Učiti i stjecati iskustvo možeš i sa vrlo jednostavnom/jeftinom opremom. Dovoljna je deblja plastična folija i ručna vakuum pumpa - kakve koriste autoservisi za vakumiranje klima uredjaja.
Ovo skoro važi za sve meni poznate tehnike gradnje - ne moraš ići odmah na savršenstvo, bolje upoznaj sebe, tj. što ti ide ,a što ti se neda raditi.
Tehnika staklo/EPS-XPS primjenjuje se i kod industrijskih proizvoda, recimo ARF F3K modela, no uvijek se javlja problem zatvaranja prednjeg ruba profila krila: tu se razlikuju majstori poput Belog od onih koji to rade sa usisavačem i spacebag ...
Postoji i spomenuta mogućnost izrade bulettproof krila: stiro jezgra, pa preko balsa i na to onda staklo. To je ok za neke jurilice, ali za ono što mene interesira u ovj temi je ipak preteško.
No i tu postoji kompromis
!
Staklo +epoxy se stavi između stiro jezgre i balse, dakle jedan sloj PU ljepila manje i jedna runda upijanja materijala u balsu manje !
Dakle smola je ovdje ujedno i ljepilo, a samo staklo može biti manje težine i čak dobro popunjava moguće neravnine prijanjanja balse na stiro jezgru.
Ipak, ovo bi koristio samo u sredini krila, dovoljno je čvrsto i za lakšu ramenjaču!
Izlazna ivica i prednja se obrade na uobičajeni način za stiro-balsa , a površina se može ili lakirati ili napeglati neku foliju na balsu.
Balsu prije rada treba tretirati vrlo razrjeđenim nitrolakom kako bi se zatvorile pore u celulozi i spriječilo upijanje epoxy smole iznutra i boje izvana.
Prije konačne uzrade potrebno je napraviti par komadića za probu, tek toliko za vježbu, bolje tako nego da se baci hrpa skupog materijala uzalud.
Damir