Skip to main content

Topic: Custom radio (Read 5679 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Custom radio

Reply #1
Ja bi radije izabrao ovako nešto, retro-design, uključujući odjeću i obuću !
D
.[attachimg=1]

Odg: Custom radio

Reply #2
Ovako nešto ja mislim radit ali od 9X...meni osobno ljepša verzija:




Odg: Custom radio

Reply #5
Mozda je radio samo case jer mu sve drugo pase i nema potrebe za tezim preradama...ja bas gledam kako cu i sto cu i smeta mi samo ergonomija, sve drugo mi totalno stima.
Eventualno ako nadjem malo bolje i preciznije potenciometre...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Custom radio

Reply #6
to je samo kištra od eloksiranog aluminija...koliko vidim...
pravih projekata ima podosta, koji se mogu nazvati CUSTOM... samo..stvar je malo prekompleksna da ju netko sam
izvede doma... ili ?  >:(
Nije nemoguće, nije ni prekomplicirano, stvar je samo u tome da se ne isplati po utrošku vremena i financija.
Postoje custom projekti, stvar je u upotrebi konfekcijskih sklopova koji se prilagode za RC, primjer sa Xbee:
http://home.nordnet.fr/~fthobois/le24ghz.htm
a izgleda ovako:


Problem je dakle u programiranju, tj. da bi imao nešto suvislo što odgovara današnim zahtjevima treba ti razvoj soft-a.
Na ER9X radilo je nekoliko sposobnih, no uvijek je isti problem; nemaš u istoj osobi vrhunskog programera i osobu koja se dobro kuži u modelarske zahtjeve i letenje općenito. Tipićan primjer je onaj slućaj sa OpenRC ili kako se već zvao, a  bio je ismijan ja RCGrupsima.

Nekada kada nisu bile poznate memorije i silni mixevi stvar se mogla lakše riješiti, bilo je takvih uspješnih projekata.

Damir

Odg: Custom radio

Reply #7
Nije bilo puno toga...ali sve napreduje, pa tako i ovo :)

Nisam nikad mislio da ce u 2013. problem biti software, ali eto iznenadih se!




Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Custom radio

Reply #8
Damire,
uostalom da taj 'toster' oglasiš u rubrici 'OGLASI'  - misliš li da bi to netko kupio i da bi znao cijeniti sate koje je netko protrajao na to... ?  :(
N E I S P L A T I V O ... i točka... gubitak živaca, vremena....

btw.. Doma negdje imam custom made joystick od prokroma za C64 - zajebancija iz srednje škole... izglodan CNC-om iz prokrom ploče, sa prokrom vijcima... gimbal zgleda ko umjetni kuk...teflon i prokrom....... i koja je bila poanta cijele priče - da si dokažem da to mogu... uporabna vrijednost ??
Izgledom pristaje uz Mig-21 ...  :D :D

Ono što je isplativo i što ljudi rade i što ima smisla jest upgrade starijih očuvanih megahercnih stanica na 2.4 GHz - DSMX, FrSky...itd...
Ja bi rado negdje iskopal staru Graupnericu MC-12/16 i u nju uvalio OrangeRX DSMX/DSM2 2.4Ghz Transmitter Module .. Da bude vintage izgledom, a da radi na recentnoj tehnologiji..

Odg: Custom radio

Reply #9
Ništa u ovom (i većini drugih) hobiu nije isplativo - bar ne u novcima - hobi je hobi - zadovoljsvo i relaksacija.


Napraviti kompletan radio u kučnoj radinosti je potpuno moguće - zapravo, lako i jednostavno.

Nekada je to bilo 100% znanje elektronika, danas je elektronika 10% a programiranje 90%.

Svi potrebni električni dijelovi su dostupni na tržištu, čak i za male novce, zajedno sa prototipnim spojevima, opremom i tzv. developer boardom - ili kao gotovi sklopovi.

Programiranje je največi dio kolača - u usporedbi sa standardnim industrijskim projektima (npr. raznorazni nadzori, SCADe, upravljanje procesima, industrijska/procesna elektronika i sl.) možemo govoriti o 5 ljudi 3-4 mjeseca, bazirano na iskusnim uigranim programerima.

Takvi projekti se (čak i na hrvatskom) na tržištu prodaju za xxx000€ - e sad tko će investirati takvu svotu u programiranje RC radia - za komada 1.

Naravno ovdje pričamo o "produkciji" par komada, "ručni rad" - serijska proizvodnja je miljama daleko.

I "veliki" proizvođači imaju ogroman problem sa SW - i vrlo je vjerojatno da će se ubrzo dogoditi ogroman zaokret - SW (moduli) će se kupovati na isti način kao i mobitel aplikacije.

Jeti je počeo - a svi će slijedeti jako brzo - danas nema drugog načina prodaje SW.

Već se polako priča i o "najmu" SW - platiš 29$ godišnje i radio radi - ako ne platiš  :D





if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Custom radio

Reply #10
Igračka - radio za par kn. Ako imate malo iskustva u elektronici, hakiranju i bar nešto malo opreme/alata.

Stari PS2 (ili kaj god) kontroler

Atmega8  - http://www.atmel.com/products/microcontrollers/avr/  ima i po Chipoteci i sl.

Open Source PPM signal generator -  https://github.com/wertarbyte/funkenschlag/

I bilo koji 2,4GHz modul . FlySky, FrSky itd.




if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Custom radio

Reply #11
Ovo s kontrolerom je baš fora, imaš neki link di je build log?
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Custom radio

Reply #12
Da ne bude zaboravljeno, stanice smo nekada čak i sami izrađivali. Radilo se uglavnom od DTMF principu sa dva krajnja položaja. Imam negdje još stanicu vlastite izrade, ali ne i prijemnik...to zaista niti je teško niti (danas) ima ikakvog smisla.

Ako netko želi modelrnije, onda kao što je rekao Fladomak: FrSky ili neki drugi modul sa prijemnicima i treba ti PPM generator sa joystickom, evo jedan primjer koji odlično radi (6 kanala!):



Ovo je skinuto ovdje: http://www.sm0vpo.com/use/rc-prop.htm

Dakle jedan CMOS, dva tranzistora i 7 dioda tipa 4148 spojiti na 6 potija i voziš 6 kanala, paralelno potiju može se uglaviti i trim... stvarno nije teško i nedostupno, zato danas stanice moraju imati opaki software da bi se mogla prodati  :D
Damir

Odg: Custom radio

Reply #13
Vrlo zanimljivo, hvala Damire.


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Custom radio

Reply #14
Igračka - radio za par kn. Ako imate malo iskustva u elektronici, hakiranju i bar nešto malo opreme/alata.

Stari PS2 (ili kaj god) kontroler

Atmega8  - http://www.atmel.com/products/microcontrollers/avr/  ima i po Chipoteci i sl.

Open Source PPM signal generator -  https://github.com/wertarbyte/funkenschlag/

I bilo koji 2,4GHz modul . FlySky, FrSky itd.



Nije to bas par kuna, kada taj kontroler od ps3 sam kosta 350kuna!