Skip to main content

Topic: Skywalker X8 kovit (STALL) (Read 7956 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #15
Ako je puhao vjetar s leđa ovih 20km/h na OSD-u moze biti puuuno manje :)

Odg: STORM OSD PA mode FAIL!

Reply #16
ako se vrti uljevo, palicu desno i prema nazad

S tim se NE izlazi iz stalla, eventualno dobijes flat spin.

Nos dolje (palicu naprijed) , gas i kad model dobi brzinu onda izravnas.

Naravno alo si prenisko sanse su male.

Mozes to i vjezbati. Popnes visoko, oduzmes gas, lagano dubinu prema sebi i kad model potpuno izgubi brzinu (pocne teturati) eleron do kraja (koliko se sjecam ovaj model nema vertikalu). Oporavak kao gore.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #17
Da ljudi krivo ne shvate x8 je jako stabilna letjelica dizajnirana za fpv.
U stall se može dovesti svaka letjelica i isto tako iz njega izaći.
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #18
Ne mogu vjerovati..vozite FPV makine vrijedne 5K,10K valjda i 15K kuna i iznenadite se jednoj elementarnoj stvari kao što je wing stall. :D

Stall je zapravo slom uzgona, nastaje  kada je strujanje zraka preslabo i/ili  napadni kut krila prevelik.  Nezgodno je kada nastane samo na jednom krilu, jer onda slijedi spin iz kojega se ne mogu izvuči svi modeli zrakoplova (isto kao i pravi avijuni). Otto Lillienthal, prvi jedriličar na Svijetu poginuo je jer je stallirao....

U modelarskoj praksi stall se koristi redovito kao determalizer, tj. deep stall za prekid leta FF modela.
RC jedriličari koriste stalll kada treba naglo gubiti visinu (recimo u jakoj termici)i to pogotovo onda kada nemaju jake ramenjače pa ne mogu zapičiti model dole velikom brzinom.
Ove dvije stvari su toliko česte i jednostavne da mogu reći da ih koristim valjda u 90% mog letenja!

Da bi 'vidjeli' stall, treba polijepiti na krila trake audio kazete ili video trake, baš kao na ovom jubitu:

http://www.youtube.com/watch?v=WFcW5-1NP60

Evo dragi naši FPV majstori, polijepite trakice i zakrenite vaše kamere u stranu prema krilu da vidimo jedan wing stall, pa da svi budemo još bolji i stručniji Frikovi !  ;)
Damir

Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #19
nije se nitko iznenadio, samo je Stipe očekivao da će autopilot sam izaći iz toga.

usporedba jedrilice s 16g/dm2
i nakrcanog FPV modela s 50 g/dm2 je na mjestu  ???
ne bih preporučio da se 90%(ma ni 5%) FPV letenja odvija u stallu  ;D  :P
jer je model jako daleko od tebe a i skup je,
za razliku od jedralke koja ako i nastavi spin sleti pitomo modelaru pod noge
da ovaj X8 nije lupio prvo u mekanu krošnju stabla ne bi ostao neoštećen, bez brige.

Quote
Ove dvije stvari su toliko česte i jednostavne da mogu reći da ih koristim valjda u 90% mog letenja!


Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #20
evo jedan gotovo identičan Stipinom spinu,

let iznad naseljenog područja, u 4:13 ide spin, ne izlazi van jer AP daje kontra komandu cijelo vrijeme, zatim udarac u stablo.

Fpv X8 wing Crash


ovaj s praznim sličnim letećim krilom vježba slijetanje u točku
(da unutra ima 20 000 mAh drugačije bi izgledalo ipak :) )
http://www.diydrones.com/profiles/blogs/foamaroo-spin-tests

Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #21
Da, kako ljudi vele - to ti je sigurno bio stall.

Možda ti inflight snimak mog stalla s X8 pomogne u rekonstrukciji - imao sam (pre)malu brzinu (vidi se na osdu) i digao mu nos previše nakon čega je izgubio uzgon i otišao u kovit. Nosom je išao ravno dolje, pa je jedina logična stvar palicu suprotno od smjera vrtnje i izravnati ga. Prvi pokušaj nije uspio jer su otkloni bili premali, ali sam se snašao prebaciti na dual rate i s većim otklonima ga izvukao. Nisam letio u FBW (fly by wire) modu, inače bi se trebao u spinu sjetiti i to isključiti i povećati otklone. 

Sve se dobro završilo, ali mi je herc fino zatrokirao :)

X8 wing stall and recover

Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #22
Ili vi nečitate šta ja pišem il se pravite glupi, a naručito ti dr. tome. aj odgovori na sljedeće pitanje.. Odaklen tebi zaključak da sam ja očekivao da će autopilot izvući model iz stalla? jel ti mene praviš ovdje na forumu nekakvim totalnim zadrtim amaterom??

Ponovit cu opet, model je ušao u stall, to mi se dešavalo dok sam vozio i prijašnje modele pa sam izašao bez problema... ovdje je moja greška šta nisam isključio PA, već mojom zbrkom ostao uključen, da sam ga isključio normalno da bi model prvo izravna, malo gasa, podigao nos i amen.. nema se tu šta mudrovat. To mi svi modelari moramo kad tad iskusiti a ja sam iskusio kovit davno prije. čitajte jebeni tekst do kraja i onda pišite!

Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #23
Mozda bzog starog naslova teme? ::)

Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #24
da prvenstveno sam mislio da me je zezno OSD tj. da sam izgubio komande, tj da je zamrznuo serva... možda je zedov zaključak ipak najbliži rekostrukciji, nisam stručnjak al ako je OSD pokazao veću brzinu nego stvarnu, onda je to pravi uzrok, šta mislite? dali je moguće da OSD prikaže krivu brzinu zbog vjetra ijako tu brzinu mjeri preko GPS-a..?

Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #25
Stipe preosobno doživljavaš raspravu na ovom topiku.Svrha foruma je edukacija  a neki od ljudi koji su ovdje iznjeli svoja mišljenja i ponudili rješenja su stvarno stari letački vukovi.
Bez ovakve rasprave i nuđenja rješenja bilo bi puno više razbijenih letjelica .
I sam znaš da godišnje dolaze na desetke ako ne i stotine novih ljudi koji uživaju u ovom sportu i nemaju odakle naučiti o ovakvim pojavama.

'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #26
Stipe, ja te nisam kritizirao, nego samo objasnio što ti se dogodilo i što ubuduće napraviti da se izvučeš iz te situacije,
naslov teme je bio drugačiji, STORM osd PA greška tako nešto..
i pisao si da si letio u autopilot modu i mdoel je pao,
pa sam ti napisao da nije greška u autopilotu,
da te ne bi izvukao van ni da si padao s 10km visine 10 minuta
i da si trebao prebaciti u manual mod i gurnut palicu dole i u smjeru spina,

inače tu situaciju možeš ponoviti na već idućem letu s identičnim ishodom do tla, a na tlu ovisi na što padneš.  :-X a to ne želiš vjerujem.
te na kraju dodao da ti je to jedno iskustvo više, štete nema na sreću i peglaj dalje. sve 5, nisam te napao.  8)

a ovo što sada pitaš za brzinu, pa naravno!  ;)
jer stall ima veze s brzinom ali ne s onom koju ti GPS pokazuje,  :(
zašto?  ??? zato što je to ground speed, a za stall je važan airspeed,
koji se mjeri na nekim autopilotima putem pitot cjevčica, RVOSD i ardupilot ga imaju npr.
http://www.buildyourowndrone.co.uk/Air-Speed-Sensor-Kit-MPXV7002DP-p/as-02dp.htm


u nekim mojim filmićima vidiš da avion ima speed 0 ili 5km/h a leti natovaren opremom,
to naravno nije airspeed, već letim u vjetar. pa model stoji ali preko krila juri zrak i ona drže model u zraku.
a u istom tom letu ako zaokrenem nazad model, onda unatoč tome što piše npr 25km/h po gpsu, preko krila možda ide 5km/h i model može otić u stall,
kužiš razliku?

kod onih koji mjere airspeed, se može izmjeriti stall speed na visini za probu, podesi u postavkama, i autopilot upozorava ako si u manual modu blizu toga, a u auto modu ne dozvoljava da brzina padne ispod toga.

priložio sam ti sliku kako izgleda zapis tih dviju brzina.
ovdje je airspeed održavan konstantnim, jer je on bitan za let,
a gle kako groundspeed varira ovisno kako mdoel kruži pa jel leti niz ili u vjetar.
e sada kod tebe je bila obrnuta situacija, di si monitorirao groundspeed a airspeed je varirao.


eto, pitao, dobio odgovor, tko te napada,
svi tu imamo puno za učiti. FPV je nešto novo i samo putem tuđih iskustava i dijeljenje, možemo svesti gubitke na minimum, bahatošću teško.

sretno letenje i nadamo se novim snimkama iz zraka  :)

p.s. još glede napada, pa nisam li ti pred 5 dana poslao svoj USB update tool za badava da si obnoviš autopilot,
zašto bi to radio da ne želim pomoći....  :o


Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #28
po meni se najpraktičnije za FPV pokazalo da se gas cijelo vrijeme drži na razini cruise speeda,
a failsafe čak i 20% povrh toga, jer autopilot u slučaj uRTH može krenuti penjati polako do podešene visine, pa da ti ne stalira kada digne nos.

onda možeš opušteno promatrati feed, uživati u krajoliku, bez da stalno gledaš u malu brojku u kutu ekrana, pošto na visini od 1km teško možeš primjetiti krećeš li se 10 ili 70 km/h. a to je kao što vidimo dovoljna razlika da obori model.

jasno, kada glajdaš i skoncentriran si na jedrenje, onda ugasiš motor,
ali ono s početka posta je generalno rješenje koje je ujedno i najoptimalnije za postizanje velikog dometa, jer tada imaš najbolji omjer mAh/km

Odg: Skywalker X8 kovit (STALL)

Reply #29
Jako lijepo opisano, tocno to sam mislio ali nisam imao vremena tipkati. Dakle nije OSD fulao, on pokazuje ground speed i nema pojma o vjetru ili realnoj brzini u odnosu na vjetar. Zato sam i pitao da li je puhalo s leđa modela.