Skip to main content

Topic: Pomoć oko Hexakoptera  (Read 3573 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pomoć oko Hexakoptera

Pozz svima!

Trebao bih malo vaše pomoći da otkrijem uzrok problema na mojem Hexakopteru.

Najprije malo tehničkih podataka da znate o čemu se radi  :)

- Hexacopter frame DIY (70cm od motora do motora)
- 6 x LOK LM3510SM 640kv motori  (http://goo.gl/Jo212i)
- 11" i 13" Carbon propeleri
- 2x 4s 5000mah LIPO baterije
- NAZA M Controller (Zadnji firmware V2 4.02)
- Futaba T8FG (Za Hexakopter)
- Spectrum DX6i (Za Gimbal)
- YUN-1 2 axis brushless gimbal
- Alexmos Brushless gimbal controller
- 5.8GHz Video Transmiter TX51W 1000mW 8CH
- 5.8GHz Video Reciver RC5808



E da skratim priču, hexakopter kupljen prije pola godine bez prijašnjega iskustva o tim zrakomlatima :)
Sve bilo super do prije mjesec dana, dok se nisu neke čudne stvari počele događati, prvo je bilo da samo odjedanput počne padati a baterija nakon pada prikazuje 15,9V i Voltage protection na NAZI je bio isključen.
Sada nedavno stavljeni na njega 13" propeleri koji su došli sa njime, samo što je lik od kojega je kupljen rekao da bolje da neko vrijeme budu ti manji dok se ne nauči voziti. Sa tim većim je puno stabilniji nego prije i puno se bolje ponaša međudim nakon 10-15 sekundi što je u zraku samo odjedanput počne se lagano rotirati oko svoje osi (zadnji put u lijevu stranu) , biježi u jednu stranu i ujedno lagano gubi na visini dok ne padne na tlo.

Pa bih molio vaša mišljena što bi moglo biti uzrok tome (Gain na nazi,motori,esc....)

Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #1
Probaj s novim baterijama!

Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #2
Imam 4 seta baterija (8x 4s 5000mah) i sa svima je isto.

Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #3
Mozda ti 13 incni propovi zvacu puno vise ampera, nego sto te baterije mogu dati!

Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #4
Ajde prvo neka nam se predstavi cijenjeni kolega pa da znamo od kud je što ima i kako :)

Vezano za problem uzroka može biti više,

1. Jesu propovi balansirani?

LP

Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #5
To hoce i hladnoca napraviti baterijama, pa samo izgubi snagu!


Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #7
Što reći koju poruku poslati  :)

Dolazim iz Slunja (blizu NP Plitvice), čega ima........kiše, koja cijeli dan spriječava isprobavanja :)

Coljo : Gledajući specifikacije motora mislim da bi trebalo ici sa tim baterijama



E sad jesu propovi u balansu nisam siguran dobio sam ih zapakirane što znači da su novi i na njima se poznaju tragovi brušenja tako da mislim da jesu ali nisam siguran, da naponem nešto primjetio sam da jedan motor ima malo lufta kao da škleca kada ga uhvatim za propeler i vučem lijevo-desno, kao da je ležaj i sinoć kada sam išao kalibrirati reglere primjetio sam da motori bez propelera stvaraju velike vibracije pri vecom gasu.

Evo da se nadovezem za hladnoću i baterije s time sam upoznat, ali danas sam pošto cijeli dan kod mene kiša lijeva išao ga isprobati u zatvorenom prostoru neka hala i ista stvar, a znao sam voziti na -3 preko zime i nije bilo problema.


Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #8
Što reći koju poruku poslati  :)

Dolazim iz Slunja (blizu NP Plitvice), čega ima........kiše, koja cijeli dan spriječava isprobavanja :)

Coljo : Gledajući specifikacije motora mislim da bi trebalo ici sa tim baterijama



E sad jesu propovi u balansu nisam siguran dobio sam ih zapakirane što znači da su novi i na njima se poznaju tragovi brušenja tako da mislim da jesu ali nisam siguran, da naponem nešto primjetio sam da jedan motor ima malo lufta kao da škleca kada ga uhvatim za propeler i vučem lijevo-desno, kao da je ležaj i sinoć kada sam išao kalibrirati reglere primjetio sam da motori bez propelera stvaraju velike vibracije pri vecom gasu.

Evo da se nadovezem za hladnoću i baterije s time sam upoznat, ali danas sam pošto cijeli dan kod mene kiša lijeva išao ga isprobati u zatvorenom prostoru neka hala i ista stvar, a znao sam voziti na -3 preko zime i nije bilo problema.

Odmah balansiraj to! stavi ih samo na neku špagicu pa ćeš vidit otprilike... ili pogledaj od nekih prinudnih riješenja ako nemaš balanser... kad sve izbalansiraš provjeri dali je koji motor dobio po piksi dali se grije ili tako nešta..

OVo je metoda kada nemaš ništo pa onda se snalaziš no nije baš i najbolja..
How to balance a plastic Prop
 
A svakako je najbolje kad to ledbi u magnetnom polju pa je otpor jako mali i savršeno se može izbalansirat.
prop balancing video tutorial
Magnetic Balancer.flv


Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #10
Gdje se naza nalazi u frejmu, dali postoji mogučnost da s boka prodre sunčevo svijetlo na lijevu stranu naze? Neke verzije naze su imale problem s time pa su kopteri padali ko kruške, također provjeri power konektore, vidi da nije možda svaki  ESC spojen JST konektorom  :)
Imao sam i takav slučaj, taj konektor ne može izdržat tu struju, ne na duge staze  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #11
Ništa prvo ću danas probati izbalansirati propelere i vidjeti dali se koji motor pretjerano grije, pa se onda javim sa rezultatima.

Što se tiče naze nalazi se na sredini frejma i zatvorena nekom spužvom spog barometra tako da možemo i isključiti problem prodiranja sunčevog svijetla što je frenky naveo, konektora nema (sve je zalemljeno) osim za baterije i to su Deans(T) konektori.


Deans T Konektor 60A


Položaj NAZE na frejmu


Jedino što me još zanima napisao sam prije u postu ali nije valjda nitko dobro razumio, kada sam skinuo propelere i upalio hexu sami motori proizvode jako puno vibracija i primjetio sam da jedan ili dva motora imaju kao lufta, kada primim za propeler i vučem lijevo desno.

Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #12
Provjeri da li su ti svi motori dobro ucvrsceni za nosace

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #13
 pokusaj kalibrirati samu stanicu pa ponovo kalibraciju u naza assistantu.

Odg: Pomoć oko Hexakoptera

Reply #14
1. jesi li kontaktirao onoga tko ti je prodao stroj? 
    što kaže?

2. kako je to okrenuta GPS antena na zadnjoj slici? jesu crveni krakovi sprijeda, straga ili s boka modela u letu?
    unutra je magnetometar pa je to vrlo  bitno kako je antena okrenuta.