Odg: Cessna 182
Reply #7 –
Zadnjih par modela izradio sam ovako:
Osnovni crtež modela nalazim na googlu, slike, a onda ga pretvorim u svoj crtež u željenom mjerilu. Bitne su mi konture i po koji presjek trupa radi orjentacije. Aeroprofile vadim iz literature.
Pokazalo se da je trup najlakše izraditi iz stiropora deb. 10 i ili 20mm i iz toga napraviti sanduk trupa, sa umetnutim požarnim zidom i kapotažom. U željeni oblik obradim oštrim nožem i šmirglpapirom. Dio stiropora koji će biti kapotaž odvojim i plastificiram, a u ostali trup ako treba utopim uzdužne letvice, i onda laminiram balzom 1mm, ljepilo drvofiks, a balzu prije ljepljenja vlažim, pa se fino podaje prema oblinama trupa. Do sušenja laminat bandažiram pik trakom. Poslije fino pošmirglati i spremno je za orakover.
Ovako se trup radi prilično brzo, fino ispada, mogu se izvesti sva zaobljenja trupa, a konstrukcija bude kruta i lagana. Mada mi je to prvi model sa nitromotorom, vjerujem da neće biti problema sa nagrizanjem stiropora.
Krila i stabilizatore radim klasično, sa rebrima i ramenjačama, pa se to montira na predgotov trup.
A sada puno vremena nose kojekakvi detalji do kojih ja držim, a što podiže model.
Dešava se da neke stvari radim i po tri puta dok ne budem zadovoljan i tražeći prihvatljivu tehnologiju. U to spadaju aerodinamički dodaci na kotačima, prelazi sa ramenjača na trup, kapotaž, obrada kapotaža i sl. Otuda trošim puno vremena, ali uostalom sam u penziji. Da šljakam ne bih to stigao raditi.
Teža konstrukcija bude ako i krila radim iz stiropora i laminata. Vjerojatno radi količine ljepila za laminat.
Nakon svega, sad bi ovaj model mogao izraditi u dvostruko manje vremena.
Ako se odlučiš na gradnju, sretno.
daj malo vise detalja. koji je nacin gradnje, kaj te kostalo najvise vremena...?