Bok ekipa,
nabavio sam si na onom cyber sale-u Turnigy Neutron 200W charger (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__46767__Turnigy_Neutron_200W_DC_Touch_Screen_Balance_Charger_LiHV_Capable.html) i mučim se sa mjerenjem unutrašnjeg otpora. U uputama ne piše niš, naravno... Prvo, kada mjerim 1S bateriju (znači bez balans connectora), uvijek mi je otpor 0.
Zatim, rastavio sam jednu 6S 4500mAh bateriju, napunio svaku ćeliju posebno i spojio ih u 3S bateriju. Kada mjerim unutarnji otpor, prva ćelija mi je uvijek oko 130-140 ohma, dok su druge oko 600-700 ohma. Ista stvar je i kada drugačije rasporedim ćelije, čak i kada ih spojim u 6S.
Molim pomoć ako netko može pomoći. Evo i par slika:
Ja sam posvetio dosta vremena proučavanju unutarnjih otpora i utjecaju okolnih varijabli na njega, mogu ti reči da ta turnugy instrumentacija ne mjeri ni približno točno, rezultate dobivene tim mjerenjima možeš eventualno koristit za usporedbe između baterija pod uvjetom da su jednako napunjene i na istoj temperaturi, a i to je upitno jer napraviš 2-4 mjerenja a svaki put neki drugačiji rezultat se dobije. Također osim napunjenosti baterije (naravno i vrsti te kapacitetu/c rate-u baterije) i temperature na kojoj je (čak i dali su sve čelije na istoj temperaturi) tu ti još utječu kvadratura/dužina žica (i temperatura na kojoj su), konektori i njihovo stanje (prijelazni otpor), temperaturni drift komponenti u instrumentaciji koja se koristi za mjerenje, te o struji s kojom se vrši mjerenje...
Za nabrzinu izmjeriti unutarnji otpor bez puno kemijanja iCharger je još tako nekako mada se i ti rezultati dosta razilaze u usporedbi kada bi mjerio padove napona sa 2 različita trošila (otpornici velike snage):
http://www.hk-phy.org/energy/commercial/act_int_resist_e.html (http://www.hk-phy.org/energy/commercial/act_int_resist_e.html)
Sve što je napisao Frankycro - savršeno točno. Link i shema na njoj - najbolji način za kvalitetno mjerenje IR-a (uz napomenu da prekidač na njoj treba biti za struje od barem 10-20 A kako bi se zanemario njegov kontaktni otpor!).
Još nešto: ovo na tvojoj drugoj slici - pogledaj samo koliko ima kontaktnih površina u seriji do uređaja za mjerenje - punjača? Svaki spoj ima prelazni otpor i svi se lijepo zbrajaju !
Kod nekih kritičnih kontakata, prije spajanja svaki se spoj ćisti dušikom pod tlakom i onda se spoj realizira npr. konektorom koji se pritegne sa moment-ključem. Dobro to je za profesionalnu upotrebu, ali ti govori koliko je prelazni otpor značajan.
Moj prijedlog. uzmi neke baterije od nekoliko S i redom im mjeri IR na Neutron-punjaču. Ako je kod svih čudan iznos IR na prvoj čeliji - punjač je sumnjiv. Možda posuditi neki drugi punjač sa mjerenjem IR-a pa ponoviti mjerenje. Brojke nebi trebale biti iste, ali je bitan omjer koji imaš na pojedinoj bateriji.
Damir
Ok, stvari su mi malo jasnije sada :) u ponedjeljak nastavak pa javim rezultate. Hvala!
Evo, da ne kažeš da samo filozofiram, malo prakse:
ovo je moja naprava za mjerenje baterija: 2 otpornika 1,5 - 3 ohma otpornici daju 4 kombinacije od 1,5 ili 3 ili 4,5 ili 1 ohm. Prema tome možeš sa istom baterijom mjeriti 4 različita napona i 4 različite struje na instrumentu koji je spojen u seriju sa baterijom.
Možeš jednostavno izmjerene vrijednosti (dovoljna su dva različita mjerenja) upisati u exelicu i IR ti je delta U / delta I. Nema greške, ne koristim prekidač nego bulet-konektore, jer već na 4S to ide i preko 15 A.
Hladilo je malog toplinskog otpora, a korišteni rezistori su disipacije 50 odnosno 20 W pa možeš mjeriti koliko hočeš bez da se opečeš.
IR - što manji !
