906
Prema podacima na slici prica jos uvijek drzi vodu .

Re: FPV experimenti

Reply #907
Odredio sam položaj baterije za zadanu točku težišta. Malo je više prema naprijed nego sam očekivao pa sad imam problem sa smještanjem prednje kamerice ali se zato zadnja izvrsno smjestila. Može se mijenjati njen nagib po volji, čak i direktan pogled točno ispod. Mogao bi se ugraditi i servo koji bi je pomicao na klasičan način kao zakrilce za vrijeme leta mijenjajuči njen pogled od vodoravnog unatrag pa do vertikalnog prema dolje. Prednju kamericu sam mislio smjestiti kao i zadnju pričvršćenu na prednje čelo nosača ali to je sad teže izvedivo...ali smislit ću nešto...Baterija će biti dodatno svaki put i zazipana prije leta a služit će i kao dobar rukohvat za bacanje modela. Bilo bi zgodno navući na batku i kakvo lagano aerodinamičko kučište... :)

Re: FPV experimenti

Reply #908
Presložio sam "energetski" dio i skratio kablove tako da je ESC malo dalje od AP (trebali bi svi kablovi i switcheri biti što dalje od magnetometra ali ovdje nema mjesta). Odmah ispod AP je senzor napona i struje i napajanja 5 i 12V. Kablić kojim se dovodi strujni i naponski podatak do AP sam isto zamijenio oklopljenim jer mi se prije, kod kalibracije struje, induciralo nešto pa je pokazivanje struje znatno osciliralo-mijenjalo vrijednost potrošnje. Prednju kamericu zazipao sam na rešetku hlađenja ispod ESC-a. Jako je izložena prilikom slijetanja, samo je batka niže od nje...trebat ću i opet slijetati samo u najvišu travu, a ni onda nije isključeno da se neće polomit odnosno saviti. Dobra stvar je jedino što joj na ovom položaju manje smeta sunce i bolje se može usmjeriti prema horizontu i tlu tj. ne zahvaća puno trup osim propelera čija vrtnja će se vidjeti (kod jedrenja kad proradi kočnica neće).

Re: FPV experimenti

Reply #909
ASW 17 je praktički nadograđen i spreman za probne letove i podešavanje AP na livadi kad bude vremena i trava malo poraste, radi slijetanja. Preuredio sam si i onaj Yelowjacked VRx dodavši mu malošumno predpojačalo (40 dB) i SAW filter (1GHz propusne frekvencije). Sad imam dva antenska stupa s prijemnicima, jedan na 10 m a drugi na 6 m štapu. Ovaj drugi ima dva predpojačala (20+20 dB) i isto SAW filter. U praksi je pojačanje nešto niže (oko 35 dB). jer ima prigušenja u konektorima i SAW filteru (on konkretno oko -4 dBm na 1,01 GHz).Ali uz očekivanu osjetljivost VRx-ova od možda -80 dBm + (-35 dBm) = -115 dBm trebao bi videolink (tj. slika) biti prilično dobri i na velikim udaljenostima ako je više manje zadovoljena "linija pogleda" između baze i modela. Moram još ispitati negdje na livadi u pravim uvjetima i najnoviju 14 elementnu Yagicu koja mi je dosta dobro ispala ovako kad je mjerim za stolon. Iako je "drvena" i ima manje elemenata (manje pojačanje i usmjerenost) od one 19 elementne aluminijske, s njom će mi biti lakše manipulirati na onom 10 m teleskopskom štapu tj. zbog svoje manje duljine neće se savijati i bit će okomita na štap i tako bolje "ciljati" model. A veće pojačanje predpojačala (LNA) bi trebalo nadoknaditi manje pojačanje antene.

Re: FPV experimenti

Reply #910
Nabavio sam i složio mehanizam antene za praćenje FPV modela (Pitlabov). Uz njega ide i sklop zemaljske stanice koji dekodira GPS telemetrijske podatke pristigle video linkom. Na temelju njih mehanizam uvijek "cilja" antenom model i ostvaruje najbolji video link. Stvar je baš čvrsta i dosta lako se sastavlja, vidjet ću dal se relativno lako podešava. Definitivno je potreban za bliske FPV letove s usmjerenijim antenama.
https://www.youtube.com/watch?v=vYAvkdz3S90


Re: FPV experimenti

Reply #912
Jučer i prošli vikend sam napokon testirao ASW 17 elektrojedrilicu. Dojmovi su izvrsni, kako u manualnom modu tako i uz pomoć autopilota. Tako je kvalitetno napravljena da nisam trebao ništa trimati, jednostavno sam sejvao autopilotu tvorničke trimove i u STAB modu leti ko po tračnicama iako nosi tešku 20Ah bateriju. Moram samo pronaći bolji smještaj za prednju kamericu jer ispod trupa i ispred baterije uvijek se odvali, a što je i bilo za očekivati iako je to najbolje mjesto radi videa (istina vidi se rotacija propelera).https://www.youtube.com/watch?v=MZ1YaQF0DCc

