Skip to main content

Topic: PZD motorna jedrilica 160 (Read 7360 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

PZD motorna jedrilica 160

evo ija se bacio na nešto manju, ali dovoljno veliku i laganu za duga jedrenja u tople proljetne dane , motornu jedrilicu..Imam jednu kinesku gljivicu od 180 w viška  i bit će u ovome:
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #1
-radim po malo dalje... slijdi plankiranje...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #2
Šutim i pratim sa strane. Što znaći "plankiranje"? Ne zamjerite na neukosti, ali bolje pitati pa znati, nego glumiti da znam.
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #3
Šutim i pratim sa strane. Što znaći "plankiranje"? Ne zamjerite na neukosti, ali bolje pitati pa znati, nego glumiti da znam.

 to je oplata od uglavnom balza furnira,tu rijec ces cesto cuti kada vidis da je jedan dio ili napadna ivica krila plankirana,
presvucena furnirom drugim rijecima oplata,na trupu,krilu ili repu

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #4
Aha, znači... to je vezano za gradnju na klasičan način (balza).
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #5
Eto da se javim da sam imao manjih"problema" .. za koji dan sve će valjda proći pa idem dalje u gradnju ..Već sam po malo "lud" što ništa nestignem napraviti...za koji dan slijedi nastavak pa i izvješče o napretku... pozdrav ekipo!!!
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #6
ipak u prošlih sat vremena napravio sam ovo:(plank je gotov)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #7
aaa pzd(nastavnice) odlican posao i vidim i elerone ce imati nadam se da cu naljeto moci koji let od par sati dobiti  ;D ;D ali ovaj put bez uljetanja u oblak i krsenja model a :D :D
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #8
Nebudemo više letjeli u SMU ili QGO pa neće biti nestajanja modela....a bogami ni pred dolazak kumolonimbusa!!!!
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #9
nenene pred dolazak KUMULONIMBUSA nikad ni ja vise necu letiti  barem nas dvojica znamo i imamo iskustvo zasto neeee letiti pred dolazak i pred stvaranje kumulonimbusa ;D
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #10
Pitanje: kad model jedrilice povuče uzlazni zrak CB-a, zar nije moguće model više spustiti na zemlju pomoću komandi? Ili je toliko visoko da se gubi veza sa stanicom?
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #11
po mom i pzd iskustvu sa tom vrstom oblaka nije jer se tu desave ogromno ,kuhanje-odnosno imas 6m-sec uspona i imas 6m-sec nisponog strujanja zraka i pri toj brzini mod  se podize ogromnom brzinom da je jako jako tesko da ces ti svojom zaslugom ga izvaditi najvjerovatnije ce ga CB ispljunuti na drugu stranu

tako smo pzd i ja jedrili i jedrili smo nekih sat i nesto vrenema i odjedanput je moja jedrilica bila usisana ali prilikom dizanja elektronika mi se ovlazila i horizontalac mi je srecom zaglavio prema dole i pala je velikom brzinom samo mi je trup stradao a na krilima samo eleron otisao
Dok je model od pzd otisao i trazio ga je po zraku nekih bodrih 20minuta i motro ukljucivao i komandama radio da je sa srecom ga CB izbacio na drugu stranu i jedan  prolaznik koji nas je poznavao vidio je model i znao je da je sigurno jedan od nas ga izgubio i tako je model bio vracen

I TOG DANA SMO NAUCILI LEKCIJU O KUMULONIMBUSIMA
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #12
Ja nikada do sada nisam letio modele, a da nije bilo prije stvaranja CB-a...pa isto tako i jučer ! Uvijek prije, nikada poslije , jer će onda biti vatreno.. :D


Radi se u biti o nečem drugom: prije nailaska 'hladne fronte', tj. naglog pogoršanja vremena najčešće praćenog naglim pljuskom, hladni zrak se 'valja' dole uz površinu zemlje i 'podvuče' se kao klin ispod toplog zraka naglo ga dižući gore . Nastaje vertikalno gibanje, zapravo ne termika, koju je ponekada teško savladati jedrilicom, pogotovo ako nije motorna. ovo se ponekada u žargonu naziva 'klin'. ne mora nužno biti povezano sa CB.
Prošle sezone kolega je izgubio tako jednu jedrilicu, a jednu je dobio natrag zahvaljujući pomoći paraglidera.
Meni se 'klin' isto dogodio, jedva sam uspio motorom 'natiskati' jedrilicu dole i dok sam je spremao u prtljažnik, počeo je gadan pljusak.
Ako ti FF model uhvati ova pojava, niti DT nije od pomoći...


PZD, da li ja to na jedrilici vidim 'onaj' profil !


Damir

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #13
Znam o čemu govoriš kada spominješ klin, jer sam isti doživio na Bjelopolju sa paragliderom. Iz smjera Bihaća, na nekih1300 m vukao je sjeverni vjetar koji se sudarao sa termikom iz polja, dakle iz smjera juga. To je izazvalo vrlo neugodne turbulencije kod kojih komandama možeš stvar samo pogoršati jer ne dopuštaš krilu da se samo ustabili. Snagu CB-a sam iskusio na Triblju. Pokušao sam zavrtiti spiralu, a ispalo je da centriram stup i penjem. Pokušao sam sa ušima, ista stvar... vario vrišti 9m/s. Normalno je da kada te CB počne sisati počneš moliti krunicu jer je površina krila (glidera) prevelika da bi nekim od manevara za skidanje visine (spirala, uši, wing-overi...) mogao pobjeći.  Samo me iznenadilo da modelarska jedrilica, koja ima puno veću probojnost i manju površinu krila od glidera ima iste probleme.
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: PZD motorna jedrilica 160

Reply #14
Damire baš onaj moj profil- pokazao se perfektnim i nema mjenjanja... a što se tiče CB oblaka : susretao sam se sa njim u svakojakim situacijama a jeste prošle godine mi je usisao jednu finu motornu jedrilicu .."Ispljunuo"je u dijelovima odnosno slučajno sam našao pola krila nekoliko kilometara od aerodroma i to je sve što me sjeća na nju...Sile u tom oblaku su nevjerovatne i još uvjek mi je u sječanju slovenski jedriličar koji je nešto prije rata uletio u CB sa jedrilicom blanik... nakon što je vidio što mu se desilo iskočio je i napravio katastrofalnu grešku-otvorio padobran u oblaku... jedrilica je nađena totalno uništena kao da je prošla kroz drobilicu a i njega su našli na jednoj padini potpuno rascjepanog padobrana...dakle ako sile dohvate rc model nema toga tko će je spasiti... a ono gore što navodi Vuk t ustvari je bilo formiranje kumulusa u kongenstus koje takođe za sobom povlači veliki razvoj vertikalnih sila.... i tada je jedrilica vračena... a od CB -  a samo pola krila...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar