Skip to main content

Topic: Budućnost dronova (Read 45860 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Budućnost dronova

Reply #120
@ Mes
tnx za info, sorry, nisam skužio da ste već stavili to na temi multija ...
pa sam ovak nabrzinu tu okačio tu u birtiji,  uz''dronove'' ... no nema veze ...
evo obrisao sam post, da se ne duplicira ....


pozz svima  i posebno Tebi Mes


Pero



Odg: Budućnost dronova

Reply #123
Tastatura ista kao i kod Predatora samo s domacim znakovima :)




Odg: Budućnost dronova

Reply #127
opake sprave ;)


Odg: Budućnost dronova

Reply #129
Letenje na LoS :)

Odg: Budućnost dronova

Reply #130
Živija Toni , ma sve izgleda OK, ali me hvata jeza od toliko propelera na urbanom slijetanju  :o
p.s.
Bio bi to Teksaški masakr moto............. :'(
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Budućnost dronova

Reply #131
Zaista privlačna ideja, struja napreduje !


E sada, mene zanima sljedeće: ako je pogon "na struju" koje bi bile prednosti , recimo za posadu ovakve letjelice u odnosu na klasičnu konfiguraciju helikoptera ?  Tj. ako je već elektropogon + sofisticirana automatika upravljanja, vjerojatno se može konstruirati i takav helikopter? I još jedno pitanje koje me zaista interesira: za helikopter znamo da može slijetati u tzv. autorotaciji, da li to važi i za multirotor?
Damir

Odg: Budućnost dronova

Reply #132
Zanimljivo.
Možda se rješenje krije u Jet-elektro pogonu.Eto odmah i skraćenice JetElectroTehnology :D
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Budućnost dronova

Reply #133
 Pozdrav, Mess,
ako je baš potrebno jedno od mogućih rješenja je možda slično ovome.
https://www.youtube.com/watch?v=aOn-BG4h0pQ
I da hoćeš ne možeš gurnuti prst unutra. Kod velikog bi to naravno bilo drukčije i povećanjem mase i smanjenjem protoka bi u ovom trenutku utjecalo na performanse. S druge strane ako se s vremenom upgrejdaju baterije da se i to kompenzirati. Al pitanje je koliko je to u biti potrebno ako je regulator dopustio prvi let s ljudskom posadom ili zrakoplova samo s jednim motorom kojih je puno nebo.
Damire,
koliko se s uvođenjem elektro pogona u neko prometalo izbaci ukupno komponenti koje su podložne kvarenju – mehanika itd? Ako nečega nema onda se ne može ni pokvariti. U zraku rizik tim postaje sve veći ili manji – ovisno. Tu se onda svakako povećava ili smanjuje sigurnost posade i putnika. Način upravljanja je super pojednostavljen tako da se i na taj način smanjuje mogućnost ljudske pogreške – znamo da kod pravog helija moraš biti dobro koordinirana hobotnica za upravljanje. Ovdje je samo jedna đoja i jedna ruka. :) I na nesretnom F-35 se ide na takvo pojednostavljenje jer je Harrier dosta žena u crno zavio. (:
Sigurnost je uvijek na prvom mjestu. Ovdje je u igri čak 18 motora, redundacije dovoljno, autostabilnost a bome i padobran. Eto, zadovoljio je sve kriterije za zonu letenja D kod nas. :)
Ako model hekse danas može ići u autorotaciju ukoliko ima otkaz 3 motora moguće je da su na to mislili i kod ovoga letala. A onda iskoristivost motora, cijena "goriva" itd. itd.
http://www.volocopter.com/index.php/en/safe-en
Errors cannot always be avoided.This also applies to flying. With this knowledge we have developed a technology which offers an unparalleled level of safety in the private aviation sector by means of redundancy. All safety-relevant components are present multiple times, mutually monitor each other and compensate for the malfunction of individual components. This means there is no danger even if several motors cease functioning. You can safely continue flying and land. In addition our arrangement of 18 rotors offers considerable efficiency and safety advantages compared to other concepts.

Turbulence or dangerous maneuvers are no problem, the Volocopter immediately stabilizes itself thanks to the automatic altitude control and without the pilot’s intervention. Depend upon a system that forgives you for your mistakes. You can even let go of the joystick when you wish to gaze at something in wonderment, the Volocopter retains your altitude and position.

We have nevertheless included a full aircraft parachute for incorrigible pessimists. You will then descend to the ground, very gently, still securely seated in the aircraft, in an emergency.

Velika mana, koja je svima jasna, za sada je mala autonomija i nosivost.
Sada je veći broj motora očito in. Traži se najoptimalnije rješenje za efikasnu VTOL letjelicu prihvatljive autonomije i male potrošnje. A ni ekologija nije više na što se ne gleda. Dapače.
https://www.youtube.com/watch?v=xOIw73bapDw
https://www.youtube.com/watch?v=WiADDbeFanU https://www.youtube.com/watch?v=-meQ8sAl5Ng
Hoće li i koliko zaživjeti i u kojim sve oblicima i veličinama (čisti/hibridni) tek treba vidjeti i svakako će ovisiti i o daljnjem razvoju baterija koje su sada usko grlo. U zraku je to još uvijek eksperimentalna faza. Na cesti se eto već vozi sve više i više.
lp
Toni