Odg: Zar nema više Graupnera ?
Reply #44 –
Stvar je i jednostavna i komplicirana istovremeno:
transfer tehnologije jednostavan je u elektronici i to ide i išlo je najbrže do sada, stvar je visoko automatizirana i radnici su samo privjesak produkcije priučeni na par jednostavnih radnji, od njih se ne traži često specijalističko znanje.
Kod mehanike, ili visokorazvijene kemije, metalurgije, e tu se stvari ne mogu transferirati na daleki istok tako brzo, ovdje ipak značajnu ulogu igra tradicija-iskustvo-specijalizirani radnici.
To je odavno postalo jasno, nisam ja to 'otkrio'.
No , ako želiš imati vlastiti razvoj, e onda imaš najteži zadatak koji se može zamisliti: financijski to je užas, a potrebni su ti specijalizirani stručnjaci raznih područja, ukratko: najebao si ma koliko bio uspješan u razvoju!
Kada se pogleda jedan 'odokativni uzorak' robe sa Dalekog Istoka, to je užas kvalitete i fiktivne QC: no taj jeftilen se prodaje, tj. prodaje se daleko najbolje na svijetu i Kina je no 1. trgovačka sila Svijeta, priznato !
Od takve sume možeš izdvojiti i nešto novca za vlastiti razvoj, kao što se i radi i one tehnologije koje su autohtono Kineske užasavaju zapadne stručnjake svojim (dobrim) svojstvima. Primjer: Dok je kod NASA-a human spaceflight na nekoliko godina potpuno obustavljen (i sada ovisi o lansiranjima koje rade Rusi ), Kineski 'Taikonauti' lepršaju što od sreće, što od uspješnih polijetanja. Dakle, 'No bucks, no Buck Rogers'.
Dakle, tvrditi da je npr. njemačka tehnologija ispred kineske je nojevsko zabijanje glave u pijesak.
Tako je i u modelarstvu: kineska elektronika nas 'drži u zraku', dok su im modeli uglavnom burek, to je ona razlika koju sam naveo , elektronika se brzo može transferirati, ali kod mehanike to će malo potrajati.
Damir