Bavio sam se mišlju o jednoj solar-powered elektromotornoj jedrilici... stvar je u tome da se danas mogu nabaviti 'thin solar film' fotonaposnki članci:
http://www.nanosolar.com/..uz relativno malu težinu, ti članci kao da su printani na foliji s kojim bi se moglo presvući krila.
Najpoznatiji ovakav projekat je avion Solar Impulse koji je stvarno operativan:
http://www.solarimpulse.com/E, sada slijedi realnost: tehnologija je dostupna i u maloprodaji, no računica kaže: ako želim 1 A struje pri naponu oko 8,4 V to će me koštati oko 300 $ (bez carine
).
Zauzeće površine krila bilo bi oko 10 dm2.
Kako ja najčešće gradim jedrilice sa oko 30-40 dm2 površine krila, moj limit bio bi 3 do 4 A na 8,4 V , a to bi jedva bilo dovoljno za održavanje visine, ili blago poniranje i to uz uvjet da je sunčan ljetni dan i da sunčeve zrake okomito padaju na gornju površinu krila !
I investicija od samo 1200 $ samo za thin solar film panels !
Tako sam zaključio da je za moje mogućnosti ovo nedostižno, jedino bi vrijedilo za pogon prijemnika i serva jedriolice na padini ili u termici, što ima smisla uz neku bateriju rezerve.
@Stipe: imam točno takve ćelije kakve si naveo u linku: k...a ne valjaju, njihov napon je 8,2 V i struja kratkog spoja oko 130 mA; četiri takve davale bi oko 8,4 V uz jedva 200 mA što nije dovoljno za prijemnik+serva niti male jedrilice, a mao li još da puni i bateriju.
Imam četiri takve i zajedno teže točno 120 grama, dakle potpuno neupotrebivo za nas modelare: ako bi htio0 barem 2 A uz 8,4 V, to bi te koštalo najma 1,2 kg dodatne težine na modelu !
Za punjene LiPo baterija isto nisu upotrebive, čak i u najekonomičnijoj konfuguraciji trebaš staviti diodu u seriju (da se u slućaju prestzanka sunčevog svjetla nebi počele prazniti preko čelije, a to je dodatni gubitak 0,5 V za schottky diodu) i jedna 2200 mAh 2S LiPO punila bi se praktički 3 dana , koji moraju biti potpuno sunčani, a čelije opremljene mehanizmom koji bi ih okretao pod 90 st. prema suncu od jutra do većeri.
Damir