Skip to main content

Topic: Balza - Sve o balzi (kupovina,razlike i kvalitete) (Read 36006 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Balza - Sve o balzi (kupovina,razlike i kvalitete)

Balsa - Balza


Balza (ochroma lagopus) drveće raste prirodnom okruženju u vlažnim kišnim šumama Srednje i Južne Amerike i Novoj Gvineji. Međutim, mala zemlja Ekvador, na zapadnoj obali Južne Amerike, je primarni izvor Balza materijala za modelarstvo u svijetu. Balza treba toplu klimu s puno kiše i dobre drenaže. Iz tog razloga, najbolje kvalitete Balze obično pojavljuju na uzvišenju između tropskih rijeka. Balza drvo je bio jedan od glavnih materijala za izgradnju modela aviona od oko 1920 godine.

Balza je lagano, ali s velikom čvrstočom, upija vrlo dobro udarce i vibracije kod teških slijetanja i može se lako obrađivati s ručnim alatima. Lagana je zbog mikroskopske strukture svojih velikih ispunjenja vodenih godova, a kad se isuši isprazni svoje godove od vode i ispunjava ih zrakom između svojih godova. Zelena balza drveta mora biti u peći i sušenjem ukloniti većinu vode prije nego što ga može prodati. Sušenje je proces spor (dva tjedna) i uklanja višak vode sve dok se ne dođe do vlage od samo 6%. Sušenje ubija bakterije, gljivice i jajašca kukaca  koja su u sirovom stablu balze drveta.

Balza drveće raste vrlo brzo. U 6 do 10 godina, stablo je spremno za rezanje, nakon što je dosegla visinu i do 90 mt visine i promjera do 45 inch. Ako se ostavi da i dalje raste, novo drvo se uzgaja na vanjskim slojevima koje postaje vrlo teško i stablo počinje trunuti u centru. Ako se ne bere, balza stablo može narasti do promjera šest metara ili više, ali je vrlo mala korisna građa koja se može se dobiti od stabla ove veličine.

Početak korištenja balze se prvi puta spominje tijekom Prvog svjetskog rata, kada je saveznicima bila potreba u obilatim količinama zamjena za pluto. Jedini način za doći do stabla je bio, i još uvijek je, povući ga iz džungle na neki način. Zbog načina na koji su stabla balse razasuti po džunglama, to nikada nije bilo moguće koristiti u masovnoj proizvodnji bez ozira na postupak i strojeve. Najbolji način da se dođe do balza stabla je da se vrati metodama Paul Bunyana – rušenje stabla sa sjekirom, da ih se preveze do najbliže rijeke, potom ih povezati u splavi, a zatim plutaju na rijeci do najbliže pilane. Na pilani, balza se prvo grubo reže  u velike trupce, a zatim pažljivo suši, a na kraju se pakira u bale za pošiljku. Kao rezultat balza stabla zbog brzog ciklusa rasta, i kvaliteta i lakoća drva koja je dobivena od balza drveta može varirati ovisno o parametrima stabla dobi kada je posječeno.

Većina ljudi se čudi kada saznaju da je u odnosu na druga drva, balza je samo oko trećeg ili četvrtog mjesta kao najlakše drvo u svijetu.U stvari, balza drvo se često smatra najjačim drvom za svoju težinu u svijetu. Po mjerenju u pound (lb) tu je jača u nekim aspektima od bora ili čak i hrasta.

Završena obrada balza drveta, koje bi koristiti za model aviona gradnje, znatno varira u gustoći drveta. Balsa može varirati u težini od malih 4 lb po kubičnom ft do 24 lb, ili više po kubičnom ft (65-360 kg/m3). Komercijalno dostupna balza za modele će težiti između 6 i 8 lb po kubičnom ft (95-285 kg/m3). Od 8 do 12 lb balza (120-192 kg/m3) je najobilnija i smatra se srednje ili prosječne težine. Do 6lb  (95 kg/m3) ili manje se smatra "natjecateljskom građom" zahvaljujući dobrom lakoćom, iako trajnost zbog inherentne slabosti nije prioritet, a takvi primjeri može biti rijetki ili čak nemogući za dobavu. Naj lakši razred balze je nominalno 6-8 lb po kubičnom ft (95-135 kg/m3). Što je gušće balza drvo, to jače i teže.

