Skip to main content

Topic: Pregrijavanje video transmitera (Read 5890 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pregrijavanje video transmitera

S obzirom da sam imam problema sa ovom temom malo sam proguglao i zaključak je da se godišnje skure tisuće video tx-a.

Problematični su svi oni od 500-1500 mw. problem je što traže protok zraka za hlađenje , neki rade kraće neki duže.

Zakljućak je da se long range najidealnije od 500-800 mw (500mw najidealniji jer nema pretjeranih problema sa pregrijavanjem) , sa njima se uz pravi odabir antena leti preko 10 km.

Evo par rješenja , ja ću probati sa ovim zadnjim kombinacijom pasivnog hladnjaka i malog ventilatora

moje rješenje (hladnjake treba instalirati sa donje strane gdje nema displeja )



i par ideja za transmitere preko 600 mw koji se jakro griju












potražiti na ebayu

25 x 50 mm heatsink
25 x 25 12v mini fan

'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Pregrijavanje video transmitera

Reply #1
ne treba doraditi hladnjake, prva dvije stvari sta treba provjeriti su kanal na kojem radi video tx i antena, zbog tih stvari se najvise griju jer nije usklađen kanal sa antenom
za test antene bi trebao imati mjerac polja ali vec i sam odabir kanala je dosta za početak, stavi mjerac struje na ulaz napajanja i mjenjaj kanale, kanal gdje ti pokazuje najmanju potrosnju ostavi, to najvise vrijedi za predajnike od 700mW na dalje koji u 99% slucajeva koriste Motorolin 900MHz 2W izlazni čip i sa par špulica dižu tu freq na 1,2-1,3GHz
kod takvih predajnika imas nenormalno grijanje a sve zbog loše iskoristivosti pa imas slučaj da kineski 800mW daje na 1200MHz 443mW na 12,3V naponu a ostala snaga ide na grijanje da mu ne bude zima
lawmate od 1W najbolje radi na 1160MHz, izmjereno na izlazu 990mW i ono sta je najbolje da je identicna snaga na 12,3V i na 10,5V dok ovi ebay kinezi na 10,5V imaju 180mw ili vise nit ne rade

Odg: Pregrijavanje video transmitera

Reply #2
Zanimljivo za lawmate 1w na forumima pišu da gori ko šibica.piše jedan lik da su mu izgorila centri komada.ibcraziy  ima ista iskustva.

Nego imaš li ti nekoga i dali se uopće isplati popravljati zgoreni vtx ?
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Pregrijavanje video transmitera

Reply #3
Ja bih ugradio vodeno  hlađenje jer kod jedrenja nema dovoljno opstrujavanja zraka  :D .
 
 

 


Odg: Pregrijavanje video transmitera

Reply #5
Ja VTX Lawmate 1,2 GHz ( 500 mW ) napajam s 1S batkom 4,2V i niže. Radi ok i ne grije se. Istina nisam letio daleko da vidim domet, ali za 500m udaljenosti s kopterom RC JAZO dovoljno. Koristim HK OSD ( naponi 2 baterije i vrijeme leta ). Dovoljno pratiti napon 1S baterije. S tom baterijom napajam i FPV kameru. Može raditi do 3,8V a to je dovoljno za dva leta od 5-8 min.
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(

Odg: Pregrijavanje video transmitera

Reply #6
meni je jedan isto bio izgorio i nakon toga kad sletim lipo izgasim i nije mi prigorio.... jer kad nema hlađenja dok ne leti on se pregrijava...

Moj racewood 500 MW radi bez hladjenja godinu dana non stop.800 MW je izgorio nakon minute vremena bez hladjenja.
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Pregrijavanje video transmitera

Reply #7
200-500mW je uvrh glave na 1,2-1,3GHz, s time lupas do 10km kako oces naravno uz dobre antene


Odg: Pregrijavanje video transmitera

Reply #9
200-500mW je uvrh glave na 1,2-1,3GHz, s time lupas do 10km kako oces naravno uz dobre antene

Ovo je poanta cijele priće.
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Pregrijavanje video transmitera

Reply #10
Ja imam ovaj http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16457__900MHZ_1500mW_Tx_Rx_1_3_inch_CCD_Camera_PAL_520TVL.html
i kada mi je zbog njega pao quad radio je u grmlju jedno dobra 2 sata ako ne i više, pomoću njega sam i pronašao model... pošto je bilo kasno došao doma zaboravio ga isključit radio do jutra isisao cijelu batku i napuhnuo je. sve to a da nije pregorio...

To je ono što me ubija nekome radi dva dana bez hladnjaka a drugome zgori  nakon minute vremena kao meni.

Bez sreće kao bez ......
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Pregrijavanje video transmitera

Reply #11
Meni se grijao pa sam odlucio ici na externu bateriju s nizim naponom,
iako za laki setup imam i adapter da se napaja preko balancera.

S externom se vise ne grije.

600 mw 5.8 imersionRC

[attachimg=2]



Odg: Pregrijavanje video transmitera

Reply #13
Immersion-ov 600mW VTX ima pojačalo na izlazu IC HMC406MS8G, to pojačalo se dosta grije iako napon baterije nema direktno utjecaj na grijanje tog pojačala jer se taj IC napaja sa 5V sa integriranog BEC-a, veći napon baterije će grijati više taj BEC koji će svoju toplinu prenijeti na ostale komponente pa i na pojačalo. U datasheetu se jasno vidi da sam IC može raditi do 85 stupnjeva celzijusevih ali to onda nije za duge staze, u normalnom radu na 3S bateriji temperatura na stolu mu nakon 10min ne prelazi 68 stupnjeva što je ok i smatram da je taj VTX dobro izdizajniran pa čak i ako se nekad dogodi da ostane bez hlađenja ne bi mu trebalo predstavljat problem izuzev ako se to dogodi na suncu. Problem su oni proizvođači koji dizajniraju bez i malo rezerve i prvom prilikom kada se nešto dogodi skvikne, a isto tako postoje i bolje i lošije serije tih i sličnih IC-a tako da je nekad teško sudit zbog čega se nekad nešto gotovo ničim izazvano spali.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Pregrijavanje video transmitera

Reply #14
mislim da RMRC 1.3 GHZ 800 mw tx ipak nije zgorio .drugi dan sam ga spojio i sve radi ali ima čudnu pojavu da radi ako treba sat vremena ali nakon što ga odspojim iz napajanja i ponovno spojim napajanje  nemgou dobiti frekvenciju sve dok se opet neohladi .


Postoji mogučnost da se nevoli sa mojim racewood reciverom . Budem pametniji kada dodje novi Lawmate reciver , i sve još jednom testiram .


Inaće RMRC se ponašao korektno i nakon par mailova poslao je mail sa obrazcom za zamjenu tx-a ako želim .





'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''