Skip to main content

Topic: CAP-232 DEPRON (Read 9037 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #30
evo.bas sam razmisljal malo i odlucil isprintati spomenuti model (CAP-232 DEPRON)
posto nikad nisam radil nesto takvo nadam se da bu mi za početak to sasvim dobar avionček.
kaj vi mislite?
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #31
Ma naravno da je dobar.. Bilo koji ovakvog tipa da napraviš od deprona, nema tu velike razlike.
Stigao mi je novi motor, Turnigy Park 450 1200 kv, pa ću ga isprobati na ovome modelu. Testirat ću ga na stolu danas s APC 9x6 i 10x5 pa da vidim koliko potiska daje. Na njihovoj stranici su dati podaci 7.4v - 10X4.7 Prop - 12A - 640g Thrust,
11.1v - 8x4.3 Prop - 13.2A -800g Thrust.
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #32
Motor namontiran.. Rezultat: masa modela 540g, esc 30A, baterija 3s 1000 mah. Na pola gasa kreće vertikalno u vis. Znači da bi pri punom gasu imao potisak više od 1 kg. Na livadu ću čim bude lijepo vrijeme..
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #33
super super.
daj mi sad prvo reci jednu stvar.kad si montiral motor dal si ga stavljal onak da je podložen malu u desnu stranu i malo prema gore..ili kak vec????
ili si ga samo stavil ravno u svim smjerovima?

i da..dal znas nekoga ili neku dobru web stranicu di je objasnjeno kaj kod motora znace KV i sve ostalo,kako spasati ESC I motor,kak spasati i bateriju na sve to,što znači kod prpelera 10x5 ( ili bilo koja druga dimenzija) ???
Nema straha dok je v puški praha !


Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #35
fala.
gledal sam to vec ali nije bas objasnjeno to kaj sam ja pital
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #36
KV možeš gledati kao brzinu motora.
Motori oko 1000kv su za 3d slow fly i slično iznad 2000 su brzi motori.

Koliko ampera troši toliko veliki prop.

Najbolje primjer:

motor kaže specifikacije da vuče do 25A
ESC uzmeš 30-40A

Uzmeš watt metar i provjeriš s kojim propom ti avion vuče koliko ampera.

Ako pređe 30A stvar bu se pušila vjerovatno.

Baterija mora biti da ima C rating da može pružiti tih 30A.

NPR

batka od 1000mah 15C ne može.   1C rate znači kapacitet baterije 1000mah x 1 = 1A znači spomenuta batka s 15C daje maksimalno 15Ampera.

Nedovoljno za motor iz primjera. Znači treba ti 25-30C baterija da budeš na margini siguran.

2000mah baterija s 15C vidiš daje 15C x 2000mah = 30Ampera i to je ok.

Nadam se da je ovo pomoglo.

Propeleri "vrijednost1 puta vrijednost2"  (10 x 5) inča =  10 injča promjer propelera i korak / nagib od 5 inča propelera, znači za jedan krug pomakne se 5 inča.


Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #37
znaci kad imam motor najblje isprobati nekoliko propelera te mjeriti koliko struje vuče motor,u tvojem primjeru bi bilo da onda vuče 25A ??
ne kuzim to za prop..
npr (10 x 5) , prva brojka oznacava promjer propelera, a ta druga??
kakav to nagib?
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #38
jos jedno pitanje usput.
ak imam ESC od 40A sto ce se desiti ako stavim motor koji vuče 45 ili 50A
dal bum skuril motor ili ESC
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #39
motor vuče ovisno koji prop staviš na njega i na koliko volti ga spojiš(preko reglera jasno),
može neki motor od 40A cuclati 20A iz reglera od 60A i batke koja može dati 120A i živjeti dugo,
a i neki motor od 20A cuclati 40A iz istog reglera i batke, ali ne za dugo  :(
i tako razne kombinacije izvrtiš da ne pišem sada sve... get the point.

pravilo je da
batka može dati više A nego trebaš,  (ovo pogotovo uzmi s rezervom, jer svi lažu u deklaracijama, pa idi na duplo barem)
regler može dati više A nego trebaš (dosta je nekih 10-20A više od onoga što izmjeriš wattmetrom, uz propisno hlađenje)
motor može dati više A nego trebaš (tu je dosta ovisi koliko ga misliš držati pod tim opterećenjem, cijelo vrijeme ili na par sekundi...)
i onda staviš prop koji odgovara namjeni modela(brzina ili potisak) a da ono sve iznad štima...

Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #40
znaci taj od 20 ako bi cuclal 40 sigurno bi pregorel.je tak?

znaci uvjek je važno da kad uparujem motor i ESC da taj ESC ima 10 - 20%(priblizno) vecu amperazu nego motor..je to tocno?

a što je sa baterijom?..
ako je motor namjenjen za 4S zar tada mora i ESC i baterija biti 4S ili ???
Hvala na odgovoru ;)

Nema straha dok je v puški praha !

Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #41
ne mora motor biti spojen na 4S ako nema potrebe.

npr imaš 1000 KV motor od cca 200W za 10'' elisu
ako ga spojiš na 3S, davati će puno potiska, a malu brzinu.
ako ga spojiš na 4S, tražit će manju elisu, npr 8'', manje statičkog potiska, ali će imati veću brzinu ako je korak ostao isti.
jer se brže vrti

to ti odokativno govorim, nemoj me sada loviti za decimale  :)


Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #42
znaci motor ne treba a ESC?

e da..sad si me podsjetil..
kad kupuješ motor..navedene su stavke kao što su KV,napon,struja koju siše i tak dalje.
a daj mi reci kako dojti do tih W (wata)..mislim da sam negdje videl formulu ali nisam siguran
hvala na odgovoru ;)
Nema straha dok je v puški praha !


Odg: CAP-232 DEPRON

Reply #44
fala na odg.
ma cital sam to sve..i sprocital puno toga na netu, pogledal na youtube-u.. i tak dalje.
ali najbolje bih to shvatio da mi netko uzivo objasni i pokaže  ;)
jer negdje pise ovak..drugdje onak..neznam ni sam kaj je točno ;)
Nema straha dok je v puški praha !