Ovdje mi nešto nije jasno: što će u lokomotivi istovremeno i TGY prijemnik i Arduino nano? Arduino nano ne može direktno upravljati DC motorima jer pin-ovi nemaju dovoljnu mogućnost struje pa se koristi H-bridge, recimo L298 (nudi se često uz Arduino).
Sa druge strane, što će prijemniku Arduino nano, ako sve te funkcije može sam obaviti TGY prijemnik sa reglerom kakav se koristi za brodiće ili elektro autiće?
Regulacija brzine na palici koja se sama vraća u centar je nezgodna jer model jako trza, bolje koristiti onu sa skakavicom i postepenom regulacijom brzine.
Treća je mogućnost odustati od TGY kompleta i upotrijebiti Arduino IDE za ESP32 ili 8266 + H-bridge pa upravljati lokomotivom preko mobitela, može se koristiti i BT i WiFi . Takvih projekata ima na internetu nebrojeno (Arduino project hub npr.).
što stvarno ne želite to doma sami narezati u 20 minuta s komadom žice? kakav CNC pa to je zagi, leti i kao ravna ploča deprona, leti i kao par ploča deprona nalijepljenih jedna na drugu pa skraćeno stepeničasto da ima kao prema iza tanji profil... da se i pobrusiti pa bude mega.
Glas razuma, čemu tražiti super-preciznost konstrukcije koja to sama po sebi i po materijalima izrade ne može biti.
Način izrade, savjete i fotoalbum sa svim objašnjenim detaljima je ovdje (kod Plavog): https://rcwings.webs.com
Kf profili od građevinske izolacije isto daju odličan, brz i jednostavno ponovljiv rezultat, ovo je veličine Zagija od 5mm ploća "za ispod laminata" (Youtube)
......usput u potpisu kao hangar navodiš: "Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)" a mene bi zanimalo malo više o tome, možda koja slikica i rečenica sa opisom kako je to izvedeno, ako može ? Damir
Predložena skica izgleda više kao wing fence. U amaterskoj praksi nije moguće sa sigurnošću odrediti da li "vinglec" daje neku korist ili smeta. U praksi bi ga postavili prvo na jedno krilo pa onda gledali što će biti. Koristeći Dreline članke došlo se do nekih "odokativnih" preporuka: vinglec ide pod kutem od oko 45 st u odnosu na horizontalnu ravninu.
Ono što je manje poznato, vinglec nije paralelan sa strujom zraka nego je malo "otvoren" prema naprijed - vrlo neočekivano ! Isto tako, profil vingleca je "obnut": gornja ploha je ravna, donja je zaobljena, postoje i posebni profili za njih.
Dio priče o kutevima vidi se na slikama u prilogu...mislim da je FPV prava prilika za vidjeti ima li koristi od vingletica..
Predložio bi wing tip device, popularno kod nas "vinglec". Očekivano je smanjenje induciranog otpora vrhova krila. Koliko točno ne znam , moglo bi se izmjeriti na nekom dužem FPV letu kao benefit brzine i potrošnje struje. Zvrk bi to mogao bez značajne pregradnje krila, pretpostavljam. https://aviationbenefits.org/case-studies/wingtip-devices/
... Utvrdio sam i da je PITLABOV senzor izmjerio 3,5% veću potrošnju tj. 27,42 Ah nasuprot 26,486 Ah koliko je vratio punjač. To je skoro 1 Ah više ali neću ga korigirati jer je dobro znati da imam i tu još malu zalihu......
Ovo mi se čini pomalo čudnim: iskoristivost litij-ionskog elektrokemijskog sustava (odnos pražnjenje/punjenje) je >90% . Da su brojke punjač/Pitlab senzor obrnute , izgledalo bi mi OK, no ovako sam pomislio da nije možda došlo do neke istrošenosti baterija?
