Skip to main content

Topic: Hajdmo malo o brodogradnji... (Read 8800 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hajdmo malo o brodogradnji...

kako diskusija o pitanjima iz gradnje brodomodela zatrpala build log čamca prihranu ribe evo pokrećem ovu temu kao mjesto razmjene znanja, ideja i ostalih pitanja vezanih uz tehnologiju, projektiranja, gradnje i upravljanja brodomodelima.

Opetovano nailaženje na buildlogove i primjere kreacija plovila mene kao brodara naveli su da pokrenem ovu temu jer jednostavno nisam više mogao ignorirati.

Dakle nadam se da ćemo u ovoj temi konstruktivno komentirati ideje i riješenja u brodogradnji kako bismo unaprijedili gradnju i oblikovanje plovila.. svih vrsta.. od glisera  do čamaca za prihranu ribe.

Za početak suprotno uvriježenom mišljenju katamarani NEMAJU manji gaz od jednotrupnih pplovila.. i zapravo NISU STABILNIJI

U ovoj temi nadam se da ćemo izbjeći uvjeravanja tipa imam takav čamac i baš je super nego da ćemo diskutirati i potkrijepljivati svoje navode dokazima utemeljenim na znanstvenim i matematičkim metodama gdje je got to moguće.

Katamarani i ostali višetrupci su usko specijalizirana plovila koja u uvjetima za koje su projektirani daju bolje rezultate od jednotrupnih, no čamac za prihranu ribe ne spada u te namjene... po meni.. to je samo moje skromno mišljenje.


lp K.

Odg: Hajdmo malo o brodogradnji...

Reply #1
Pa kakav trup je onda naidealniji i stabilan?
Inače tema za pohvalu.
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Hajdmo malo o brodogradnji...

Reply #2
Osobno samtram da oblik trupa s kojim si krenuo u prvom postu u svojoj temi zadovoljava savršeno.. Ja bih mu samo i na krmi napravio skošenje jer će ovako "vući" vodu i to će pružati otpor kretanju. da se radi o gliseru onda bi to zrcalo bilo poželjno jer bi odvajalo vodu od krme...
skošenjem dobiješ i prostor za smještaj propelera tako da on ne bude najniža točka čamca...

Odg: Hajdmo malo o brodogradnji...

Reply #3
Da dobra tema, svaki oblik trupa je najbolji za ono cemu je namjenjem (to vec svi znamo) hheehehhe
Ja sam napravio nekoliko camaca za prihranu s razlicitim trupovima, isprobao nekoliko gotovih rijesenja u razlicitim uvjetima.


Nitko ne moze reci da je katamaran stabilniji ili nije od nekog drugog oblika, na stabilnost jednako utjece oblik trupa i konstrukcija cijelog camca.
Ako pricamo o camcima za prihranu tu dosta faktora ima veliku ulogu, oni ne idu brzo od 70-100cm u sekundi znaci da trup ne treba biti konstruiran za glisiranje.
Sve ostale cinjenice pa i ona gore upucuje na to da treba biti katamaran... Bitno je da camac bude mobilan tj da ga se u svakom trenutku moze spustiti na pod (netreba stalak) a da se elisa ne osteti, treba biti stabilan kad se iskipa jedna kipa da se camac puno ne nagne na starnu (pricam o camcu s dvije kipe), mora dobro drzati pravac, mora biti otporan na valove i vjetar, pozeljna sto manja potrosnja.


Po meni najbolji oblik je onaj dole na slici, zadovoljava sve gore navedeno. Baterije i motori su u nogama, kipe su sredini sto mu daje ODLICNU stabilnost, kad je rijec o kipama bolje je kad su u sredini nego sa strana, prvo zbog stabilnosti a drugo ako se vuce samo jedan najlon nece se puno iskretati u stranu.
Moze se tu jos stosta napisati al eto za sad ;)

Odg: Hajdmo malo o brodogradnji...

Reply #4
Kako bi se ponašao stirodur na vodi recimo ljepljenjem komada i sad neznam kako ga zaštititi, neznam jel ga 2k akrilna boja za auto topi ili ne? stirodur kao glavni materijal i koja boja preko njega a da nije agresivna?
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Hajdmo malo o brodogradnji...

Reply #5
@ gogy :
 Stirodur kao mateijal za gradnju trupova tj pontona je sasvim zadovoljavajući. Njegova mana je što je mekan pa mu je potrebno utvrditi površinu kako bi čamac bio trajniji.  recimo jeftini trik je da se vanjska površina obljepi onim smeđim papirom za omatanje. Kao ljepilo se koristi bijelo ljepilo ( drvofix ili slično). Tako dobivena poovršina je zadovoljavajuće tvrdoće, ne poveća jako masu, a preko nje možeš farbati bilo čime.
Naravno druge opcije su epoxy ili staklo.. ali za cijenu kile epoksija ovom metodom pojačaš flotu od preko nekoliko čamaca.

