a pogotovo za letenje na oči koje prakticiraš, mislim da ti tu i ficlek žice oguljenog kraja na 27mm radi ok, ne?
Radi ! A to je i većina naših plastičnih antena na stanicama: 1/4 lambda oko 28 mm gole žice izvan koaksa , sve ubačeno u mali crni plastični pendrek !
Letenje na oči - da ja točno znam koliko daleko idem i koliko dobro vidim, godinama to se smanjuje i jedino mogu povećati modele da ih bolje vidim
!
Razlog zbog kojeg koristim 7 dBi patch je ovaj prijemnik:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__22689__FrSky_VD5M_2_4Ghz_5CH_Micro_Receiver_Telemetry_Capable_.htmlkoji je deklariran kao >300 M, a kako je jeftin želim biti siguran. Iako je telemetrijski, on ne daje RSSI, pa je sve jasno.
odeš na livadu, staviš antenu u pogon i letiš,
kasnije vidiš jel bolja A,B ili C. bilo po RSSI ako je za komande, ili po videu ako je za video link.
jednostavno i učinkovito.
To je razuman način gledanja praktične strane 'antenologije' za nas amatere. No ako se želi nešto poboljšati, imaš načina to učiniti na više načina: jedan bi bio po sistemu 'čorava koka i zrno' pa eksperimentiraš dok nisi zadovoljan rezultatom, a drugi bi bio - pokušaš nešto prvo objasniti, shvatiti i izmjeriti pa onda probaš u praksi da li drži vodu.
Teorija oko antena je vrlo 'tvrda' stvar jer ne možeš ništa vidjeti, sve se svodi na instrumente i certifikate, u biti tu se ništa nije promijenilo od negdje 60-tih ili 70-tih godina, nema inovacija, ako želiš veći dobitak (pojačanje), smanjuješ kut (usmjerenost).
Čak i danas najjači i najmoderniji prijemni sustav na svijetu (ALMA u Atacami) koristi principe koji su utemeljini negdje 30-tih godina prošlog stoljeća (Armstrong). Ipak, da bi ga izradili, radile su firme i sveučilišta iz Eu, Japana, Ameri ..itd.. nekoliko godina. To je samo primjer da sa antenama nema olakog shvaćanja 'radi-ne radi'.
Ravnanje prema RSSI je najbolje što možemo učiniti ALI : RSSI se ne računa uvijek na isti način, ovisno o tehnologiji i može davati vrlo krive podatke.
Primjer je upravo digitalna komunikacija gdje je sve OK dok radi korekcija greške paketa, no kada procesiranje prijema ne može više korigirati grešku, nastaje pad komunikacije i to nastupa vrlo naglo. Kod analognih sustava takav pad je postepeniji, dakle dobijemo upozorenje ranije.
ovo su posebno primijetili modelari kada je bio uveden PCM na 35/40.
Eksperimentiranje sa antenicama i usporedba kakvu sam ja ovdje pokazao je vrlo jednostavna i može biti i korisna ako se primijeti da neka antena čudno prekida (npr kada se trese, okreće i sl), što upućuje na skrivenu manu kontakata. Takvih je slućaje bilo opisanih okolo po forumima, pokidanih kontakata i žica.
Bilo je i antenica koje jednostavno nisu bilo dobro proizvedene, sve takve sumnjive ne treba koristiti.
Investicija u ovakav test je 0 kuna ako imamo (a većina ih ima kod kuće za pristup netu) AP sa odvojivom antenom, ja sam koristio slićan:
http://www.tp-link.us/products/details/?categoryid=245&model=TL-WA5110G#specUz to, računalo sa wifi karticom, za koju se skine ovaj soft:
http://www.netstumbler.com/downloads/..i eksperimentiranje može početi.
Eto, toliko od mene u ovoj temi uz moj zaključak: moja i Franykeva antena, iako iste , imaju razlike , tj. moja je Ok, a kod Frankya su nešto spetljali u proizvodnji.
Damir