Različite ocjene Balze

Ultra light - 4-5,4 lb/cu.ft
Light - 5,5-6 lb/cu.ft
Light Medium - 6,1-7,5 lb/cu.ft
Medium - 7,6-9,5 lb/cu.ft
Medium Hard - 9,6-12  lb/cu.ft
Hard - 14 +  lb/cu.ft


Prijedlog načina upotrebe Balze

Ultra light - 4-5,4 lb/cu.ft

Krilo, rep i trup oblaganje na modelima koji su završavaju završnom obradom sa fiberglasom

Light - 5,5-6 lb/cu.ft

Svi dijelovi koji se prekrivaju folijom (trupovi zrakoplova i krila).
Krilo prednji rub prekriven folijom.
Sva krila i stražnja-ravnina rebra.
Blokovi za motore.

Light Medium - 6,1-7,5 lb/cu.ft

Oplata na većim modelima
Veliki dio na glavnim i sporednim rubovima.
Svi oplate repnih površina
Oplate kutija konstrukcije (trupovi zrakoplova).
Krila rebra.

Medium - 7,6-9,5 lb/cu.ft

Odstojnici na izgradnji trupovi zrakoplova.
Vodeća u sporednim rubovima modela.

Medium Hard - 9,6-12  lb/cu.ft

Krila kod velikih presjeka.
Pomoćna krila (Multi Spar krila).
Trup za otvorene okvire modela.
Mali dio naglavnim i sporednim rubovima.

Hard - 14 +  lb/cu.ft

Jednostruka glavna krila (spars).
Trupa konstrukcija, preko 2.5mm2  i veća.
Pomoćna krila od vrlo malih X-sekcija.

Obrada trupaca prema kategorijama kvalitete



Prema slici je vidljivo da postoje tri kategorije finalnog proizvoda iz trupca

Kategorija A



Ova kategorija balze ima duga vlakana koja se pojavljuju kao duge zrnate linije. To je vrlo fleksibilna preko svoje širine i jednostavno se savija oko kružnice ali nedostaje krutost. Također warps lako. Koristi se za pokrivanje čvrsto zaobljenih trupova zrakoplova i krivulja, a isto tako kod izrađivanja krila vodećih rubova (D-boks), formiranje cijevi. Može izdržati "tvrda slijetanja ', zbog svoje flexibilnosti.

Kategorija B



Linije kategorije B su kraći od tipa A, i to se osjeća značajnom tvrdočom preko širine. Linije tipa B se monogo razlikuju u svojstvima, često jedna plata će se razlikovati od tipa A do tipa C preko njezine širine. Ova plata od ballze je korisna za opće namjene. Koristi se za konstrukciju nekompliciranih trupova sa strane, pratećih rubova, krila rebra, dijelova mekih oblina, krila prednji rub presvučen folijom. Općenito, nastojte izbjegavati kupnju plate koji mijenjaju tip dramatično preko površine (što može uzrokovati savijanje). Ako ili tip C nije dostupan, ponekad može pronaći dio plate tipa B koja će zamjeniti dio u pitanju. Povremeno, promjenjiva struktura linija može odgovarati za određeni dio koji zahtijeva različite karakteristike u različitim područjima, ali takve su prigode rijetke. Nemojte koristiti Tip B će  tip C učiniti znatno bolji posao.

Kategorija C



Tip C plata balze ima prekrasan šareni izgled. Vrlo je kruta i krhak preko svoje širine plate i uzdužno se reže lako. No, kada se koristi ispravno, to pomaže da se izgrade najlakši i  najjači modeli. Nemojte koristiti za zakrivljene linije, zaobljene trupove zrakoplova, zaobljenih cijevi, za trupove ručno pokretanih letjelica ili krila.

