Skip to main content

Topic: početnička pitanja (Read 4107 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

početnička pitanja

Imam par pitanja za početak. Pročitao sam onaj članak za početnike i shvaćam otprilike dosta toga.

Napominjem da o modelarstvu, avionima, aerodinamici i fizici nemam skoro pa blage veze osim nekih najosnovnijih osnova.

Za početak bi uzeo Bixlera 2 (ali ne RTF ili ARF, nego ogoljenu verziju) nekakvu dobru stanicu koja će mi poslužiti i za budućnost, servoe, motor, elisu, ESC BSC, baterije(sa najvećim mogućim kapacitetom za taj avion)/punjač a vjerojatno i neku solidnu HD kamericu za početak, itd... Svota za početak bi mogla biti 1500-2000kn.

Polako bi si to složio uz vašu pomoć u odabiru dijelova jer nisam baš točno sve pohvatao iz onog članka i fali dosta detalja da bi sve znao točko kako i što...

Uglavnom mene zanima par drugih stvari. Koliko vremenski leti taj Bixler recimo? Može li letjeti na strujama vjetra, dakle kao jedrilica tako da ne trošim bateriju stalno. Volio bi da mi avion leti minimalno nekih pola sata, po mogućnosti i duže. Prije par godina sam imao helić neki iz Avenue Malla, i letio je nekih jadnih 4-5min i onda se punio sat-dva, a to mi je bezveze.

Također zanima me koliko visoko se moguće popeti s takvim jednim modelom? I ono najbitnije zanima me koliki je domet tih modela. Ako recimo imaš FPV koliko daleko možeš otići i o čemu to sve ovisi? Pretpostavljam da treba imati jake odašiljače i prijamnike i dobre antene. Al eto mene za početak zanima koliki je domet jednog ovakvog bixlera? 1-2-3km? A koliki su dometi vas profića tu koji snimate one fenomenalne FPV snimke?

Zahvalan sam unaprijed na odgovorima :)

Odg: početnička pitanja

Reply #1
Serva si uzmi hk 929mg jer njih neces tek tako polomit niti ce izgorit u skorom vremenu,esc 40A bilo kakav s bec-om (Da ne kupujes posebni bec),motor klasika 2826-6 2200kv,bateriju 3s 2200mAh bar 25c,punjac kakav god oces (najbolje bi bilo accucel 5 ili 6 imax b6) i prop 6x4,stanica je best buy turnigy 9x...Sto se tice dometa nista se ti ne brini,imat ces ga vise nego sto vidis (granica vidljivosti ovakvih modela je za mene na oko 230m) i domet ne ovisi o avionu nego o stanici a koliko tgy9x ima nemam pojma,sigurno nije ispod 500-600m tvornicki.
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: početnička pitanja

Reply #2
Hvala na info...

A koliko bi mi recimo držala ta 2200mAh baterija na tom modelu?

I još jedna stvar. Onaj tko se sjetio na ovom forumu stavit da za svaki post treba pisati verifikacijski kod nije sav svoj?  :D

Odg: početnička pitanja

Reply #3
Prvih 5 postova moras :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: početnička pitanja

Reply #4
Prvih 5 postova moras :)

Aha. Onda nije toliki problem  ;)

A što se tiče one trajanja leta aviona???

Također me još zanima, koliko dođu ti FPV sustavi s kojima vi ovdje snimate (otprilike neka cifra me zanima jer uopće nemam nekakvu predodžbu) i koliko ta čuda imaju domet? Vidim da neki prelaze udaljenosti i 5-6km od stanice. Također me zanima koliko visoko idu ti modeli? Koliko je uopće zakonski dozvoljeno i koliko maksimalno dižete svoje?

Pitam samo informativno, prvo ću naravno uzeti ovaj početnički model i naučit letjeti, a kasnije kad ne bude bilo toliko opasnosti od razbijanja bi si kupio i sam neki FPV.

Odg: početnička pitanja

Reply #5
Sto se tice visine kako ja znam nema ogranicenja (ali ja lose znam zakone jer sam iz BiH :D ) ... Posto ulazim u svijet multirotra gledo sam po netu i ovo je najjeftinij fpv sto sam do sad vidio http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=1009&productname= uz to trebas uzet ekran/naocale,kameru za fpv,batku za napajanje ekrana/naocala i ako zelis pravo dobro snimat treba ti kamera za snimanje (go pro-u sto se tice kvalitete snimka za daljnje editovanje vide-a nemoze nitko donjet vode a sto se tice surove snimke mobius je izvrstan) ... Sad duljina leta ti ovisi o tome koliko jasis po gasu,za bix-a mislim da je prosjek s nevedenim djelovima 15-20min normalnog letenja,po vjetru (stalno dizanje i onda lagano sppustanje bez gasa) oko 1h sam gledo da se moze izvuc  :)
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: početnička pitanja

Reply #6
Puno bolja stanica ti je turnigy 9xr s frsky modulom!

I samo da napomenem da ja osobno znam letit i po kilometar i pol, a ne letim fpv!

Tako da tih 230metara zaboravis sto kolega govori!

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31544__Turnigy_9XR_Transmitter_Mode_2_No_Module_.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14355__FrSky_DF_2_4Ghz_Combo_Pack_for_JR_w_Module_RX.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7028__Turnigy_Accucel_6_50W_6A_Balancer_Charger_w_Accessories.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__37947__Hobbyking_YEP_40A_2_6S_SBEC_Brushless_Speed_Controller.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__12919__D2826_6_2200kv_Outrunner_Motor.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21346__ZIPPY_Compact_2200mAh_3S_25C_Lipo_Pack.html

Samo vecinu tih stvari imas na EU skladistu i 9xr ti je puno bolja stanica od 9x, posto imas rasvijetu displaya ugradenu, nemoras lemit konektor za programiranje, ima novi softver, ne moras s dremelom doradivati dosjed za modul i  imas za kupit za sicu svaki rezervni dio za stanicu!

Odg: početnička pitanja

Reply #7
E hvala coljo,totalno sam i zaboravio na 9xr neznam zasto mi nije pala na pamet ... Covjece pa ti si pravo oko sokolovo haha  :D
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: početnička pitanja

Reply #8
Jel se može u Bixlera stavit jača baterija možda? Tipa 4000mAh ili više?

Također me zanima pošto vidim da s Bixlerom dolazi 1300kv motor, a u preporukama modela bez motora je 1400kV.

A vidim da mi preporučujete motor 2200kV. U čemu je tu caka jer sam smatrao da trebam uzimati dijelove koji se preporučuju da bi sve funkcioniralo kak se spada?

Također inrunner i outrunner motori mi nije jasna baš primjena. Za što se koji koristi???

btw. Znam da sam malo dosadan, ali imam 1000 pitanja jer se stvarno nikad nisam bavio ničim sličnim, a avioni i ti modeli su me od malih nogu privlačili, no na žalost nije bilo novca i sredstava za njih, a nije bilo ni ovakve Internet trgovine gdje se sve može lako nabaviti...  :) U svakom slučaju ne planiram odustati od hobija jer mi se stvarno sviđa, a naučiti se postupno sve da  ;D

Odg: početnička pitanja

Reply #9
Ne stane ti veca batka a 2200 eventualno 2450 ja mislim daj e granica sto se tice eficientnosti omjera tezine i potiska jer sve iznad toga bi moro letit s vecim gasom i dobijes prakticki istu duljinu leta.Dolazi taj motor s njim al kao i sve ostalo rtf je ono samo da leti donekle,d2826 je po meni best buy motor jer vecina aviona leti na njemu (park jet-ovi,bixler...) ali naravno kada bi isao na acro,jedrilicu,teretni itd to vec zahtjeva manji kv (broj okretaja po voltu) ali ti je to sad nebitno ...
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: početnička pitanja

Reply #10
2200 i 6x4 ti je najbolja kombinavcija motora i propa za bixa, sto se tice batke ide naravno i 4000, ali mozes spajati i dvije u paralelu 2200.

Tako dobijes veci kapacitet a opet mozes koristiti u manjim modelima!

A kojeg bixlera zelis kupiti? Jedinicu ili dvojku?

2200 setup ti je za 1 bixa!

Odg: početnička pitanja

Reply #11
Stvarno stane tolika batka u njega?  ??? Koja je duljina leta onda s njom?
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: početnička pitanja

Reply #12
Ja sam letio s dvije 2200 u bixsu i stane jos!

Odg: početnička pitanja

Reply #13

A kojeg bixlera zelis kupiti? Jedinicu ili dvojku?

2200 setup ti je za 1 bixa!

Pa uzeo bi dvojku. Nekako sam pretpostavio da je dvojka bolja, a i čitao nešto o tome da je bolje napravljena i da su ispravljene neke mane jedinice.

Vidim sad čak da bi trebala trojka izaći pa ako bude do ljeta možda i nju uzmem. Neću kupovati odmah sutra to, ali kroz nekih mjesec-dva planiram da se imam s čim zabavljat na godišnjem   :)

Odg: početnička pitanja

Reply #14
Sad sam tek skuzio da si na samom pocetku napisao da kupujes bixa dvojku, u tom slucaju ne ide ovaj motor s 2200kv, vec 1400kv i naravno veci prop!
U dvojku stane puno veca batka!

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.