Skip to main content

Topic: UHF long range relay :) (Read 5800 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

UHF long range relay :)

zašto hodati okolo s long range modulom u razini testisa
kada je tu i lošija veza tx-model, em zbog manje visine, em zbog toga što rijetko tko ima okomito podešenu antenu, kako bi trebala biti,
+ dodatnih oko 300-400 grama u rukama/traci oko vrata
+ zračimo se nepotrebno s tih 500mw  ;D
+ stvara smetnje nekima na video prijemnicima
+ konektor je dosta osjetljiv pa se stanica ne smije ostaviti na travi

dakle, long range moduli rade preko PPM signala iz stanice, kao i simulatori, stanica ne vidi razliku.
a ako spojimo LR modul na prijemnik koji daje PPM van, onda ni on neće imati pojma da nije direktno spojen na stanicu,
ali uz prednost da ga možemo postaviti di želimo, na krov auta, kuće, stablo, štap, stup... bilo di u krugu 1km od sebe... i sigurno višlje od testisa  :D

da, i na avio/multimodel ako zatreba, pa on krstari na nekoj visini iznad nas i tako omogućuje upravljanje do bolesnih udaljenosti s fpv modelom koji je daleko,
ako ima i takvih freakova. :)

da ne spominjem da ovim modom osim manje mase, manje zračenja, nema šanse za ikakve smetnje koji razni UHF sustavi uzrokuju u prijemu FPV streama s modela, u vidu linija na slici...

aurora ima konektor nisko dole, i onda ako je uštekan LRS u nju i ostavi se na podu, prevagne iza zbog težine lrs-a i batke, pa se nasloni na konektor,
to se zna razlohati i onda lrs ostane bez ppm-a i ode u failsafe pa motor na modelu zavrti kako je podešeno...

ovime se to naravno izbjegava, nema habanj konektora, nema kablova :)
usput, minima radi do 16V tako da NEMA potrebe za BECom, sve radi na 3S,
s kablova iz LRS se uzme -, +, i PPM vodovi, i zalemi jedan običan servo konektor koji se spoji u prijemnikov PPM port.
konektor se ne dira, pa se može uvijek i direktno uštekati ako zatreb kao i prije moda.

clean & simple  :)




Odg: UHF long range relay :)

Reply #1
Tom da te nema trebalo bi te izmisliti.sve imam doma popodne budem polemio pa javim rezultat.
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''




Odg: UHF long range relay :)

Reply #5
sve napravljeno i istestirano doktore .bravo za Toma po stotinu i prvi put.sve radi kao vurica , failsafe se pali uredno.

Ovo ima neslučene mogučnosti .Teoretski možeš staviti LRS na kuću i otići letiti sa livade 50 metara pored kuće i imati domet do slovenije .Da ne spominjem koliko je oko vrata lakše imati čistu auroru , isto tako nema više problema sa špricanjem po videu jer sada LRS modul na lividi ostavim na autu ili na još bolje teleskopskom štapu od 3 m .

Tomo uljepšao si mi dan .

Ovdje je link kako izbindati tx i rx da radi u PPM modu.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/624020069X511299X8.pdf

'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: UHF long range relay :)

Reply #6
super :)

sada kada si probao i zadovoljan si,
navuci neki termo bužir preko phono konektora, da ne lamata okolo,
jer bi mogao doći u dodir s masom i prekinuti PPM stream.

ma morat ćemo jednom probati ultimate furku,
ti odeš letit s x8 daleko, i kada ti rssi bude oko 50% ja podignem s hexom tvoj relay na 200m,
da vidimo jel bu bio 100% ili koliki već :)

nisu bez razloga RTV odašiljači visoko na planinama...


p.s. isto vrijedi i za video link, mogla bi se antena i 1.2G prijemnik dići gore hexom,
a s 5.8GHz i svega 200mw šaljemo to dole prema tlu,
pa na glavi imaš samo fatsharkice s malom spiralkom od 2cm, u rukama golu auroru a letiš 20km daleko!  ???

Odg: UHF long range relay :)

Reply #7
Ne he  ovo zvući ludo .Možeš komotno rentati hexu , digneš ju na visinu imaš gps sa PH funkcijom , ne trebaš niti gledati gore , otvoriš pivkana i okrećeš roštilj.Kad se batka potroši hexa bi se ionako sama spustila .:-)

Ludo
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: UHF long range relay :)

Reply #8
Ovo je jako zanimljivo! Da li moze neki, malo detaljniji tutorijal? Sta je sve potrebno od opreme (Auroru imam, prijemnik imam)? Nemam neko predznanje iz elektronike (drugaciji mi je posao), ali se pomalo snalazim. Hvala unapred!


Odg: UHF long range relay :)

Reply #10
čudno kako nisi onda to napravio ak je ista stvar   ;)
evo i proizvođač rangelinka se zahvaljuje na rcgroupsima jer mu to sada olakšava prodaju,
jedan kabel(servo konektor) paše na mnogo različitih stanica(ne mora raditi više verzija)

a glede n*SPOF, velim ti da mi je više puta 3.5mm konektor straga izgubio kontakt
(
svaki puta kada ju spustim na tlo i uzimam model u ruke i slično)
nego što će mi prijemnik ispasti iz dometa aurore.

dapače, testiran je u vrlo neprijateljskom okolišu, 6 motora, 6 reglera, 2 batke, video odašiljač velike snage na 10cm od njega, i opet sam imao rock solid vez preko 600m! dalje nismo probali pošto je bio kraj livade u dubravi,
pa da ne idemo preko prometnice s modelom bez krila od oko 4 kile.

a tu neće biti ni 6 reglera, ni 6 motora, ni hrpe aluminija, ni video odašiljač u blizini prijemnika...
samo jedan uređaj koji radi na udaljenoj frekvenciji koja čak ne lupa ni harmonikom po 2.4...
a nema ni potrebe za tih 600+ metara,
većini će biti dosta i 10-20m.

po meni vrlo korisno, a ostali neka prosude, nikoga ne silim, samo sam predstavio kombinaciju,

probao sam jučer na ulici u centru grada, model na krovu auta, rangelink na vrhu kuće, ja kod modela samo s aurorom, veza savršena. nema antena, nema kablova  8)
latencija koju spominješ je u fpv-u nebuloza, možda tih 5ms bi osjetio da letiš na oči,
ali preko video linka ionako imaš ogroman lag, a i storm osd dodaje poprilično,
na X8 long range sam bio oko 500ms u lagu, pa se leti bez problema kada navikneš
i sada dodaj na to 5ms i dam 100kn ak osjetiš razliku :)

ja radim danas ali vjerujem da će kolega laser prvi odraditi let ovom metodom,
držimo palčeve  8)

(makar ima RTH pa i da baci stanicu u vodu model bu se vratio i sletio)
laser: ako ti bilo što krene benaviti, ištekaj prijemnik iz rangelinka i spoji se phono konektorom,
ali neće biti potrebe, vidjet ćeš.

Odg: UHF long range relay :)

Reply #11
je danas ide x8 u zrak sa ovom metodom pa ili pukovnik ili pokojnik . :D :D
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''