@ tommislav 86:
  Kada sam govorio o usporedbi stabilnosti katamarana i jednotrupca govorio sam o trupovima istih dimenzija.  jer jedino je u tom smislu usporedba moguća.
  Svatko preferira  određenu konfiguraciju trupa.
  Tema nije zamišljena kao prepucavanje već da unaprijedimo tehnologiju gradnje.  Katamarane kao čamce za prihranu su počeli raditi prvenstveno zbog pojednostavljenja gradnje... znači obrusiš 2 komada stirodura ili sličnog materijala u oblik pontona. između uljepiš kutiju  u koju smještaš pogon i teret ili samo pogon pa teret trpaš iznad. Ne kažem da to nije zadovoljavajuće riješenje... ali zbog moje poslovne deformacije meni to nisu čamci koje bih poželio i koje bih mogao smatrati dobrim i pametnim riješenjem.
Ideja iza ove teme je da se problemu oblikovanja pristupi provjerenom metodom koja funkcionira već nekoliko tisuća godina.. još od babilonskih vremena.


Dakle hajdemo zajedničkim snagama isprojektirati i sagraditi savršeni čamac za pecanje, prihranu ribe i slične namjene... 
A taj build log onda može poslužiti kao "how to" svima koji se ikad odluče za gradnju bilo kakvog plovila ne ovisno o veličini i namjeni.

Spominjem čamac za ribiče jer se oni zapravo jedino i grade ako gledamo po postovima na ovom forumu. :)

Za početak  treba definirati što bismo htjeli od našeg čamca... dakle koliko tereta da nosi, kojom brzinom i u kojim uvjetima



Odg: Hajdmo malo o brodogradnji...

Reply #6
Jedno pitanje? Ljepilo drvofix mi se činí da bi ga voda mogla  otopiti, recimoq vlazni podovi ljepljeni tim ljepilom se raspadaju. Ima kakva bolja
asolucija ili alternativna? Mislim na zaštitu stirodura?
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Hajdmo malo o brodogradnji...

Reply #7
današnja bijela ljepila su ti vodootporna kad se osuše.. a ionako špricaš nečim izvana i neće biti u dodiru s vodom.

Postoje bolja riješenja.. naravno.. ali po cijeni ovo ništa ne može nadmašiti :)

Odg: Hajdmo malo o brodogradnji...

Reply #8
Ajmo ovako; nosivost broda max 5 kg hrane, sad dužinu i širinu trup broda treba izračunati , pogon broda dosta jak jel ponekad od vjetra budu i valovi, pada kiša i puše lagani vjetar, (nebi vjerovali ali riba tada najbolje prima ponekad).
Recimo kad se razvuće sistem od recimo 30-250 metara zavisno od mjesta ribolova, bilo bi dobro da ima brzi povrat na obalu.
Mogučnost ugradnje sonara, da se vidi konfiguracija dna. Ima sonara na žicu od nekih 200 kn, pa da se nekako prepravi na varles.
znači kakav bi bio najbolji trup, materijal i setup za njega?
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Hajdmo malo o brodogradnji...

Reply #9
Evo i mene na ovom djelu foruma ;) pozdrav. Odlucio sam se za izradu jednog camca za prihranu ribe, ali ne bi ga pravio sada da bude samo nesto sklepano nego ga pravim da bude kao tvornicki. Materijal izrade biti ce fiberglass.

Moze li mi netko reci setup za tako jedan camac? Posto sam pocetnik u ovim vodama najvise me zanima kakav motor i kakav propeler. Dali ici na brushless ili brushed? Koliko snage mi treba??

Odg: Hajdmo malo o brodogradnji...

Reply #10
Uh teško pitanje vjeruj mi. Ja muku mučim još i danas s time. Koliko po prilici ce bit teak i kakav trup će imati?
Jako puno je tu faktora u igri.
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Hajdmo malo o brodogradnji...

Reply #11
ˇˇsparroW12

Naj bolje ti je naci ovakav motor kao na linku i slicnih karakteristika. Ja sam jednog izvadio iz djecijeg motora na akumulator.
Klasične brushless motore za camce kao sto su leopard bla bla , turnigy xk i sl. ne vrijedi stavljati jer dosta trose i pregrijavaju se jer minimalno treba elisa 55 da bi imao dosta potiska za razvlaciti.
http://www.ebay.com/itm/Large-12V-DC-Johnson-Motor-3100-RPM-300mA-5-Pole-Size-770-77mm-x-45mm-12VDC-/121270859559?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c3c4e7727


Druga opcija je outrunner ispod 300kv. Nedavno sam ugradio jedan G46 550kv s elisom 78 i moze proci. (na brzini od 1 metar u sekundi vuce 6A)
Sve ovisi koja je vasa politika, moja je ta da se ostvari sto manja potrosnja. Brzina od 1 m/s sa strunom 3A je odlican rezultat koji sam postigao samo sa 770 brush motorom koji je imao cca 2800 okretaja i trokraka elisa 65mm esc 30A je dovoljan.
E sad zasto spominjem outrunnera ispod 300 kv zato sto ima puno snage, ni malo ne zagrije u mom slucaju, potrosnja idealna 1m/s 4,5A (elisa 65 trokraka) i imas naj brzi camac na jezeru ;D

Sve vrijednosti sto sam gore naveo su izmjerenu u trimaranu cca 70x40cm. 9kg ukupne tezine s baterijama 12V