Malo drugačiji pristup najpopularnijoj(najprodavanijoj) kategoriji RC modela:
Autor:TOM HUNT, dizajner UAV letjelica , aerodinamičar ,pilot i RC pilot-USA-
Ja sam ''nesretan'' jer znam dovoljno. To sam to znanje kompletirao s dugogodišnjim iskustvom RC letenja i tako ga barem donekle uravnotežio .Dio razmišljanja vezan za ARTF modele napravljene od ''modernih'' materijala (kompoziti ,EPO itd) iznosim ovdje ,u kraćoj formi ,dakle nešto o Warbirds skala modelima ,proizvodnje sa Dalekog Istoka........koje jako volim.
Letio sam RC modele prije nego sam letio punoj skali.
Letio sam RC modele prije nego što sam postao i Aero-Inženjer strojarstva.
Dizajnirao i testirao modele u aerodinamičkom tunelu (30 + godina)
Dizajnirao UAV-a. (veliki i mali)
Od ''malih'' dana sam gradio scale modele.
Zato ''odmah u glavu'': " skala" modeli su dobili vjetar u leđa pojavom modernih materijala pretežito EPO, tako da sam se uvjerio da ''foamies'' nešto bolje izgleda i nešto bolje leti i jeftiniji je nego modeli iste kategorije napravljeni na klasičan način ,od klasičnih materijala. Nekoliko je faktora koji im to omogućuju ,a koji nisu tema današnjeg osvrta.
Mjerila nekih modela zrakoplova NE MORAJU,kako se tvrdi , biti pogrešni. Postoje neke iznimke a najgore u mojim 40 + godina letenja RC modela je Hawker Hurricane. Površina horizontalnog stabilizatora ovog zrakoplova je bez donjeg profila tako da ni ''stari'' Reynolds ne pomaže.
Osim tog zrakoplova nema "popularne" WW2 ptice koja se ne može napraviti u točnom razmjeru i letjeti dobro.
Vidimo da su proizvođači konstruirali transportnu kutiju,po standardima međunarodnog transporta,čitaj da poštarina bude nešto manja, a zatim tek osmisliti i dizajnirali model koji se može uklopiti u gabarite novonastale kutije. Najnoviji primjer je sveprisutan FMS P-51D. Horizontalna rep je prava veličina, ali 4cm preblizu krilima! Pa ipak, to još uvijek leti super! ali oni su preskočili jedan od najvažnijih atributa aerodinamike zrakoplova! Također, nos je prekratak 2.5cm .Da su zadržali skale mjere i napravili kako treba, ne bi bilo ovoliko CoG pitanja! Uz 1450mm krilo (1400-1450 njihov standard), trup s kućištem , vertikalac sa horizontalcem su preveliki za postojeću kutiju ako je model ispravno napravljen u skali!
Povećati stranice kutije značilo bi učiniti pravu stvar ,a onda napraviti malo veće repne površine i duži trup. ... ostale mjere nisu mijenjali pa modeli i dalje lete ''super'' .... kakvi likovi ...
Najviše uznemirujući primjer došao je nedavno. Parkzone Mk 9 Spitfire. U "Parkzone" tvrde da su morali napraviti veći vertikalac da bi funkcionirao
Nije bilo potrebno, pogotovo jer su napravili Parkzone BF-109- G , TOČNO u skali a koji ima manju površinu vertikalca od Spitfire.
Ja sam izgradio više od desetak različitih veličina Spitfire-a u mom životu i nikada nije bilo potrebe za većim vertikalcem, leti dobro, čak i za one malo s malo RC letačkog iskustva.
Ako "misle" da moraju varati, to je radi nedovoljno testiranja ,što je dugotrajan i skup postupak te se komercijalno odražava na krajnju cijenu proizvoda , a ovako ostaje puno igranja sa CoG, promjenama , ostavljajući niže kvalificiranim letačima modela promjene CoG,povećanje osjetljivosti sa svakom promjenom upravljačkih površina i komandi i bilo kojim dodacima na modelu,što je uvijek podložno fatalnim greškama u operativi (letenju).
Potpuno je razvidno da je nemoguće ''utjecati'' na proizvođače ,jer svi znamo da je potražnja velika a ponuda često usporavana sa čuvenim sveprisutnim BACKORDER-om......permanentno smo na čekanju i jako sretni kada poštar donese naručeni i voljeni model.
Varali ONI ili ne... i dalje ću kupovati ARTF ... ali moji (njihovi) modeli neće letjeti u zadanoj konfiguraciji proizvođača ! Mijenjati ću sve što je potrebno .....zato jer to znam i mogu.Ostalim kupcima-modelarima, sa manje iskustva, preporučam da putem modelarskih foruma nađu sretno i adakvatno riješenje.
Sve najbolje
Tom Hunt
Preveo: REMOTE