Skip to main content

Topic: Vinkovci, lopovski grad... (Read 9068 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #15
Hm,samo da ti kažem da smo kolega i ja testirali njegov 9X sa onim 8 kanalnim prijemnikom,FPV i OSD sistemom,i dobili smo domet od 1300 m. Ako je vjerovati jeftinom kineskom OSD-u. Možda je moglo i dalje ali nismo smjeli pošto nismo imali nikakvu dodatnu zaštitu u vidu GPS go home ili sl.

Upravo sam to htio testirati sinoć. Prva opcija je bila D-link-ova antena, zatim ostale antene za WiFi, a ako ni to ne zadovoljava, onda sam mislio napraviti svoju antenu (kolinearnu). No, testiranje obustavljeno zbog gorenavedenog razloga.

Malo me brine spoj koaksialnog kabla, jer nisam uspio montirati SMA konektor direktno na pločicu (mehanički jednostavno ne ide, konektor ne može dokučiti pločicu ako se montira na poklopac RF modula). Moguće je da su ta dva prijelaza razlog visokog SWR-a, pa je dio snage reflektiran nazad. A i antena se čudno ponašala (D-link) - nije puno pomoglo pomicanje antene u raznim pravcima, tako da je na prijem bio dosta nestabilan (malo ga ima, malo nema).

Pitanje: dali netko zna točan frekvencijski raspon predajnika na 9X stanici? Vjerujem da je još uvijek unutar ISM banda, no ne znam koliko je pomaknut u odnosu na WiFi band, ili je točno preklopljen. To mi treba da proračunam dužinu dipola antene.

LP,
milan
---

P.S. Ako se radi o "MinimOSD", onda tu postoje dvije udaljenosti prikazane u metrima: udaljenost od startne lokacije (naslikana kućica na displayu) i prijeđeni put (naslikana vijugava ikona sa strelicom na jednom kraju). Koja od te dvije informacije je dosegla 1300 metara?

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #16
Vedronebo, vec dugo citam vase postove...zasto se tocite tabletama, modernim otrovom?
Zivite u prekrasnom gradu sa puno praznih livada...zasadite si nesto prirodno, navecer zapalit jednu i lagano u krpe. Nema depresije, nema bolesti, nema problema.

Dodao bi još: dobiješ besplatan stan i hranu (i batine naravno), ako te uhvate. Neka hvala.

LP,
milan
---


Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #17
Milane lijepi pozdrav iz Vukovara , ajde ako uhvatiš vremena javi se pa da se dogovorimo da dođeš do nas u Vukovar , poneseš sve pa nešto odradimo zajedno sa tobom .. Željac, Valentin, Mišo i moja malenkost uvijek smo raspoloženi za suradnju ! :)

pa i ja sam valjd za neku suradnju, samo me nema jer sam trenutno u defektu.

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #18
Vedronebo, vec dugo citam vase postove...zasto se tocite tabletama, modernim otrovom?
Zivite u prekrasnom gradu sa puno praznih livada...zasadite si nesto prirodno, navecer zapalit jednu i lagano u krpe. Nema depresije, nema bolesti, nema problema.

Dodao bi još: dobiješ besplatan stan i hranu (i batine naravno), ako te uhvate. Neka hvala.

LP,
milan
---

Imaju oni pametnijeg posla nego hvatati ljude kojima treba pomoc...ubit ce vas tablete, a ako vam fali hrane ili potrepstina javite se na PM, skupi se uvijek nekog viska.

Nevjerojatno mi je da jos nitko nije ponudio pomoc...fuckas motore i reglere kad covjek nema za jest. Manite se margarina, margarin je sigurna smrt. Nema niti jedne prirodne molekule, cista plastika.

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #19
Quote
Quote
ali pošto želiš letjeti model s njom a ne samo gledat kako prijemnik pokreće 1 servo preko NiMh,
onda moraš spojiti sve u model i uštekati kako će biti i u letu. (nerijetko i s upaljenim motorom - da vrti baš)
jer onda domet opada.
pa ti nema smisla znati da je domet 'praznog' setupa 1000km,
ako u modelu koji ćeš letit je to npr 500m.

Quote
To bi bilo u redu da u mom gradu ima još neki modelar osim mene da mi pomogne čuvati model. Sve moram sam uraditi, nema mi druge. Ima zainteresiranih, no aktivnost modelarstva je slaba ili nikakva. Uglavnom sam sam kao tuga...



