Da to bi bilo oko 28W/kg.Pod izrazom "potpuno solarni let" ja podrazumijevam da svejedno imam bateriju čija energija omogućava da se model digne na određenu visinu i koja "uskače" kad god je potrebno.
To je i bila moja 1. varijanta: kada radi motor, rade baterija i solar zajedno, kada se motor ugasi, solar dopunjava batku. Sletio sam nako 90 min sa 94% napunjenom batkom. Da sam imao uz sebe dovoljno frikova, mogli smo model održati u zraku sate i sate..
Sada letim "potpuno solarno " i moram priznati da imam stvarne probleme u pilotiranju: moram stalno misliti na vjetar i kako su krila okrenuta prema suncu, da li je zavoj "otvoren" prema Suncu ili idem u "zasjenjenje". To je tako na maloj visini, kada se model popne, nije više toliko napeto. Oko 15 h napravio sam valjda 5-6 krugova radijusa oko 150 m i popeo se samo na 5 metara. Oko 12-13 h penje bez problema i po 20-30 metara u samo jednom krugu. Krug mora biti velikog radijusa da krilo u unutrašnjem zavoju ne dodje u sjenu.
Vidim na tvojoj snimci da sa 30 ćelija u idealnim uvjetima izvlačiš 78W, tj. 2,6W po ćeliji.
Moje krilo sa 12 ćelija ide jedna malo preko 20W, 1,6W po ćeliji ; to je realitet montaže ćelija na krilo, vodovi, spojevi, nepovoljni kut, pukotine.
Topli su dani, smola brzo želira pa idem još malo probati sa tanjim staklom i manje smole da vidim koliki je gubitak.
Rubna montaža ćelije je problem, jer mislim da bi se javio "bazen-efekat" tj. pucanje dna u sredini, a i teško je izolirati ćeliju da se smola sa ruba ne razlije po površini.
Damir