Skip to main content

Show Posts

This section allows you to view all Show Posts made by this member. Note that you can only see Show Posts made in areas you currently have access to.

Messages - Migovik

5
Samogradnja / Odg: Novi projekt u samogradnji....
...da se i ja malo ukljucim...da bi se dobio certifikat i moglo letiti ..za ovu jedrilicu ..izrada mora bit u originalu ustvari replici ...sto podrazumijeva ..specijalno ljepilo (naruceno i doslo) ..drvo ..Smreka 6> godova po 1cm..(modelari i stolari znaju o cemu pricam)..posebno platno (jos nije nadeno)....do materijala su se mnogi namucili da ga pronadu....ukratko mora bit ORIGINAL  (replika).............."O Vrabcu..
[/size]U razdoblju između dva svjetska rata, početna obuka pilota jedriličara izvodila se na takozvanim klizačima. Klizač je vrsta jedrilice koja u osnovi služi za stjecanje osnovnih znanja upravljanja jedrilicom i osjećaja položaja u prostoru. Polijetanje se vršilo s vrha brda ili padine pomoću gumenih traka. Polijetanje ovim načinom je bila simulacija rada praćke. Naime, pri polijetanju bi se napela gumena traka uz pridržavanje klizača (jedrilice) na mjestu. Zatim bi se traka oslobodila što bi rezultiralo polijetanjem klizača. Drugi postupak polijetanja uključivao je uporabu autovitla koje je, po istom principu služilo za polijetanje ovih tipova jedrilica. Let je obično kratko trajao - svega par minuta, a onda bi učenici klizač na rukama iznijeli na startnu poziciju.
Potaknut velikim uspehom njemačkog klizača tipa Cegling (Zögling), inženjer Ivo Šoštarić je 1939. godine konstruirao klizača tipa Vrabac. Za razliku od Ceglinga, Vrabac nije imao zatege i centralnu piramidu već su mu krila bila poduprta upornicama. Ova originalna Šoštarićeva zamisao u praksi se pokazala kao bolje rješenje od centralne piramide.
Tijekom ispitivanja u Vršcu, Vrabac je pokazao daleko bolje letne osobine, ne samo od njemačkog uzora već i od poljske Vrone (Wrona - Vrana). Iste godine počela je serijska proizvodnja od 15 komada u dvije verzije - A i B, a to je i prva serijski građena jedrilica kod nas. Poslije Drugog sjvetskog rata nastavljena je njena masovna proizvodnja te ih je napravljeno preko 150 primjeraka. Zahvaljujući jednostavnoj konstrukciji ovaj klizač rađen je u lokalnim aeroklupskim radionicama tijekom zime, kako bi se tijekom ljeta na njima izvodile obuke novih pilota.
Niti osječka zrakoplovna scena tih godina nije zaostajala za trendovima. Na aerodromu Pampas, prvi aerodrom u vlasništvu Aerokluba Osijek školovani su piloti jedrilica na dva klizača tipa Vrabac.
O ovim povijesnim jedrilicama ne postoji puno podataka. Tek su ostali poneki zapisi u arhivskim dokumentima aeroklubova i sjećanja starijih pilota......
[/color]
11
Događanja i okupljanja / Odg: Letenje u Vukovaru
eto da se i ja zahvalim , na dobrom druzenju , odusevio me Vale sa Piperom , zanimljiv mi je taj mali motor , o modelu otprilike znam sve , ali zanimljiv zvuk koji me odusevio , dvomoorac je zanimljiv ali za moj ukus brz , a o letu quadcopteru sa FPV-om  ostao sam bez rijeci , o bolesniku s helicem necu komentirat.