Skip to main content

Topic: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi  (Read 5900 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #15
Je Shimpa,suglasan sa Tobom....jer zrakoplovna industrija je stvar dugogodišnje tradicije,školovanja i mnogo novaca,da o međunarodnoj politici i ne govorim..Do dana današnjeg stoji da samo četiri države,samostalno, mogu napraviti borbeni suvremeni avion.Niti Kina a ni Iran ne zadovoljavaju .JOŠ, postavljene uvjete.
p.s. Države koje mogu su:UK,USA,Francuska i Rusija.Znam reći će Te da i još neke ,kao Njemačka i Izrael......ali i oni još koriste(kupuju) mnoge dijelove avionike od ove četiri spomenute,a o motorima da i ne govorimo.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #16
Može još Švedska. SAAB (iliti sestrinska firma JAS) radi avione već skoro stoljeće. Zadnji im je Gripen.

Ovaj mi Iranski lovac izgleda kao igračka iz crtića - bilo je bitno da dobro izgleda, a funkcionalnost nije bitna.

Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #17
Da Shimpa može, iako SAAB koristi motore GE (Usa) ,sada kao licencu,ali dobro, u svakom slučaju Iran ne može.Držim da Iran ovo ''izvodi''više zbog podizanja morala svog naroda.jer za svjetske experte ovo nije rabota.. ::)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #18
koliko ja znam nisu ga zarobili nego su ga srušili. Znači ok mogli su naučiti ponešto o samoj letjelici no da su baš mogli neka čuda iz toga reverse-engineerat... ne znam.

To je bio predator 2 - nije letjelica sa stealth oplatom niti dizajnom i u biti vrlo malo dodirnih točaka ima sa lovcima i bombarderima.



BOk!

zašto ne bi mogli reverse-ing? Za vrijeme rata je FER (fakultet Elektrotehnike i računarstva) u suradnji s nekoliko domaćih firmi uspio spojiti SUV (sustav upravljanja vatrom) ruske proizvodnje koji se nalazio na zarobljenim raketnim topovnjačama sa švedskim protubrodskim raketama RBS-15. Prema riječima jednog profesora, kad su rastavili raketu našli su nekoliko tiskanih ploča s brdom neoznačenih čipova....pa su ipak uspjeli, što se vidjelo i na vježbi "Poseidon 94":

Vježba HRZ-a i HRM-a Posejdon 94

A iranci su zarobili/oborili RQ-170 Sentinel UAV, ne predator.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Re: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #19
Mogu ograniceno reverse engineerat ono sto imaju neosteceno. Ne znam koliko te letjelice je ostalo neosteceno nakon rusenja vjerojatno ne puno. To je jedno drugo je ono sto sam napisao da taj predator 2 ima vrlo malo dodirnih tocaka sa modernim lovcima i bombarderima. Tak da ako i jesu stogod pokupili sa te letjelice tesko da su mogli ta znanja iskoristiti za izradu ovog lovca - dva sasvim razlicita koncepta.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2

Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #20
nije rušena niti srušena nego preuzete komande tj kratko i jasno oteta, pa stoga smatram da imaju dobro zanje, a o novcima netreba pričati toga imaju ko blata i sve ide za vojsku! Sad kada naprave nuke bomb bit ce pravi carevi na bliskom istoku!

Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #21
Iran ima između 15% i 30% godišnju inflaciju, mislim da to dovoljno govori o stanju njihove ekonomije.

Imaju naftu to je točno, no moraju je prodavati Kini ispod svake cijene zbog embarga zapadnih zemalja. Nemaju oni resurse za napraviti takav avion. Nuklearna postrojenja su nažalost daleko jednostavnije prirode od ovoga čime se hvale da imaju.

I, po treći puta, sličnosti između predatora 2 i ovoga čime se hvale prestaju na "oba lete".

Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #22
Ako pomno promotrimo stražnje krilo (glavno).... i način kako se na njemu svijetlo lomi... dolazimo do zaključka da je profil stražnjeg (glavnog) krila
nešto nalik ovome:



..što nas vodi na zaključak da je ovo teška sprdačina... pa znamo da danas gotovo da i nema vojnog aviona koji nema
promjenjivu geometriju leading-edge-a na glavnom krilu..
a na ovome je leading edge kao pocinčani oluk na kući... :D :D :D :D

Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #23
ajde dečki kaj se sprdate, baš je simpa modelčić  ;)

svaki modelar bi ga poželel u hangaru, pogotovo sa HK jet turbinama  ;D

Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #24
ajde dečki kaj se sprdate, baš je simpa modelčić  ;)

svaki modelar bi ga poželel u hangaru, pogotovo sa HK jet turbinama  ;D

jedino to

Ako pomno promotrimo stražnje krilo (glavno).... i način kako se na njemu svijetlo lomi... dolazimo do zaključka da je profil stražnjeg (glavnog) krila
nešto nalik ovome:



..što nas vodi na zaključak da je ovo teška sprdačina... pa znamo da danas gotovo da i nema vojnog aviona koji nema
promjenjivu geometriju leading-edge-a na glavnom krilu..
a na ovome je leading edge kao pocinčani oluk na kući... :D :D :D :D

takvo je krilo da leti ko hexa  na mjestu u biti samo mu gimbal fali ali mislim da imaju rješenje za to kod kolege Majka

Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #25
Evo i slika zapljenjenog Lockhead Uav-a, inace sto se tice Iranskih mogucnosti da izfinaciraju razvitak stealth lovca, mislim da su oni itekako sposobni, imaju naftu u tolikim kolicinama da mi to ne mozemo pojmiti, pa da je i prodaju samo kinezima po povlastenim cijenama di ces veceg trzista od kineskog, tako da je finacijska mogucnost neupitna, al tehnologijska sumnjam, avion/model na slici je neupitno samo model


i video

US Drone shootdown by Iranian Army (RT Video )
mos mislit



Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #28
zakej piše warning na avionu.... kaj nisu oni anti amer propagandna politika? pa stoga su mogli na svojim hijeroglifima napisat navodilo za uporabu?! dufusaur

Odg: IRANSKI 'NEVIDLJIVI LOVAC' POSTAO PREDMET SPRDNJE Stručnjaci tvrde kako se radi

Reply #29
dali ameri u svojim drone-ovima koriste rihno,turnigy ili zippy?  ;)
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa