Evo kako sam i obećao nekoliko sličica.
Prve dvije prikazuju lak sa kojim je rađeno, a druge dvije finalni izgled.
Ne bih raspredao o načinu, jer je to puno puta objašnjavano na forumu. Tek da napomenem da je nanošeno mekanim kistom. Sa jednim umakanjem kista može se puno površinski prekriti platna. Nakon nanošenja laka na platno, poželjno je kreditnom karticom iscijediti višak laka.
Vidim da to lijepo izgleda. Imam tog dvokomponentnog PU laka, ali isto tako loše iskustvo s njim. Barem sa onim što se može u mješaonici boja u Vinkovcima nabaviti (ide 2:1, lak/katalizator), a moguće je kupiti na decilitre.
Ono što mi je bio problem ranije je skupljanje poliuretana. Na prvi pogled sve je izgledalo u redu, no nakon nekog vremena se sve počelo jako skupljati. Naime, bio sam 'enkapsulirao' jednu visokonaponsku zavojnicu tim lakom. Izgledalo je prekrasno, kao žuto staklo. No nakon samo nekoliko dana, sve se počelo vitoperiti i iskrivljavati, da bi nakon dužeg vremena sve to drastično promijenilo oblik (to je bilo prije par godina). Ostatak i jedne i druge komponente u posudi se polimerizirao i skupio do neprepoznatljivosti.
[attach=1]
Ovo je ostatak katalizatora, koji je u početku bio potpuno bijel, no nakon nekog vremena na suncu je promijenio boju. Isto se događa sa lakom bez katalizatora, a najgore sve zajedno. Sveukupni rezultat je vrlo tvrda masa, gdje je finalni volumen oko 2/3 originalnog (nakon dužeg vremenskog perioda).
Ne znam točno naziv ni proizvođača tog poliuretana, jer je pakiranje veliko, na desetke litara (u mješaonici boja se može onda dobiti po želji manja količina). Možda to nije isti poliuretan...
Za sada, za manje površine ostajem pri epoksidnom ljepilu, koje je preskupo, ali za male količine i za samo jedno nanošenje je nekako podnošljivo.
Dali se vaš poliuretan toliko skupio nakon dužeg vremena?
LP,
milan
---