Balza koja je rezana okomito na linije godova



Prilikom odabira balze  plata za korištenje u vašem modelu, važno je uzeti u obzir način na koje linija prolazi kroz platu, kao i gustoće plate. Linije u kojem smjeru idu određuju krutost ili fleksibilnost balze više nego gustoća. Kada je smjer linije manje jasno definirano (Tip B, slučajni rez), list će imati srednja svojstva između Tipa A i Tipa C. Naravno, Tip B je najčešći i najpogodaniji za većinu poslova

Evo još tema s balzom

http://www.flyfreak.net/hrvatska/pevec-bjelovar-ima-balzu-%29/msg67691/#msg67691

Evo link gdje je još ima za kupiti

http://www.leo-modeli.hr/ponuda.html#Ponuda_materijala_i_pribora_

Ako tko zna gdje ima za kupiti balzu, njezine razlike i kvalitete slobodno neka tu posta
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Balza - Sve o balzi (kupovina,razlike i kvalitete)

Reply #1
Ima je kupiti u Vukovaru i Vinkovcima u trgovini Vinkoprom  ;)

 

Odg: Balza - Sve o balzi (kupovina,razlike i kvalitete)

Reply #3
mogu potvrditi, ima je kolicinski dosta i vrlo kvalitetna, a sto je najbitnija mislim da je najjeftinija u cjeloj HR!
kupova sam balzu neki dan u Peveca ( PASPRODAJA 5kn od 1-3 mm x100x1000 mm)


Odg: Balza - Sve o balzi (kupovina,razlike i kvalitete)

Reply #5
"Balsa" se spominje posvuda, kako u tvom prvom postu, tako i kojegdje po forumu. Meni to ne smeta, ali čemu koristiti anglizme i druge brojne tuđice tamo gdje imamo vlastite rijeći?
O ministru i školstvu općenito radije ne bih...
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Balza - Sve o balzi (kupovina,razlike i kvalitete)

Reply #6
Evo ispravljeno iz balse u balzu,

Ok priznam pogrešku jer sam to izvlačil iz stranih foruma i prevodil,
Ali i opet ali, nakon dobrih godinu dana od postanja si ti to primetil,
Svaka ti dala

Lp
Marjan
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Balza - Sve o balzi (kupovina,razlike i kvalitete)

Reply #7
Jarun75 - hvalevrijedan trud, ali post o vrstama i upotrebe balze ima dosta grešaka, a i prevod sa google-translate je nerazumljiv.

Primijetio bi da je greška u opisu rezova balze, dakle tu se ne radi o 'kategorijama' nego o načinu rezanja.  Slika uz 'rez C' je potpuno pogrešna i ovdje prilažem jednu bolju sa A,B,C rezovima.

Kod nas, ali i općenito u zadnje vrijeme nudi se najviše 'B-rez' jer omogućava dobro iskorištenje drvne mase, ali njegova upotrebljivost u modelarstvu je ogranićena: rezovi A i C najbolji su izbor obzirom na pozicije u gradnji,

Postoji još u rez ispod same kore, negdje se to naziva i 'D', ali nije uobičajeno, takva balza pomalo slići na pluto, premekana je i ima 'pjege' koje neki još nazivaju i 'pijesak', dakle tamnija tvrđa područja koja se mrve pod pritiskom.

Pod 'klasama', obično se misli na klasu 1 i klasu 2. Klasa 1 je najkvalitetnije drvo iz trupca izmedju korijena i prve grane, dok klasa 2 je sve ostalo. Klasu 2 se lako prepozna po tome što je traka furnira nepravilna , ima čvorove, godovi nisu paralelni, ili kao da se sastoji od više različith komada (ovo može biti i posljedica načna na koji se balza reže u letvice i pakira lijepljenjem u kocke za transport !).

U našim trgovinama je prema mojem iskustvu do 5% balse kvalitetno, sve ostalo je za potpalu roštilja. AKo već radiš model i plačaš balzu - red je da za svoj novac dobiješ odgovarajuću robu , a ne otpad kakav se nudi. Jedina razlika kod nas su cijene (Vinkoprom najjeftiniji, Bauhaus skup), a izvor je jedna firma u Austriji odnosno Mađarskoj i ti otkupljuju induistrijske viškove balse iz Njemačke, gdje se od kvalitetnog dijela trupca rade neki građevinski profili za izolacije ili navodno čak krilca propelera za vjetroelektrane. Dakle balza kod nas je praktički industrijski otpad , kada je usporedim sa komadićima koji su mi ostali od prje 20 i više godina - tu se jasno vidi razlika kvalitete. Postoje i kod nas izvori kvalitetne balze koju možeš birati kod kupnje, no radi se o privatnim licima ili obrtu pa nebi sada pravio reklamu  ::) !

Damir
[attachimg=1]