Skip to main content

Topic: Ručni rad KJ66 Mlazni motor (Read 141292 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #255
odlije se cilindar veceg promjera nego sto je predviđeno ,a ostalo se odrađuje strojnom obradom.Naravno ako imas 5-osnu CNC glodalicu, ali i to se da napravit ako mozes dobro izmodelirat taj dio...

 Student na kraju Puta mislim ako pises Diplomski tada je kraj Studentskom zivotu i zelim ti Srecu da Diplomiras,
i tada bi trebao znati da se Turbinsko Kolo bilo koliko Lopatice uvijene bile odlije da ga Frezerica netreba niti dodirnuti,
jako mnogo kosta frezovanje jednoga Turbinskoga Kola a ima ih koji se ne mogu frezanjem uraditi.

pozz. iv

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #256
tesko da ces turbinsko kolo odliti u jednom komadu jer kao prvo jako je tesko postici savrseno tocne mijere ljevanjem,a o tolerancijam da ni ne pricam.Drugo:Morao bi prvo napraviti kalup sto je jako tesko ako nemas model, a o jezgri necu ni pricati bilo da je polistirenska ili vostana.Ako bi vec i htio to raditi ljevanjem najpreciznije bi to napravio pješčanim ili školjkastim ljevom,a za to ti treba jako puno opreme i dosta je komplicirano tako da je strojna obrada na prvom mijestu.Inace kada kupujes CNC glodalicu ili  tokarilicu s njome dolaze programski paketi zavisno o tome sto zelis raditi (svrdla,tubinska kola itd...) jer sumljam da bi bilo ko samo tako matematicki opisao razne krivulje koje se javljaju na turbinskom kolu.Ovo pricam iz iskustva jer posjedujem 5-osnu CNC glodalicu sa programskim paketom za izradu svrdla i glodala za strojnu obradu metala. Inace u proizvodnji sva turbinska kola se izrađuju obradom odvajanjem česticama. I na kraju sama glodalica i nije toliko skupa, daju se nabaviti polovne za desetak tisuća eura ali su programski paketi jako skupi i sta je najgore moras kupiti orginal program,nema krekanja i ostalih gluposti..

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #257
O da kako ne, livenjem i to jako precizno, 0.1 je maksimum tolerancija u Preciznom Livu ali samo u Keramickim Skoljkama inace tko bi nafrezao tolike Turbine,osim toga,Vraski je posao nakon Frezanja glacati Povrsine Lopatica dok u Preciznom Livu povrsina je glatka kao STAKLO i svaka dorada otpada !
Model-Alat je najmanji Problem za onoga tko to radi i mogao bih te zacuditi sa cijenom Alata.

poz.Iv


Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #259
Sve se može kad se hoće , no medjutim nisam siguran da li netko od Vas ima peć ili 5 osnu CNC glodalicu koju bi koristio da bi napravio jednu, deset ili sto  turbina. Nemojmo pričat o nečemu što je vrlo teško ili gotovo neizvedivo ovdje kod nas.O financijama neću niti pričati, ne znam tko bi u to uložio novce s obzirom da je proizvodnja općenito u Cro u totalnoj banani Postoji razlog zašto se turbine lijevaju a ne rade po principu odstanjivanjem čestica.
Napraviti Inconel 713 ili 718 kod nas je SF. AKo netko od Vas krene sa izradom tog materijala tj super legure, svaka čast.   ;)
Inače se turbine kupuju lijevane kako je i Ivan rekao..naravno za ovu uporabu. Za avionske motore se kuju. Nakon kupovine turbine jedino što se obrađuje je centralni provrt,disk,  krajevi lopatica, te brušenje radi balansiranja. Lopatice se ne obrađuju, možeš sam turpijicom malo pogladiti pa poslije sa brusnim papirom 1200 i vodom ako želiš glatkoću na napadnim ivicama.
Ja ne zalazim tako duboko da bih je išao izrađivati sa strojevima jer ih ne posjedujem.
2 hrenovka....ako posjeduješ 5-axis CNC glodalicu, izradi jednu.


Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #261
Pronašao  model, ne nemam sada kamo s njim pa ga zato niti ne kupujem, ali radim i drugi motor pa sam sada u tome. Dug je to proces ako nisi u penziji ;) Čekam da odem na godišnji pa ću ga onda krenuti raditi kako treba.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #262
Ne mogu stari jer nemam vremena,a i osim toga nemam programski paket namjenjen za izradu turbinskih kola.Proizvodnja takovih uredjaja kod nas je skupa iz razloga sto nitko ne posjeduje program za izradu kola pa je programiranje na nekoj 5-osnoj glodalici skupo i komplicirano (upisi na youtube-u turbine wheel milling )sve ce ti biti jasno.....Sto se tice izrade i toga ti znas najbolje i ne zelim se svadjat ovdje sam kako bi pruzio potporu i eventualno kakav savjet.Nadalje... Naravno da se sve moze kad se hoce,primjer je moj kolega s faksa koji je napravio pec za kovanje od obicne bacve (naravno metalne),a radio je katanu za diplomski.I na kraju krajeva i dalje stojim pri tome da se turbinska kola izradjuju odvajanjem cestica (rotori turbine za automobile odnosno turbine malih dimenzija),ljevaju se kucista,a specijalni slucaj su lopatice mlaznih turbo motora koje se kuju iz razloga sto se postupkom deformacije (bilo tople ili hladne) materijal ocvrscuje i postize se dimenzijska stabilnost materijala, drugim rijecima materijal jes izotropan.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #263
Nema svadjanja..nismo ovdje zato. Mislim da si u krivu što se tiče turbina i njihove izrade. One se uglavnom lijevaju i to u većini slučajeva. Zašto to tvrdim ....jer sam imao kontakte sa tvornicama koje se time bave i znam njihove postupke izrade jer sam ih to i tražio. Barem za ovakve konvencionalne proizvode. Dakako, postoje i kompresori i turbine koji glodaju, no njihova cijena jest do 20x veća od lijevanja. krajnja cijena, naravno Ne znam za niti jednu turbinu tj proizvođača ovog tipa da se gloda, moram priznati. Za sve znam da se liju i to u tvornicama gdje liju isto tako i radijalne turbine za aute.
fGlodanje puno košta, a to je neisplativo. Pogledaj malo kompresore, radijalne , naravno,  razliku u cijenama glodanih i lijevanih......prevelika za hobi uporabu. :)

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #264
Što radiš sa CNC strojem inače?

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #265
Svrdla i glodala od HSS-a,daj mi reci koji materijal koristis za obradu inconel-a

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #266
Karbidna svrdla i noževe, strahovito težak materjial za bušiti

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #267
Dijelovi komore, sada je u završnoj obradi....trajati će još to na žalost ali godišnji se bliži pa će biti vremena!!!!!!!!!!!!!!

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #268
Dijelovi komore, sada je u završnoj obradi....trajati će još to na žalost ali godišnji se bliži pa će biti vremena!!!!!!!!!!!!!!
  kool   , odlicno .. modeljet   8)

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #269
Ova će biti sa 12 vaporizatora da vidimo rezultate koji bi trebali biti bolji radi unutarnje konfiguracije vaporizatora. nakon toga idem na injektore i sustav predgiravanja istih. to bu bil sex za delat. :P