Odlicno, hvala puno
A nisam skuzio generalno timing, za high kV high timing ili pucam corke?
Najvise me stiltalo to sto nemam full vertical a ekipa na netu galami kak ima full verticam Bixlere sa ovim setupom, ali identicnim.
Timing prvenstveno ovisi o broju polova motora. Timing s jedne strane utiče na moment kod malog broja okretaja a s druge na max broj okretaja. Generalna je praksa voziti motor na najmanjem timingu na kojem motor dobro radi.
Za točno postavljanje timinga ti treba wattmetar, obrtomjer i termometar (laserski) - u praksi su dovoljni wattmetar, obrtomjer i pravilo 2 sekunde - zavrtiš motor (pratiš snagu na metru) i kad se zagrije - zaustaviš i pritisneš prst - ako možeš nabrojati "dvadestejedan, dvadestejedan" a da ti prst nije spaljen - nema frke.
Loše postavljen timing se vidi kao:
kod startanja motora - motor zvrnda vamo tamo i ne pogodi pravi smjer okretanja tj. neće se pokrenuti ili mu treba dosta vremena - previsoki timing.
u radu na velikim obrtajim - motor ispada iz sinka (štuca) a ponekad se i naglo zaustavi (katastrofa) - preniski timing.
Gotovo svi današnji kontroleri imaju dinamički timing - znači ono što uprogramiraš je nekakva početna/srednja vrijednost - a kontroler u radu mijenja timing. Znači smanjuje na niskim okretajima i povečava na visokim.
Svaki motor se sastoji od permanentnih magneta (kod outrunnera su to magneti u čašici koja rotira) i elektromagneta (zavojnice na jezgri u sredini outrunnera koja stoji). Permanentni i elektromagneti se privlače/odbijaju - ovisno o smjeru struje u pojedinoj zavojnici. Kontroler stalno "pali" i "gasi" pojedinu zavojnicu te mijenja smjer struje. Timing samo kaže koliko "rano" će kontroler pustiti struju kroz zavojnicu.
Budem ovih dana - kad ulovim vremena - napisao članak o radu motora i kontrolera.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }