Skip to main content

Topic: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu ! (Read 11676 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #15
 
Predvecer cu jos malo nastaviti sa izradom nacrta.
 
Izgleda da cu i ja na T-rep, model ce biti SM-2 varijanta MIG-19:
 
 

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #16
izgled sa strane mi se jako dopada,
ali i suvise jako strelasta Krila me odbijaju,
Iv

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #17
Krila su stvarno poprilicno strelasta, evo usporedbe MIG-15 i MIG-19.
 
Crveni je Mig-19, a zeleni Mig-15:
 
 

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #18
Kristijan

15-tka je MAKINA !
Iv

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #19
 
Inace iz cijele te serije najbolji mi je MIG-21, ali o tome cemo vjerovatno malo vise druge godine ..  ;D
 
Ivane, nije sasvim slucajno sto je 15 toliko popularna, stvarno je makina koja odlicno leti ..  :)
 
Medutim, kako je 19 malo neobicniji i kako skoro da ga nema u modelarstvu, a jos k tome ima dva motora, .. vise mi je zanimljiv za samogradnju.
 
Ja kod ovoga modela necu raditi kalup, vec su ga izraditi 'nabrzaka' full konstruktivno od balze i sperploce, a raditi cu ga uz put sa Cyclonebirdom.
 
Cyclonebird je prioritet, a 19 igrarija u meduvremenu ..
 
Veselim se vasoj gradnji 15-ice, ustvari zbog vas sam i poceo 19-icu, jer je zabavnije i interesantnije kada se u isto vrijeme rade 2 slicna modela.
 
 

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #20
Zapoceo sam sa prepravkom u SM-2 varijantu:
 
 

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #21

Inace iz cijele te serije najbolji mi je MIG-21, ali o tome cemo vjerovatno malo vise druge godine ..  ;D
 
Ivane, nije sasvim slucajno sto je 15 toliko popularna, stvarno je makina koja odlicno leti ..  :)
 
Medutim, kako je 19 malo neobicniji i kako skoro da ga nema u modelarstvu, a jos k tome ima dva motora, .. vise mi je zanimljiv za samogradnju.
 
Ja kod ovoga modela necu raditi kalup, vec su ga izraditi 'nabrzaka' full konstruktivno od balze i sperploce, a raditi cu ga uz put sa Cyclonebirdom.
 
Cyclonebird je prioritet, a 19 igrarija u meduvremenu ..
 
Veselim se vasoj gradnji 15-ice, ustvari zbog vas sam i poceo 19-icu, jer je zabavnije i interesantnije kada se u isto vrijeme rade 2 slicna modela.

Ovo na BRZAKE ti je dobra ideja pa ako bude sve po volji i predvidjanja se ispune vidimo sto dalje,
a to sto ga u Modelarstvu nema ima vjerovatno svoje ZATO i ja se ne sjecam da sam ga negdje vidio.

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #22
Ivane, Mig-19 ima dosta malih komplikacija koje postaju jasne vec kada se pocinje raditi nacrt.
Usisni kanali, ucvrscenje krila, teziste modela, poprilicno strelasta i anhedralna krila, T-rep, ..
 
Iznenadio sam se kada sam izracunao teziste modela, mislio sam da ce biti vise prema repu, medutim nije.
Zbog toga sam stavio motore sto blize tezistu, da se kasnije sve moze izbalansirati sa baterijama u nosu:
 
 
 
 
 

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #23
 
Nacrtao sam 4 rebra koja ce biti u podrucju krila, odnosno krila ce biti ucvrscena na njih.
 
Ova rebra cu izrezati od 5 mm vitroplasta, jer je jedino on dovoljno cvrst da podnese naprezanje.
 
Vidi se i kako su u trup nagurana dva 70mm impellera, izmedu njih ima samo 4 mm prostora .. :)
 
 

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #24
Neka rebra ..  :)
 
 
 

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #25
Zavrsio sam 4 glavna rebra koja spajaju krila.
 
Rebra trupa ce biti povezana lipovim ili balzinim 5 x 5 mm letvicama, a onda sve skupa plankirano sa 3 mm balzom i presvuceno sa 50g staklom ..
 
Zavrsena su i R1 i R2, sada treba jos doraditi i ostala.
 
 

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #26
Zavrsio sam sva rebra od prednjeg dijela trupa.   :)
 
 

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #27
Nakon dva dana crtanja, napokon su gotova sva rebra od trupa.
 
Baterije ce biti ispod kabine, izmedu ljevog i desnog usisnika zraka.
 
Kasnije cu sve jos jednom prekontrolirati, a onda sljedi CNC rezanje sperploce ..  :)
 
 

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #28
Napravio sam male izmjene zbog baterija oko nekih prednjih rebra.
U model ce ici dvije 6S 4000mAh baterije, a svaka tezi 623 grama ..  :-\
 
Ukupna snaga na full gasu bi trebala biti malo vise od 4000W.
 
Sada cu jos prepraviti 4 rebra, R12, R13, R14, i R15,
jer ce na tom mjestu biti poklopac za motore, kontrolere, receiver, i bateriju za receiver. 
 
 

Odg: MIG - 19 ako nece Ivan ja cu !

Reply #29
Danas sam napokon zavrsio rebra koja ce biti izrezana od 2mm vitroplasta (tiskane plocice).
Nemogu nabaviti 5mm debljinu, tako da cu za neka rebra koristiti sljepljena 2 x 2mm ..
Vitroplast je puno cvrsci materijal od drveta, medutim i puno teži, tako da ce od njega biti izradena
samo rebra koja ce biti pod najvecim opterecenjem, a sva ostala ce biti od sperploce.
 
Sva rebra ce biti izrezana na CNC, a ova od vitroplasta su vec zapoceta u izradi ..   8)
 
Vitroplast rebra: