Skip to main content

Topic: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika (Read 5628 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Pozdrav,
Ja sam Marko i novi sam ovdje. Do sada nisam imao bas nikakvog iskustva sa letenjem na modelima. Zainteresiran sam za modelarsto u cijelini, pocevsi od samih teoretskih osnova aerodinamike i letenja, gradnje modela pa do naravno letenja. Trenutno uglavnom savladavam onaj teorijski dio trazeci literatutu po netu i proucavajuci osnove, medjutim da ubrzam stvar volio bi i prakticno neke stvari barem pokrenuti.
Konkretno sam zainteresiran za jedrilice. Trenutno nemam dovoljno znanja za samogradnju (sto bi vrlo rado probao -pocevsi od laganih samoletecih modela od balze pa do rc modela). Na to racunam u buducnosti kad skupim malo vise informacija i iskustva. U medjuvremenu pomalo nestrpljivo mi se leti rc model. Molio bih vas za pomoc oko ulaska u taj svijet.
Mozda za pocetak dali mi mozete preporuciti nekakav model jedrilice za pocetnika ? Ono sto je meni zapelo za oko je jedrilica tipa guppy (s ugradjenim eleronima), govorim samo okvirno o tipu model koji me zanimaju. Nisam siguran dali je to nesto s cime bi trebao krenuti? Ako da, gdje se moze nabaviti, neki linkovi i sl?
Nadalje, zanima me kompletan setup za takav jedan model -od punjaca baterija, servoa, stanice i ostale potrebne opreme...Vjerojatno cu dopitat i nesto na temu opreme, ima toliko toga sto jos nisam pohvatao.
Moram odmah reci da ne bi isao na polovne varijante. Isto tako nisam toliko limitiran budžetom i ako je nesto bolje nece mi biti problem izdvojiti nesto vise love, ali opet kao pocetnik ne bi se upustao u nesto sto je na profi razin, potrosio silnu lovu i onda tako nesto razbio...ukratko ne trezim igrackice i kratkorocnu zabavu vec nesto konkretnije.
Jos jedno pitanje vezano za simulatore... Dali je moguce nabaviti dobar simulator i preko njega nauciti ovladati modelom prije nego se upustis u letenje na konkretnom modelu?

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #1
Dobro došao !

http://www.flyfreak.net/pocetnici/  kreni odavde......

Čitaj.. Prati forum neko vrijeme... Ufuraj se malo...ima toliko kvalitetnih informacija ispisanih na ovom forumu da je to čudo...Računaj da ćeš prvi model razbiti na prvom letu...stoga preporuka je da si složiš neki jednostavni depronac...kojeg ti nebu žao .. Savladaš osnove RC pilotiranje, pa polako dalje... Jedrilice nisu za početnika, definitivno..
Odluči želiš li sam graditi modele ili kupovati gotovo...

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #2
Vjeruj mi da pitaš ovu  stariju ekipu, svi su oni ućili na gupijima i tak slićnim jedrilicama.
Ja ti preferiram da koju god kupio ili radio da ima alerone. bez njih ti je avion trom i ima preširoke zavoje i ostalo. Ja sam bio jedva sat na simu i zakljućio da to nije za mene.
Ali recimo mnogi su naučili na simu kao reci o zed ovdje.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #3
Starija ekipa je učila na trenerima, Taxi, Kadett i sl. Letjelo se na metanol, koristile su se NiCd baterije, a elektropogon je bio u povojima. Večina je samostalno gradila svoj model u društvu iskusnijih modelara. Zahvaljujući tomu do prvog leta naučili su sve potrebno za nastavak bavljenja modelarstvom.
Danas su stvari puno jednostavnije, instant piloti se rađaju gotovo svakodnevno, a novi ARF/RTF modeli iskaću iz web-izloga k'o kokice iz automata. Nažalost, prije ili kasnije, nedostatak temeljnih znanja hvata korak sa željama što dovodi do frustracija, pa i odustajanja od ovog hobija. Zato svakom preporučam da provede neko vrijeme u društvu iskusnih modelara, ode na livadu vidjet kako se leti i upozna hobi i sebe u njemu. Onda stvari idu glatko.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #4
A sada OT!
Za početak preporučam ti MPX Easy Star II:
http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1619_1628_1629&products_id=93719
Model je "otporan na početnike", aerodinamički pitom, upravljiv i lagan za sastavljanje i transport. O najboljem setupu za Easy informacije možeš naći ovdje na forumu, a i na internetu ima dosta gradiva na tu temu.
Radiostanica je srce našeg hobija i na njoj ne treba štedjeti. Jedni će ti preporučiti brojne Japance, drugi best-buy Korejce, treći jeftine Kineze, četvrti znamenite Europljane i svi će imati dobre argumente za svoje preporuke. Ja ću ti preporučiti ovaj komplet:
http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1703_1705&products_id=9705680
Sjajan software, solidna izrada i široke mogućnosti od ovog će uređaja stvoriti tvog dugogodišnjeg kompanjona na livadi!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #5
Tako je, ako ćeš vozit jedrilice, usudio bih reći da je multipleks najbolji na tom polju


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #6
Najprije hvala vam svima na javljanju i savjetima.

@@Šišmiš: Vec sam krenuo po malo citati pocetnicki dio i dio vezan za jedrilice.

@@SDDespot: Slazem se i potpuno mi je jasno da ima puno instant pilota. Ljudi su uvijek i u svemu bili skloni ici linijom manjeg otpora do cilja. Ali to i cini razliku onih koji uspiju i koji ne uspiju. Ja cu pokusati sa malo temeljitiji pristupom. Sto se tice pomoci iskusnijeg modelara (mentora) koji bi me uputio u modelarstvo, to bi vrlo rado volio. To olakšsava savladavanje osnova i krenuo bi od tuda. Vjerojatno da zivim u zg vec bi bio u nekom klubu i ucio osnove uz neciju pomoc. U KA sam tak da sam tek nedavno naisao na iskusnog modelara kojeg sam kontaktirao pa cemo vidjet kako ce to dalje ici. Hvala za preporuku modela, malo cu se detaljnije informirat o modelu pa ako sto budem imao javim se sa pitanjem. Za sada samo prikupljam informacije i savjete. Sto se tice preporuke za stanicu...vidim da je 7kanalna. Gledao sam tu po forumu i primjetio da dosta ljudi preporuca 8 ili 9 kanalne stanice pa me zanima koliko ima smisla ici sa takvom jednom varijantom?  Isto tako me zanima dali npr ima problema u radu izmedju 7kanalnog recivera s 9kanalnom stanicom?

Gledao sam po forumu, ali nisam jos naisao na nekakav post u kojem bi se objasnjene pojedine komponente modela na jednom mjestu. Neke osnovne uvodne informacije o komponentama, razlike medju jeftinih i skupljih varijanti, terminologija i sl... pocevsi od serva, motora, recivera, baterija i ostalog sto je potrebno, a cega jos tocno nisam ni svjestan...? Znam da to dosta ovisi od tipa modela, ali mozda je moguce neke osnove svesti u pregled na jednom mjesto? Ako ima takvo sto, molim vas da mi posaljete link.
Hvala. Mene konkretno zanimaju komponente za jedrilicu.

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #7
Sto se tice komponenata ima na youtube-u par dobrih epizoda od "MAKE" koje sam vec htio podijelit na forum


Maker Hangar:
Maker Hangar: Episode 1 Introduction


... ima 15ak epizoda, u prvih 7 objasnjava se svi potrebni dijelovi za pocetnika! Ako razumijes bar osnove
engleskog preporucujem da pogledas! :)

link na playlistu svih 15 epizoda:
Code: [Select]

http://www.youtube.com/watch?v=A_jHo2O6CFk&list=PLwhkA66li5vCTL5lUm0zoCBBY4LNPTGeO


I sto se tice simulatora isto za pocetnika odlicna stvar za savladati osnove!

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #8
Vrlo korisno!! Hvala puno!

Sent from my ST15i using Tapatalk 2


Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #9
Ja bih rekao da je MPX Easy Star prebrz za početnika... Početnik treba nešto sporoleteće - 99.9 % početnika se stilta kad naprave prvi okret i moraju vratit model k sebi i to obično završi kršenjem - a pošto pričamo o početniku, teško je da će to kršenje uspjet ublažit, usporit model ili izvest nešto da ublaži lom...
Mislim da je za početak nepotrebno skršit model od 100€ ako čovjek to može naučit za 20kn koliko koštaju 2 ploče Climapora ili nekog sličnog deprona u ploči..
Stanica - dragom bogu svejedno za početak... Ako si 200% siguran da ćeš se zahaklat za hobi i biti u stanju baviti se njime (i vremenski i financijski), onda za početak zdrmaj 500€ u neku dobro stanicu i šaku prijemnika, a ako ne... onda ubodi stanicu za 50€ s prijemnikom, malo deprona, setupić os 100-tinjak W, 2 serva i pivo za iskusnog modelara koji će te u sat vremena uputit kao skeljit delticu i dić je u zrak... i ako to uspješno odradiš i vidiš da te to doista fura.. nastavi čitat forum i ideje će ti same dolazit.
Još nešto... kada početnik pikne novi RTF model... ako ga i ne skrši u prvom letu, konstantno će u sebi furat fobiju od kršenja tog lijepog novog modela i učenje novih letačkih akrobacija i pi*darija će biti vrlo suzdržano i čovjek se neće moć opustit - ima ljudi koji lete godinama i kad gledaš njihov let, to otprilike zgleda kao kad moja baba vozi auto - polako i sigurno.. I to već tako 50 godina... bez napretka i poboljšanja niti novih trikova..

24 inch Simple Delta scratchbuilt from RC Groups


To je puno lakše savladati sa ovako nečim:
Bigger Slow Delta RC First Flight

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #10
WTF - EasyStar leti brzinom sporog hoda.  I za početnika je najbolji sa isporučenim S400 motorom - tako da početnik shvati da avion leti na krilima a ne na motoru.
Sva ova depronska govanca (bez uvrede - i volim i letim depron modele) koja si početnik sam napravi će biti klepetava, netočna i lamatati bez veze po zraku.
ES je u dobroj mjeri autostabilan i kad se početnik zbuni ima puno vremena za reakciju/korekciju. Osim toga može ga se beskonačno zabijati u zemlju i popravljati do mile volje - par kapi CAKa i leti dalje.

Marko ako ti se da i vrijeme posluži možemo za vikend odletiti par zajedničkih letova i malo popričati o modelima itd.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #11
Evo mog iskustva s početkom letenja, pa ako će ti pomoć.

Prvo sam s kolegom Diogenom letio Bixlera (Easystar, kako već) u trainer modu (znaci dvije stanice)...isti dan sam letio Zagija koji su frendovi slozili par dana prije (Diogen ga je potrimao i sve ostalo)

Daljnih 5 letova Zagi, pa sam kupio Bixlera (koji mi je i danas živ i najdraži model). Ostalo sve šoranje simulatora (vježba za 3D), slaganje depronaca, stiroporaca i ostalih gluposti.
Ne znam kako drugi lete nakon godinu dana bavljenja ovim hobijem, ali ja sam poprilično zadovoljan "u zraku" :)

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #12
Realno gledajuci nema pravila koji model uzeti za prvi,ja sam prvi let sam odradio uredno i slijetanje i sve sa visokokrilcem koji je sposoban radit rolling harrier (sto su se uvjerili posjetitelji F3M u Velikoj gorici) i letit naopako bez problema  :)
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #13
Prednost Bixler/EasyStar je u opraštanju greški, sporijem letenju, model kao da ti telefonira kaj trebaš napraviti u kojem momentu. Mana je kaj ga treba platiti više nego li DIY deltu od deprona.

Delta ima prednost kaj je jeftina i uči te pomalo samogradnji, ali u letenju ne postoji klasični zavoj, tj nema kormilo smjera nego je smjer izvedenica od nagiba i kormila dubine, kao da letiš model sa eleronima i dubincem (Upravo zbog toga sam na Bixleru odspojio vertikalac da se pupil uči bez njega!) . U pravilu je puno brža od Bixlera i tu može ležati zamka za početnika (pogotovo ako nije mlad pa su i refleksi..)

Učenje letenja...ah to je kao vožnja biciklom: dok okrećeš pedale bicikl se drži, kada staneš - pad ! Znam ljude koji jednostavno nisu mogli naučiti voziti bicikl i toga se drže zbog vlastite sigurnosti; isto tako znam 'iskusne' modelare koji već desetljećima nemaju pojma kako letiti model - pa i dalje lete na račun tuđe nesigurnosti.
 :D :D

Damir

Odg: Pomoć-jedrilica i setup za pocetnika

Reply #14
WTF - EasyStar leti brzinom sporog hoda.  I za početnika je najbolji sa isporučenim S400 motorom - tako da početnik shvati da avion leti na krilima a ne na motoru.
Sva ova depronska govanca (bez uvrede - i volim i letim depron modele) koja si početnik sam napravi će biti klepetava, netočna i lamatati bez veze po zraku.
ES je u dobroj mjeri autostabilan i kad se početnik zbuni ima puno vremena za reakciju/korekciju. Osim toga može ga se beskonačno zabijati u zemlju i popravljati do mile volje - par kapi CAKa i leti dalje.

Marko ako ti se da i vrijeme posluži možemo za vikend odletiti par zajedničkih letova i malo popričati o modelima itd.

OK... Ne želim ovo pretvoriti u jalovu raspravu.. Mislim da se kuži što sam htio reći, ak želiš skužit..  Ak ne, rasprava može ići u smjeru one čiji tata ima većega... 
Ja i dalje zagovaram ovaj redoslijed:
1. Traljavi DIY depronac...pizza box flyer..deltica...bilo kaj
I s njim naučit osnove, radit bedastoće, ganjat golubove, dražit pse... Sve ono što ti je žao sa nekim suvislim modelom.. Usput čovjek razvije reflekse i letenje mu uđe u automatiku. Složit i skršit ih 5 kom. Ak treba..
2. Zagi svakako... Bixler ak već mora bit... Kad ga toliko glorificirate.. Skoro sam ga kupio na početku... Srećom sam prije probao tuđi....Meni osobno je nenapet i dosadan, iako vrlo brz.. (Bar taj koji sam ja probao - krila su mu se skoro dodirivala pri naglom dodavanju elevatora.na punom gasu.... :D)..
3. 3d
4. Jedrilice ..

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.