Ne bih se složio da nema modelara. Dobro možda ne u Vinkovcima ali par kilometara dalje ima. Što je samnom? Rado bih došao i pomogao vam što vam treba (držati stanicu...), a tu u susjednom ceriću je 4tm.  Za 20min sam ja biciklom u vinkovcima.

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #20

Vedronebo, vec dugo citam vase postove...zasto se tocite tabletama, modernim otrovom?
Zivite u prekrasnom gradu sa puno praznih livada...zasadite si nesto prirodno, navecer zapalit jednu i lagano u krpe. Nema depresije, nema bolesti, nema problema.

Dodao bi još: dobiješ besplatan stan i hranu (i batine naravno), ako te uhvate. Neka hvala.

LP,
milan
---

Imaju oni pametnijeg posla nego hvatati ljude kojima treba pomoc...ubit ce vas tablete, a ako vam fali hrane ili potrepstina javite se na PM, skupi se uvijek nekog viska.

Ma ne treba. Meni ne smeta što gladujem (zapravo se bolje osjećam kad sam gladan, nego kad nešto pojedem). Smeta me što sam nesposoban za život i nesposoban za privrijediti da bi se sam prehranio. Smeta mi što sam dobar dio svog života griješio i imao tolike promašaje, a opet ništa nisam naučio na svojim greškama.

Što se tiče 'zelenog', probao sam par puta - jednostavno mi ne paše, loše se osjećam, nije to za mene. Čak sam probao i 'magične gljive' (netko mi je isto tako preporučio kao lijek umjesto tableta). Imao sam najgore noćne more, halucinacije i jako nezgodne nuspojave. Svaka čast 'prirodnim' lijekovima, ali meni osobno to ne odgovara.

Quote
Nevjerojatno mi je da jos nitko nije ponudio pomoc...fuckas motore i reglere kad covjek nema za jest. Manite se margarina, margarin je sigurna smrt. Nema niti jedne prirodne molekule, cista plastika.

Znam da je margarin postao vrlo umjetan. Ništa bolje nije ni sa mlijekom - sam kalcij rastopljen u vodi. A i ostala hrana je diskutabilna, ništa danas više nije kako je nekada bilo. Nakon nekih salama imam iste probavne smetnje kao kad jedem hranu za mačke (u trenucima očaja).

Motori, regleri, avioni... to je za sada jedino što me drži na nogama, ne hrana. Meni treba psihološka 'hrana' da se ne osjećam bijedno. A upravo ta 'hrana' je moj hobi (bilo da je to elektronika, fizika ili letenje), a ne prava hrana. Kad sam u depresiji, nikakva 'zdrava' hrana me ne može oraspoložiti, bilo da je prirodna ili umjetna. Kad sam u depresiji, ne treba mi ni jelo, nisam gladan.
 
Quote
Sent from my iPhone using Tapatalk

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #21
Možda "vama" (mozgu) ne treba, ali organizmu treba.
Ne znam kakvo ste to zeleno probali kada vam nije bilo dobro :D
Opustite se koliko može, razbijajte, skrpat će se već. Ako ne - slat ćemo pomoć - samo pomalo.

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #22
Quote
Quote
ali pošto želiš letjeti model s njom a ne samo gledat kako prijemnik pokreće 1 servo preko NiMh,
onda moraš spojiti sve u model i uštekati kako će biti i u letu. (nerijetko i s upaljenim motorom - da vrti baš)
jer onda domet opada.
pa ti nema smisla znati da je domet 'praznog' setupa 1000km,
ako u modelu koji ćeš letit je to npr 500m.

Quote
To bi bilo u redu da u mom gradu ima još neki modelar osim mene da mi pomogne čuvati model. Sve moram sam uraditi, nema mi druge. Ima zainteresiranih, no aktivnost modelarstva je slaba ili nikakva. Uglavnom sam sam kao tuga...



Ne bih se složio da nema modelara. Dobro možda ne u Vinkovcima ali par kilometara dalje ima. Što je samnom? Rado bih došao i pomogao vam što vam treba (držati stanicu...), a tu u susjednom ceriću je 4tm.  Za 20min sam ja biciklom u vinkovcima.

Ma ima modelara, ali svi rade u kućnoj radinosti, ništa organizirano. Imamo tako prekrasan aerodrom, samo je organizacija loša ili nikakva. A i ti modelari imaju drugačiju vrstu sporta: trčanje za koricom kruha.

