Đizus prvi puta čitam temu promakla mi kao da je bila 'zamračena'
Ugl, pitaš za izlaznu ivicu na speedeyu od deprona, morala bi biti ćim tanja da ne povečava otpor pri kretanju kroz zrak: može se izvesti tako da se depron izbrusi ili izreže špica vrućim žicom - preko svega onda ide staklo+epoxy. Bolja varijanta je da se napravi o fine tanke letvice, može tvđa balsa ili lipovina . Prije nego se uljepi treba je fino obrusiti i još nakon ljepljenja malo popraviti - slijedi opet staklo + epoxy.
Druga stvar je, da ovakvi Race-rat klaa modela uz dobar motor lete kao od šale preko 100 km/h i tu takvo krilo preživljava nevjerojatne deformacije, čak takve koje odrasli muškarac nebi mogao rukama zadržati. Ako ne vjeruješ, sjedni kao suvozač u auto, neka ga netko zaleti brzinom 100 km/h i stavi krilo van kroz prozor da vidiš kakve su tu sile u pitanju ! Pazi da ti se ne razleti ili izleti iz ruke !
Zbrog toga se takvo krilo izvodi vrlo čvrstim, pogotovo na torziju, dakle sistem torzijske kutije + ojačanja u vidu ramenjača , prednje, zadnje ivice i sl.
Načn na koji kaniš upravljati eleronima trebaš JAKO dobro osigurati, jer površina žice je malena i ako je tako ulijepiš u depron to bi moglo izletiti kod prvog zavoja u brisancu. Dakle potrebna je veća kontakna površina deprona i žice za upravjanje.
Ako želiš , mogu ti poslati .xls koji ti izračuna koliki je servo potreban za neku brzinu i površinu/otklon kormila: nakon izračuna, optereti utegom spoj elerona i žice pa ćeš vidjeti o čemu ti govorim, otpor zraka raste proporcionalnu kubu brzine i tu nema milosti, il' udovoljiš zahtjevimal il' se raspadaš .
Damir