jer nije bas isto 60mw i 100mw..samo neznam koja je razlika u tim antenicama?
Naravno da 60mw i 100mw izračene snage nije isto ali ne ide izračun dometa linearno s povečanjem izlazne snage predajnika.
Može se reći da ovih 40mw više možda generalno povečava domet 20-30% što nije previše ali zato osigurava veču stabilnost linka na normalnim udaljenostima pogotovu u RF nečistom okružju kao što je gradska sredina gdje je mnoštvo wifi i druge opreme koje rade u ISM-bandu(2.4ghz) i slično.
Još nešto malo izračene snage u eter ili tzv.eirp snaga može se podići upurabom drugih antena na predajnoj strani kao što su Franklin ant, slot ant, omni ant, quad ant, biquad ant, panel ant, i dr.
Podrazumijeva se ako podižemo pojačanje antene da smanjujemo njezin dijagram zračenja pa treba paziti ili isto uvažavati pri letenju(postoji mogučnost izlaska iz snopa i gubitak modela-ako nema fail safe
.
Konkretno novi x8r prijemnik frsky modula ima antenu izrađenu u microstrip tehnologiji koja ima određene prednosti u odnosu na sve gore navedene antene(dakako i loše strane).
Jedna od prednosti je svakako bandwidth ili širokopojasnost uz minimalne promjene karakteristika antene od vanjskih utjecaja kao što je ;vlaga, blizina metalnih dijelova frame, elektromagnetska polja od reglera motora i sl, prolazak modela blizu velikih objekata itd................
Samo plastično kučište antene osigurava minimalni utjecaj okoline na antenu-može se postaviti bliže frame pogotovo ako nije metal ili karbon(g11,pvc,drvo,stiropor bez problema)
Kod starih prijemnika tehnički ispravno bilo bi postaviti antene što je dalje moguće od frame i pod kutom od 90 stupnjeva.....
U prosjeku antene za ovakav tip prijemnika koji se koriste u amaterskoj i profi uporabi u prosjeku imaju pojačanje ili dobit od 6 do 9 dbi.
Tip antene kao na slici u postu prije, ima niski kut zračenja pa je i to jedan od važnijih parametara zašto se koriste u zrakoplovnoj telemetriji.
Profi zahtijevi kod besposadnih letjelica kažu da uvijek jedna strana minimalno mora imati kružnu ili kombinaciju vertikalne i horizontalne polarizacije antene-preporuka zrakloplov.(u našem slučaju H i V varijanta)
dosta pisanja idem u podrum......