Skip to main content

Topic: SIX Hexcopter - moja prva hexa (Read 39712 times) previous topic - next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #135
Puno hvala na iscrpnom odgovoru. Ne znam za ostale, ali od kupovine RC JAZE i postavljanja na njega RX CHAINLINK jedino mi je Jazavac u Zagrebu na brzinu pojačao ponašanje ( smirivanje )u SELFLEVEL modu. I od tada samo letim bez prćkanja. Ako mijenjam opterečenje na RC JAZO ( GOPRO1 ili SONY NEX 5N ), baterijom pravim balans i sve leti jako mirno i stabilno. Jedino se malo vidi u videima da mi baca lijevo ali ne YAW nego cijeli leti malo bočno ako ne diram palice. TO me ne smeta, jer sam primjetio da i to ima vizuelnih draži, pošto tako malo koji kopter  leti ;D
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #136
Puno hvala na iscrpnom odgovoru. Ne znam za ostale, ali od kupovine RC JAZE i postavljanja na njega RX CHAINLINK jedino mi je Jazavac u Zagrebu na brzinu pojačao ponašanje ( smirivanje )u SELFLEVEL modu. I od tada samo letim bez prćkanja. Ako mijenjam opterečenje na RC JAZO ( GOPRO1 ili SONY NEX 5N ), baterijom pravim balans i sve leti jako mirno i stabilno. Jedino se malo vidi u videima da mi baca lijevo ali ne YAW nego cijeli leti malo bočno ako ne diram palice. TO me ne smeta, jer sam primjetio da i to ima vizuelnih draži, pošto tako malo koji kopter  leti ;D

 :)

Samo ga malo potrimaj na stanici da ide desno, vidi moze li stanica postaviti trim da ide po 1 a ne 4 tako da imas super fino trimanje.
Meni je 2 bilo dovoljno da popravi.


Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #137
Nažalost FUTABA 6x ima trim po 4 stepa. U setupu je po 1. Normalno da ne mogu dok letim, ulaziti u setup  >:( .
Ma nema veze. Vozim ja njega ali vozi i on mene  :D
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #138
Nažalost FUTABA 6x ima trim po 4 stepa. U setupu je po 1. Normalno da ne mogu dok letim, ulaziti u setup  >:( .
Ma nema veze. Vozim ja njega ali vozi i on mene  :D

Probaj prvo po 4 mozda je ok, ako ne poletis probas, sletis pa ponovo, ja sam znao po 4 baterije sprasiti da potvrdim da su prvi brojevi bili ok.
S parametrima se treba poigrati.

JR XG11 naravno ima podesavanje koliko je korak trima. :)


Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #140
Večeras se malo radilo :)
Ujutro idem kod whispera na fino podešavamje...
Ukupna težina sa fpv opremom  bez batki je 1500grama,planiram staviti 3 kom. 2200mah svaka teška 200grama...vrijeme leta hm.. vidjet ću sutra :)

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #141
Sretno :)

probuši si rupice pri kraju nogica i spoji dvije nasuprodne nekom špagom, sajlom ili što već imaš pri ruci.
ovako tanke bez profila bu ti se raširile kao da rade špagu, pri vježbanju slijetanja ;)

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #142
rezultat 4tm hexa u letu

http://www.youtube.com/watch?v=TgQXWtSl9po

pravljeni okviri su dosta bolji od jeftinih kupovnih,
yaw je mirniji, cvrstoca je veca zbog kvalitetnijeg materijala,
4tm je napravio dobar posao i u letu se osjeti preciznost izrade.

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #143
Whisper hvala na pomoći, :) još sam danas letio i super je :) vjetar je bio jači pa nisam pretjerivao :D
Postavljam fpv opremu na hexu i izradjujem antenice 5,8ghz.

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #144
Završio s montažom fpv opreme.
Jeftina cmos kamera za nadzor,200mw 5,8ghz tx,štap antene, 7inch monitor-tv,rx napajan s aku-bušilice :).
Original antene imaju jako puno mrtvih zona i signal se često gubi, mislim da ću napraviti neke druge antene-test slijedi ;).
S dvije batke nanotech 2200mah 3s - laganog letenja 7min (batke  se ispraznile na10,6v).
Uf... za prvi puta jako čudan osječaj pogled fantastičan ali nije uopće jednostavno iako imam bolju kontrolu nego na oko. Moram letit letit letit.....
Radim neka poboljšanja na nogicama a nova hero3 se čeka :) pa video slijedi u bližoj budućnosti...

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #145
Malo se letilo danas-još uvijek čudan osječaj dok letim fpv-om.