Re: FPV experimenti

Reply #913
Jučer sam nastavio s ispitivanjem letačkih osobina elektrojedrilice ASW 17 preuređene za FPV let. Kamericu sam stavio sad bočno da ne strada ispod. U OSD sam nadodao simbol kućice i smjera BAZE, zatim podatak o postotku gasa THR kao i FLP za postotak spuštanja flapsova. Podatak o broju satelita pomaknuo sam u desno jer mi je prije bio prekriven podatkom o trenutnoj potrošnji. Sve u svemu jedrilica fino leti i u AUTO modu, uredno se vraća, skreće, u HOLD podmodu drži pravac i pokazuje zadnji podatak kompasa i visine u trenutku zadavanja AUTO-HOLD komande (gas u srednjem položaju). Naime nakon odabira AUTO ne može se više upravljati gasom jer autopilot to radi samostalno, već položaj gasa (dolje-sredina-gore) određuje podmodove AUTO moda. Pa je tako gas dolje RTH, gas gore kruženje iznad trenutnog mjesta a u sredini je već navedeni HOLD tj. drži zadani pravac. Pritom svakih 5 km samostalno odlazi (predostrožnosti radi) u kruženje iznad trenutnog mjesta dok se ne dotakne gas i potvrdi da je sve u redu, odnosno da operater nije zaspao ili nedaj Bože umro :)  Iz statistike se vide svi podaci s jučerašnjeg leta, bilo je dosta vjetrovito na mahove. Prosječna brzina bila je oko 63,8 km/h, potrošnja veća nego zadnji put ali na dužim letovima (pravocrtnijima) bi bila sigurno povoljnija. Uglavnom s ovom batkom od 20 Ah ima dolet od 100 km ukupno. Probat ću stavit manju od 15 Ah (ima oko 300 g manje) pa vidjeti onda statistiku. Za sad se još nisam igrao s upotrebom flapsova u letu i kod spuštanja ili polijetanja ali siguran sam da će biti od koristi. Bazna antena je bila obični koaksijalni dipol i slika je, zahvaljujući jakom pojačanju predpojačala, fino zasićene boje. Naravno zbog kružne karakteristike dolaze do izražaja i refleksije videosignala (puno vodenih površina na lokaciji) pa se slika povremeno jako degradira a što je sasvim normalno. Kod jako usmjerenih antena na dugim letovima to je rijetkost, tamo više do izražaja dolaze problemi vezani uz LOS. RSSI RC veze sad nije tako dobar jer mi je donji dio dipola antene RC prijemnika savijen ali to se da riješiti za dugačke letove bilo usmjerenim ili MOXON antenom na RC TX-u stanice. Dobio sam tu antenu s zadnjim DRAGONLINKOM koji sam nabavio pa je trebam isprobati. Nabavio sam i vrlo svijetli monitor (800-1000 cd/m2, 23,8 inch) na kojem se izvrsno vidi video s aviona u uvjetima dnevnog svjetla/osunćanosti a tek sam ga podesio na 45%. Jedino što troši 3,6 A/ 12 V. Najjača stvar su ipak video naočale za dugi FPV let.  https://www.youtube.com/watch?v=_8iyig2xpQ0

Re: FPV experimenti

Reply #914
Evo nešto o MOXON anteni koju sam dobio u paketu sa zadnjim DRAGONLINKOM. To je zapravo dvoelementna antena slična YAGI anteni s aktivnim elementom (dipol) i reflektorom. Ima dobitak od 6 dBi odnosno 3,85 dBd (u odnosu na dipol). To u praksi znači 2 do 2,5 puta usmjerenija od dipol antene s odličnim odnosom zračenja naprijed/nazad. Može se na netu nači njen lobus zračenja. Takav dobitak tj. usmjerenost može biti od krucijalne važnosti za RC link na dalekim FPV letovima. Prednost je što je malih dimenzija (za 433 Mhz), lagana i lako se prikači na stanicu. Jedino treba paziti da se njome, kod kritičnih udaljenosti, cilja u pravcu modela. Ja sam je na stanicu tj. DRAGONLINKOV Tx RC predajnik spojio preko filtera niskog propusta (VLF 490) koji čak i poboljšava SWR osim što reže sve frekvencije iznad 650MHz i tako štiti VIDEO Rx. SWR iznosi prihvatljivih 1,6 dok je kod onog štapnog dipola 1,67. Ispod sam stavio 9 slika (s malo Kb da ne zatrpavam server)...Zapravo je prava šteta što su morale biti izbrisane sve one ranije slike iz postova. Bez njih text puno manje vrijedi...