Okay, dogovorit ćemo se oko okupljanja. Pošto sam relativno nov u ovom hobiju, još uvijek ne znam tko je tko i gdje živi. Polako pokušavam uhvatiti sve konce u svoje ruke. Pamćenje me polako napušta, pa mi je ponekad potrebno nešto ponoviti više puta da to zapamtim.

Trenutno mi je cijela kuća u totalnom kaosu, pa bi bilo lijepo da prvo napravim malo reda ovdje. Život mi je u kaosu, a nadam se da će moj odvjetnik napokon naći vremena za mene da riješim ove slučajeve oko ovrhe, naslijeđenih dugova i ostaloga.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #23
Možda "vama" (mozgu) ne treba, ali organizmu treba.
Ne znam kakvo ste to zeleno probali kada vam nije bilo dobro :D
Opustite se koliko može, razbijajte, skrpat će se već. Ako ne - slat ćemo pomoć - samo pomalo.

Ne. Ne treba ni mozgu ni organizmu. Probao sam 'obadvije vrste', ok... onda druga mi je pomogla sa mojom reumom i zuboboljom, no drugi dan je bilo još gore.

Nemoj da počinjem razbijati, dosta sam stvari već razbio... Ponajprije sam razbio iluziju da ću jednoga dana biti ugledan fizičar. Fiziku obožavam iznad svega. Kod letećih zvijeri sam upravo našao tu komponentu fizike (jedna od grana fizike: aerodinamika). Fizika i elektronika se donekle preklapaju. Kemija je ok, samo tu nisam baš 'doma'. Matematika je isto tako okay, samo ako se uspijem sjetiti formule (ili formula). Pametni mozak polako počinje napuštati ludu glavu. :(

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #24
Ste probali sami slozit model? Depron, stiropor od pakiranja, karton, smece...da se od svega slozit letalica pa da vidis fizike!

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #25
Ste probali sami slozit model? Depron, stiropor od pakiranja, karton, smece...da se od svega slozit letalica pa da vidis fizike!

Jesam. Napravio sam par klizača, te samoleteči avion (prva varijanta bio arbititon sa dodatkom balze - nakon pada, raspalo se u komade), Duga verzija malo bole, još uvijek bez RC kontrole. Leti na osnovi parametara: kako podesim kuteve krila, tako leti:

http://www.youtube.com/watch?v=pFtWKYdswMs

Sklepao sam elektroniku, tako da jedan 555 timer služi kao ESC, a drugi kao timer, tj. regulira dužinu leta.

Za sve ozbiljnije konstrukcije mi fali sve osim arbitona (relativno dobar i lagan materijal, jedino lagano puca - nije eleastičan kao depron) i eventualno karbonska remenjača (može i drvena toga imam). Dakle, fali mi neki solidan motor (i odgovarajući propeler), ESC, servoi od 2.5 ili 9 grama, prijemnik (imao, sinoć dobio noge), manja LiPo baterija (ovisno o planiranoj veličini letjelice, imam neke 2S LiPo, ne znam dali bi bile dovoljne), te solidna radio stanica. Imam ovu na 35 MHz, dobra je za sve letjelice koje imaju dovoljnu dužinu da se antena može ispružiti i da ne visi puno, kako ne bi uletjela u propeler.

Turnigy 9X, popravljen originalni RF modul (još čekam čip za dodani FrSky modul). Za FrSky imam prijemnik. Za original 9X RF modul moram nabaviti novi 8 kanalni prijemnik kakav mi je sinoć nestao.

Sa ova dva 16 gramska servoa koji su mi ostali, mogao bi složiti Zagija. Sljedeća mirovina rezervirana za nabavku drva (već kasnim zapravo, trebaju se osušiti do zime na ovoj ljetnoj vrućini). Mirovina iza te sljedeće, ostatak troškova... Ma uzalud mi je i misliti na kupovinu bilo čega. Nema se novaca.

Eh, imam jedan karbonski blinker (Balzer, 2.55m, ne sjećam se akcije... oko 26 grama ili malo više ), to bi prodao ili mijenjao za solidan motor i ESC. Ali, kome još trebaju pecanke, eh...