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #146
Završio s montažom fpv opreme.
Jeftina cmos kamera za nadzor,200mw 5,8ghz tx,štap antene, 7inch monitor-tv,rx napajan s aku-bušilice :).
Original antene imaju jako puno mrtvih zona i signal se često gubi, mislim da ću napraviti neke druge antene-test slijedi ;).
S dvije batke nanotech 2200mah 3s - laganog letenja 7min (batke  se ispraznile na10,6v).
Uf... za prvi puta jako čudan osječaj pogled fantastičan ali nije uopće jednostavno iako imam bolju kontrolu nego na oko. Moram letit letit letit.....
Radim neka poboljšanja na nogicama a nova hero3 se čeka :) pa video slijedi u bližoj budućnosti...

Dali ti je ovih 10,6V izmjereno nakon slijetanja tj nakon što se baterija oporavila? Ako je, to znači da je to 3,53V po čeliji a kada na to nadodamo line loss (dok je još bio u zraku pri kraju leta), praznio si je na negdje 3,3V po čeliji, to ti nije dobro brzo češ se oprostit od tih baterija. Ja sam s quadom i sa svom FPV opremom (1300g) sa baterijom 5300mAh 3S letio 19,5 minuta s time da je skoro cijela prva minuta bio pun gas, spustio sam ga na 10,4V pod opterečenjem, baterija se oporavila na 3,65V po čeliji ali ponavljam nije dobro praznit bateriju 100% njezinog kapaciteta. 20-30 puta to napraviš i pojavi im se prevelik line loss i nije više dobra za letenje na multijima, ali je još uvijek ok za avione  :)

Uzmi si ove antene, ja sam s njima išao 1,5km bez večih prekidanja signala:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__27750__5_8GHz_Circular_Polarized_spiroNet_Antenna.html

A ako imaš RP-SMA onda ove:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31647__RP_SMA_5_8GHz_Circular_Polarized_spiroNet_Antenna.html

Možeš ih i napravit ali da će ti bez večih istraživanja i uštimavanja od prve radit bolje od ovih to sigurno neće, a osim toga imaju oklop koji štiti integritet same antene, javi se Diogenu za srebrenu žicu (i ja mu se ovim putem zahvaljujem što mi je ustupio malo prave žice za antenu), dobiju se bolji rezultati.

Uzmi si SF propelere za učenje FPV letenja.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #147
10,6v mjereno odmah po slijetanju kasnije se oporavilo na 11,1v.Obzirom da još uvijek učim i treniram osnove letenja na multijima idem uistinu nježno tako da nema ekstremnih pražnjenja batki.

Što se tiče antena problem mi je jasan, postam slike čisto da i drugi vide gdje mogu biti problemi :).Koliko vidiš na slikama tx je možda na nezgodnom mjestu ali tu mi je bilo zgodno ugraditi :) tako da nogice dosta smetaju dijagramu zračenja pa ima dosta prekida u signalu ka tome još gore jer ja koristim tv kao monitor koji zaplavi ekran kada je signal ispod neke razine :o

Mislim da ću predajnu antenu odvojiti sa koaksijalcem 15tak cm na kraj jedne nogice što dalje od rx antene ionako gubici na tih 15 cm su reda veličine par mw što je zanemarivo.

Antene koje si predložio su super i to svi kažu koji su ih imali....planiram ih i ja postaviti(večeras ih izradjujem-imam posrebrene žice) tako da ću malo usporediti rezultate.Planiram izbjeći konektore :)radovi su u tijeku

Sf propovi? Trenutno imam karbonce a čekam plastične da dodju...

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #148
Spazio sam na jednoj slici hexe, u biti već imaš SlyFly propelere, 15cm kabla od VTX-a do antene, to mi zvuči jako optimistično, testiraj pa javi rezultate  :D
Ja sam probao staviti SMA koljeno po 90 stupnjeva između VTX-a (ImmersionRC 600mW 5,8GHz) i antene i pogodi što se dogodilo?
Imao sam sliku i ton sve ok, ali kad sam se odmakao nekih 700m otkazale komande, naza preuzela komande i odradila RTH i onda mi vrag nije dao mira otišao sam na drugu stranu i opet na nekih 700m nema više komandi i naza opet odradila RTH, treči put da probavam više nije bilo smisla, maknio sam to SMA koljeno i sve ok.
Zaključak, s tim SMA koljenom VTX je prošpricao na 2,4GHz i ko zna na što još sve. 5,8GHz smeta svaki klinac.
Ajde čekamo rezultate.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #149
Hm..  čiji je bio sma adapter? ( u chipoteci uglavnom možeš kupiti šrot)

Upravo zbog tih razloga postaviti ću semi-rigid ili kabl sa ptfe izolacijom i dvostrukim opletom (posrebreni) i naravno antena mora rezonirati na kanalu koji koristiš inače bude ( swr i druge pojave kasnije više o tome) tzv špricanja-odnosno smetnji u našem slučaju.

Vidjet ću kada napravim i izmjerim. :