Sve tajne ces u svojoj dobroj namjeri odati svekolikom modelarskom pucanstvu.
Mifi, nemam ovdje nikakvih tajni, sve što iznosim naučio sam još prije 30 godina na tečajevima modelarstva ili iz literature, naravno, vremenom dolaze novi materijali..novi postupci, tehnologije i slićna gnojenja.
.......
Slijedi lijepljenje V-repa na 'štap' trupa., no prije toga treba mjesto gdje se spajaju glava trupa si štap dodatno ojačati. Postoji izvjestan efekat poluge izmađu tailbooma i glave trupa u momentu udarca ili neke neželjene sile i prijeti da cijev štapa raskoli trup. To pretpostavljeno mjesto izvana se može ojačati sa par namotaja kevlarskog (aramid) rowinga i preko njega namazati kistom malo epoxy smole za fiksiranje. Kao na slijedećoj slici:
Priprema V-repa za lijepljenje: postoji nekoliko načina, noja koristim najjednostavniji i najlošiji u smislu težine i aerodinamike, no vrlo siguran čak i za manje uvježbanog modelara:
-prvo se spojeni v-rep postavi na brusnu daščicu i postavi se sa jedne strane podmetač-klin , onaj od 35 stupnjeva i izbrusi se ravno donji dio spoja do širine samog štapa za trup;
-nakon toga izmjeri se dijametar štapa trupa i uzme se nešto uža olovka ili bilo kakav okrigli štapić, preko njega se stavi brusni papir i polako se u napravljenoj površini odozdo 'ubrusi'
polukružni kanal do približne dubine radiusa štapa za rep.
Provjeriti da je kanal točno okomit na izlaznu ivicu v-repa,i to kada je postavljen na štap !
E, sada ...duboko udahnuti, jer lijepljenje v-repa na štap je malo zeznuto što se tiče kuta između repa-trupa-krila. Već vrlo mala greška vidi se ... i doći sa takvim modelom na livadu izmamilo bi suze radosnice konkurenciji...
.
No postoji jednostavan Drelin trik: okrenuti model naopako na ravnoj površini i ulijepiti rep, greška je oku nevidljiva... skica pokazuje postupak:
Ukoliko krila nisu dovršena, nije problem: umjesto njih postaviti neku ravnu i dovoljno debelu letvu da njuška ne dodiruje stol. Učinak je isti !
Nakon što se zalijepljen , v-rep se odozdo, daklepreko polovice cijevi osigura jednim slojem stakla+epoxy, a kako to sve trebaizgledati , pokazuje slijedeća skica:
Slijedi stavljanje kormila preko 'panti' na v-rep: ovdje je najjednostavnije upotrijebiti Tesa 4246 ljepljivu traku (Bauhaus). Oprez, to nije selotejp i selotejp je nekvalitetan za ovu primjenu! Način je već objašnjen na ovom Forumu no ja ću ga ponoviti:
-kormilo se postavi preko odstojnika od 1 mm (komadić balse npr.) na rub repa i preljepi se sa trakom, okrene na drugu stranu i onda se tu stranu preljepi sa trakom od ruba do ruba.
Spoj je malo odmaknut, cca 0,5 mm i izgleda čudno, ali je vrlo siguran i čvrst, čak i nakon više godina redovnog letenja drži ! Na Guppyima sam ih mijenjao tek za 3. sezonu i to nakon popravka i dorade modela !
Na kraju , kompletirana priča o v-repu može izgledati ovako:
Postavljenje kontrolnih 'rogova' može bi i iznad i ispod...svako rješenje ima svoje prednosti i mane.
-Postavljenje iznad je opravdano ako koristimo push-push vezu preko čelične pletenice (gumica ili feder povlaće kormilo prema dole), no tada je potrebno na karbonskoj cijevi izraditi još dvije dodatne rupice kroz koje koje se sajle vode van. To je dodatni posao i vrlo zahtjevan, jer rupice moraju biti kose i ne smiju previše oslabiti štap baš na mjestu gdje voli puknuti ! Dobra strana ovog rješenja je i činjenica, da u slućaju 'sviranja' modela, servo zasigurno ima više 'snage' nego li gumica / feder da izvuče model!
-Postavljanje ispod je jednostavnije i ne treba dodatno bušiti trup, ali je preporučljivo samo u slučaju opotrebe čeličnih bovdena, dakle puni profil sajle da 'guranje' serva bude sigurno i pri najvećoj dostizivoj brzini(cca 20 m/sec izmjereno).
Mana je da treba ispod trupa postaviti štitnik 'rogova' - tailskid, drljaču..kako kod slijetanja nebi zapeli i zdrobili getribu serva.
Damir