Zašto bi PC napajanje bilo manje trajno od nekog drugog? Ionako su to većinom switching napajanja, samo što ovo za pc ima više naponskih linija pa je kompleksnije
Razlozi su uglavnom sadržani i u tvojem pitanju: ako tome dodaš da je prosjećno trajanje confe do 'moralnog' zastarijevanja do 3 godine (ili manje ako briješ na opake performanse) nema razloga a da se ne nude jeftina, lagana i ne baš trajna switching napajanja. Ugradnja jeftinih komponenti, posebno glavnog impulsnog prekidaća na primarnoj strani (mosfet ili tranzistor) te primarnog elektrolita koji u određenim momentima mora podnjeti vršne napone izvan deklariranog maximuma rezultira kratkim vijekom trajanja: upravo te dvije komponente najčešće crkavaju.
Dobra PC napajanja počinje se 'događati' negdje oko 400-500 krznenih, pa na više, pogotovo novija koja garantiraju efikasnost od 80 % i više u svakom režimu opterećenja, tzv '80 plus'.
S druge strane linearni ispravljači traju desetljećima, ne razvijaju značajan EMI, više se griju i nisu ni blizu efikasnosti kao impulsni. Ako nije u pitanju korištenje veće količine energije, a to su baš naši punjači + potreba za višegodišnjim sigurnim radom, prednost imaju linearni; ako je u pitanju ušteda energije, onda je izbor '80 plus' , a kod kompromisa izabrao bi impulsni ispravljač upravo namijenjen za pogon naših punjača, koji imaju samo jedan izlazni napon, npr 15-16 V i struju ne manju od 5 A za klasu punjača ImaX_B6, ACCUCELL6 i slićne.
Izvođenje impulsnih ispravljača u vlastitoj režiji nebi preporučio zbog problema sa izradom izlaznog pretvaraća (potrebne su posebne jezgre) i izlaznog filtra (LC). Izrađivali smo takva napajanja negdje početkom 80-tih i veliki je problem bio njihovo 'smirivanje', tj. postići da televizori u blizini normalno mogu raditi ..
Damir