Damir
još mi samo reci di si iskopao ove otpornike :)
još mi samo reci di si iskopao ove otpornike :)
Dobio na poklon rashodovanog Siemens-Nixdorfa .... ležajevi za HDD su sada u jednoj krunilici za kukuruz. Nikad nisam dobio bolji 'restposten !
Damir
PS. Ako trebaš dva dobra masna otpornika - piši samo piši ;-)
hahaha, vrhunski...
Da, trebaju mi ti masni, ne znam dal se to moze kupit uopce, i sta da pitam... Zvučalo bi kao vic:
Uđe sys u čipoteku;
- "Dobar dan, trebaju mi dva masna otpornika... imate?"
- "Evo baš smo ostali bez masnih pred blagdane, imamo samo polumasne i jedan posni, znate oni vam sada idu u ovo doba!"
Uđe sys u čipoteku;
- "Dobar dan, trebaju mi dva masna otpornika... imate?"
- "Evo baš smo ostali bez masnih pred blagdane, imamo samo polumasne i jedan posni, znate oni vam sada idu u ovo doba!"
Bolje bi zvučalo .. kao .. ode Sys na PP i napiše "..'ajd šalji mi dva masna, tu su ti podaci za Tisak-kiosk...."
Imam dva polusuha od 4,7 ohma svaki, u paraleli to je oko 2,4 , u seriji oko 9,5 - dovoljno dobro za testirati i manje kapacitete.
Damir
Guess what... imas pp :P
Damire u pravu si, to je sigurno zbog prijelaznih otpora.
Spojio drugu 3S bateriju i otpori su 4,6,5 miliohma. Probati cu danas ako stignem polemiti sve pa ponovno izmjeriti, a naknadno i napraviti mjerac po shemi sto je frankycro postao.
Evo malo još o unutarnjom otporu baterija...imam par stvarčica za mjerenje,na slici su 3 različita a najbolji je uz pomoć wattmetra slično kao kod Diogena samo sam ja stavio kao load dvije sijalice po 50w u paralelu.Struja bude malo više od 8A,load traje cca 10sec da se stabilizira napon, a po formuli deltaU / I *1000 dobije je se u.otpor u mOhm.
Ali više mi se sviđa rješenje sa otpornicima kao kod Diogena,bez prekidača i sa debljim žicama a i svjetlo je iritantno i jako se grije.
Turnigy je ok ali čini mi se da ne daje tako točna mjerenja.
Treći koristim za mjerenje u.otpora drugih baterija ponajprije tip 18650 3.7V
sorry zaboravio stavit sliku...evo i xml file za lakše vođenje mjerenja
@Zeezy: trebaš dva napona i dvije struje, tj njihove razlike za U-raz/I-raz. To znači da spajaš dva različita opterećenja na istu bateriju (napunjenu !).
Žarulje su isto dobra ideja, ali kod njih je problem što zbog hladne žarne niti u trenutku uključenja poteče poprilična struja (dok se nit ne ugrije) pa ni rezultati nisu kvalitetni prvih nekoliko sekundi.
Unutršnji otpor nije fiksna veličina, poput recimo težine baterije. za različite parove opterećenja, struje, napona dobiti ćeš računanjem različite vrijednosti IR što je sasvim normalno. Zato baterije mjeriš uvijek sa istim opterećenjem napunjene pa tokom vremena možeš pratiti kako polako "stare" ili kako se nove pomalo "uhodavaju".
Kapacitet, napon i IR je ono što treba pratiti - pa čak i zapisati za neku bateriju u neku tablicu - tako uvijek znaš kakvo je stvarno stanje.
Baterije sa visokim "C" , dakle one od 40C, 50C ili više moraju imati manji IR od istog kapaciteta sa manjim "C", recimo 20C.
18650 je prava "ku*ka" od članka i nebi je opterečivao sa velikim strujama jer za to nije ni napravljena. Njezina je namjena ugl. za baterije na laptopu, navigatoru, ručnoj svjetiljci, eventualno one posebne vrste za "elektronske cigarete". Sve preko 2A je za nju giljotina.
Damir
18650 je prava "ku*ka" od članka i nebi je opterečivao sa velikim strujama jer za to nije ni napravljena. Njezina je namjena ugl. za baterije na laptopu, navigatoru, ručnoj svjetiljci, eventualno one posebne vrste za "elektronske cigarete". Sve preko 2A je za nju giljotina.
Damir
Dodao bi elektricne bicikle, aute, brodove.... :P
Odlično da smo se dotakli i 18650 baterija jer ih imam tonu iz salvaged laptop baterija, i baš mi dobro dođu za manje strujovažne projekte poput napajanja za onaj 7" monitor.
Ja sam za sada mjerio kapacitet cycle-om preko punjača kao referencu, sada ću mjeriti i IR kad bude puna. Tesla koristi te baterije ako se ne varam... koliko ih onda mora bit u paraleli???
@Diogen: nisam znao da se mjeri 2 razlicita opterecenja,po onome sto sam vidio preko youtubea ja sam mjerio razliku napona u mirovanju i opterecenja a struju bi mi ocitao wattmetar pa bi po formuli koju sam naveo u prijasnjem postu izracunavao u.otpor...uglavnom koristim nanotech 45-90C 1300mAh baterije i vodio sam mjerenja ima xml tablica post prije....sto se tice 18650 baterija njih imam podosta i koriste mi uglavnom za led headlampe a onaj 3 uredaj na slici je bas za njih predvidjen i mjeri u.otpor uz struju do max 2.5A koju ja mogu odredit,za panasonic od 3400mAh mislim da nije previse
Sent from my SM-G900F using Tapatalk
ps. nisam skužio kako mjenjaš kombinacije otpornika ako je ono na slici? posebno 1.otp,pa posebno 2.otp.,pa serijski,pa paralelno,valjda
Dodao bi elektricne bicikle, aute, brodove.... :P
Može i nosač aviona samo je pitanje koliko ih spojiti u paralelu ;) .
Uvijek su presudni volumetrijski (odnos kapacitet po jedinici volumena) i gravimetrijski (odnos kapacitet po jedinici težine) kap.
DrTom je imao one Panasonic sa najboljim omjerom za rekordno duge letove multorotora...
Kada gledaš gravimetrijski benzin, on još uvijek za istu težinu ima skoro deset puta više energije od najboljih (dobavljivih) batki !
Odlično da smo se dotakli i 18650 baterija jer ih imam tonu iz salvaged laptop baterija, i baš mi dobro dođu za manje strujovažne projekte poput napajanja za onaj 7" monitor.
Probaj nabaviti 18650 iz non-volatile-memory paketa za fault-tolerant uređaje: imaju jako zgodnu osobinu a to je da se čuvaju napunjene (tako i rade). Nisu za velike struje, ali uz punjenje 0,2-03 A mogu postići fantastičan kapacitet i vrlo dug rad.
@Diogen: nisam znao da se mjeri 2 razlicita opterecenja,po onome sto sam vidio preko youtubea ja sam mjerio razliku napona u mirovanju i opterecenja ..............sto se tice 18650 baterija njih imam podosta i koriste mi uglavnom za led headlampe a onaj 3 uredaj na slici je bas za njih predvidjen i mjeri u.otpor uz struju do max 2.5A .........
ps. nisam skužio kako mjenjaš kombinacije otpornika ako je ono na slici? posebno 1.otp,pa posebno 2.otp.,pa serijski,pa paralelno,valjda
Moraš mjeriti kod 2 različita opterećenja jer ako nema opterećenja, nema ni struje, znači da je otpor beskonačan (dijeljenje sa nulom ? )
Ako raubaš 18650 u headlamp, onda si speleolog, planinar ili biciklist ;) ..ja radije koristim 3*NiMh iako današnje Cree imaju uloške za obje varijante.
Otpornici na mom shuntu imaju 3 izvoda i spojeni su u seriju, tako se može koristiti zboj otpora, paralelni otpor oba ili svaki zasebno (2 mogućnosti) što daje 4 različita opterećenja.
Hladilo je monstrum sa rthj < 1 st C /W (onaj trik sa ledom u šalici tople vode i ledom na hladilu - svi popuše okladu :D ), tako da mi omogućuje i testiranje 4S pri strujama i preko 20 A..
Damir
Ako raubaš 18650 u headlamp, onda si speleolog, planinar ili biciklist ;) ..ja radije koristim 3*NiMh iako današnje Cree imaju uloške za obje varijante.
Zaboravio si ono najvažnije ...ribolov,ipak živim u Crikvenici :) Moj favorit je Fenix HP15 ultimate edition sa 4xNiMh ali i cijenom daleko nadmašuje obične kineske led headlamps sa ebaya
Evo i još par slikica Uotpora