Kamera je okretna i zahvaća u vidnom polju i Ogulin i neko drveće te klekovinu na samoj stijeni ispod. Na tvojoj slici desno od Kleka se vidi vrh Bjelolasice , Kula , 1534 n/nv, a prije njega je vrh nekadašnjeg skijališta (oko 1300 m/nv) pa to sve mogu biti vizuelni orjentiri. Postoji i meteo site sa prikazom trenutačnog vjetra: https://www.neverin.hr/ ..i tu se može pogledati prije leta
Sad imam i novi orijentir za buduće letove-brdo Klek zapadno od Ogulina. Do njega imam još 12 km ali je gotovo u dosegu i s ovom konfiguracijom aviona (ako bi se sve poklopilo). http://www.youtube.com/watch?v=HqzQ4r5iz6w
Bilo mi je žao koristiti onaj žičani teret-reostat jer je pražnjenje trajalo 3h. Ovako uzmeš pola kantice vode,šaku soli i dvije međusobno izolirane elektrode i dobiješ struju pražnjenja po miloj volji. Jakost struje se može narihtati tako da se elektrode više ili manje urone u elektrolit ili promjenom razmaka elektroda ili različitim salinitetom vode.
Vodik ! Nadam se da je prostorija bila dobro provjetravana !
Usput, Samsung 21700 su za mene pravo otkriće: do sada sam mislio da nema boljih od NCR 18650 B Panasonic (3400 mAh). Sa kojeg dućana ih kupuješ, vidim da je cijena oko 7-8$ po komadu ! Damir
... Plankiranje sa 1mm balza ide brzo i jednostavno, sad čekam da se suši. Međutim, imao sam vremena da se bavim horizontalnim stabilizatorom. Kormilo pravcu neće trebati. .....
Vjerojatno je zabunom napisano, a mislilo se na vertikalni stabilizator? Kod delta ovakve konstrukcije vertikalac ima smisla jer je u struji zraka propelera, tj. model nije pusher.
Možda bi se u nekoj kasnijoj fazi isprobavanja modela isplatilo dodati winglets da se vidi ima li razlike?
Kako je ovo nova i jedina aktivna tema gradnje ovakve vrste, stavljam je na "sticky" ! :-)
Nazalost pogreske pilota i padovi modela su sastavni dio zrakoplovnog modelarstva. Iz toga treba izvuci pouku i slijedeci puta potruditi se, da se greska ne ponovi...
Najviše se bojim onih koji "Nikada nisu ništa krešali" ! Izbjegavati !
Oni koji priznaju greške, od njih se uvijek nešto može naučiti!
Ovo mi je škola koju na svu sreću nisam skupo platio, stol i stanica su sića za ono što je moglo biti. U potrazi sam za drugom stanicom i u nju neće ići lipo milion posto! Preko deset godina ovog hobija, uvijek lipo u stanici i nikad problema, eto do jednom.
Pošto je stanica izgorila, sada je gotovo nemoguće saznati što je uzrokovalo samozapaljenje: da li je možda balans-konektor bio unutar stanice pa ga je nešto kratko spojilo ili je baterija imala ugrađenu grešku, nikada nećemo saznati !
Znam da je velika razlika LiPo i NiMh, ali ipak sa baterijama treba biti oprezan... Baš mi je iskreno žao....
Stvarno je ovo upozorenje za sve : punjive litijeve baterije su i u našim mobačima, tabletima, bluetooth uređajima, notebook, električna cigareta...power bank , broj se povećava.
Inaće, NiMH je jedno 30% manjeg kapaciteta (gledano po volumenu) od LiPo: ali je za isti kapacitet nekoliko puta teži od LiPo , pa nije za naše letjelice. Kod stanice je drugačije: da li je stanica teška 500 ili 700 grama, odrasloj osobi je gotovo svejedno. U mojem slućaju mogao sam birati između NiMH 2300 mAh i Litij-ionske Panasonic 2*18650 sa 3400 mAh (prostor za bateriju u stanici dozvoljava toliko). Da razlika je, ali stanicu sa NiMH možeš ostaviti u autu, u garaži, radioni bez posebnih mjera zaštite.