Quote
Sent from my iPhone using Tapatalk

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #26
Hm,samo da ti kažem da smo kolega i ja testirali njegov 9X sa onim 8 kanalnim prijemnikom,FPV i OSD sistemom,i dobili smo domet od 1300 m. Ako je vjerovati jeftinom kineskom OSD-u. Možda je moglo i dalje ali nismo smjeli pošto nismo imali nikakvu dodatnu zaštitu u vidu GPS go home ili sl.

Upravo sam to htio testirati sinoć. Prva opcija je bila D-link-ova antena, zatim ostale antene za WiFi, a ako ni to ne zadovoljava, onda sam mislio napraviti svoju antenu (kolinearnu). No, testiranje obustavljeno zbog gorenavedenog razloga.

Malo me brine spoj koaksialnog kabla, jer nisam uspio montirati SMA konektor direktno na pločicu (mehanički jednostavno ne ide, konektor ne može dokučiti pločicu ako se montira na poklopac RF modula). Moguće je da su ta dva prijelaza razlog visokog SWR-a, pa je dio snage reflektiran nazad. A i antena se čudno ponašala (D-link) - nije puno pomoglo pomicanje antene u raznim pravcima, tako da je na prijem bio dosta nestabilan (malo ga ima, malo nema).

Pitanje: dali netko zna točan frekvencijski raspon predajnika na 9X stanici? Vjerujem da je još uvijek unutar ISM banda, no ne znam koliko je pomaknut u odnosu na WiFi band, ili je točno preklopljen. To mi treba da proračunam dužinu dipola antene.

LP,
milan
---

P.S. Ako se radi o "MinimOSD", onda tu postoje dvije udaljenosti prikazane u metrima: udaljenost od startne lokacije (naslikana kućica na displayu) i prijeđeni put (naslikana vijugava ikona sa strelicom na jednom kraju). Koja od te dvije informacije je dosegla 1300 metara?

Ne radi se o minim OSD-u,već o Ramzibi OSD-u od 60-ak dolara. A naravno da sam rekao na udaljenost od kuće. Nego sam izrazio sumnju u preciznost kineskog jeftinog GPS modula. Znači izrazio sam sumnju u tačnost od 1300 m. Možda je bilo 100-200 m bliže-dalje. A što se vide linka tiče,radi se o Boscam TX351 od 200mw i RX Boscam 305. Antene sam ja pravio. Predajna je cloverleaf,a prijemna helical sa pet namotaja. Inače testirali smo na četvrtom kanalu što se pokazalo kao pun pogodak,jer sam kasnije negdje našao da je izlazna snaga tog predajnika najjača baš na 4-tom kanalu. Mislim da je to neki vaš komšija mjerio i objavio,baš na Flyfreak-u.
Nisko,niže,...šetnja...

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #27
Posto sam na putu dugo i rijetko tu na forumu oprostite sto se ubacujem ovako ali citam ovo putujuci brodon prema svedskoj. Kolega milane ono sto si me zvao za prijemnik ovako cemo. Poklanjam ti 3. Prijemnika 8 kanalna i rf modul sa antenom . Cim dodem doma javim ti se , a molim i kolege sa foruma ako neto ima nesto viska djelova pomozite  nasim clanovima barem koliko mozete . Pozdrav Zeljko Grgic.
letim, al nikako da poletim

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #28
Posto sam na putu dugo i rijetko tu na forumu oprostite sto se ubacujem ovako ali citam ovo putujuci brodon prema svedskoj. Kolega milane ono sto si me zvao za prijemnik ovako cemo. Poklanjam ti 3. Prijemnika 8 kanalna i rf modul sa antenom . Cim dodem doma javim ti se , a molim i kolege sa foruma ako neto ima nesto viska djelova pomozite  nasim clanovima barem koliko mozete . Pozdrav Zeljko Grgic.

Hvala ti Željko. To mi puno znači. Ne znam kako da ti se zahvalim i odužim.

LP,
milan
---

 

Odg: Vinkovci, lopovski grad...

Reply #29
Posalji mi adresu da kad dodem doma za desetak dana pa cu ti poslat, nemoras zahvaljivat dobro se dobrim vraca a i svedno stoji mi doma neiskoristeno i skuplja prasinu, a tebi ce to uveliko pomoc . kada naidem u vinkovce popit cemo pice. Pozdrav i samo nastavi dalje sa ovim hobijem i puno uspjesni letova ti zelim.
letim, al nikako da poletim