evo kako je ovaj to malo zakomplicirao oko držanja smjera, mala senzor-peraja na vrhu
Prikazani princip je nažalost ćorak: podizanje onog poklopca trebalo bi stvoriti frikciju i zakrenuti model oko vertikalne osi i time raditi kao kormilo smjera.
To se neće tako dogoditi!
Prikazana zračna kočnica djeluje slamanjem uzgona, tj. tip stall uzrokovati će da ta poluga djeluje oko uzdužne, a ne vertikalne osi, a model će se nagnuti na tu stranu uz tendenciju kovita ( jer drugo krilo nema tip stal) i smanjit će upravljivost.
To se vidi i na snimkama: model se prvo naginje, a onda ga navlačenjem pilot vodi u zavoj: dakle to je sve bez komplikacije mogao izvesti kao i dosada sa elevonima, uostalom to je i način na koji svi zakrećemo Zagija
!
Ovu situaciju pojasnio sam na crtežu, to je deadend razvoja letećih krila i taj princip se odavno napustio kao neefikasan.
Osim trenutačno operativnih borbenih zrakoplova konstrukcije letećeg krila, u razvoju je Boeingov X48b (
http://www.hightech-edge.com/wp-content/uploads/x48b-uav-boeing.jpg) kao prototip prvog letećeg krila za masovni putnički saobraćaj. Način na koji rješavaju zakretanje oko vertikalne osi nije publiciran i interesantan je kako konkurenciji, tako i nama za potrebe modela.
Pretpostavka je da se kombinira sistem diferencijalnog otpora bez stalliranja na lijevom i desnom krilu, tj. vrhovima, jer kada se pogleda slika X47-B vidi se da su vrhovi vrlo male površine i da je središnji dio krila-trupa nesrazmjerno velik prema dosadašnjim konstrukcijama letećeg krila. Tumačenja koja su dali vrlo su štura i nisam uspio proniknuti u ćemu je 'kvaka'.
Damir