Skip to main content

Topic: Pomoć (Read 3419 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pomoć

Trebam pomoć i savjet

S čime spojiti servo sa zakrilcima, kakva žica ? promjer rupa 1,5 mm

Odg: Pomoć

Reply #1
Ima izbora , ako nađeš negdje stari kišobran sa žicama , ima ih od 1,5 do 2 mm .. ovisno o tome gdje su servići možeš direktno eleron -servo, da ne objašnjavam u detalje  :)  .. imaš u samogradnji dosta primjera ..
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Pomoć

Reply #2
 :) naravno da se toga nisam sjetio ,noob,
 THX

Odg: Pomoć

Reply #3
Zica za zavarivanje... Nadi nekog argonca nek ti da koji komad imas od 0.8 mm pa nadalje

Odg: Pomoć

Reply #4
u trgovini sam nasao samo 2mm nadalje tih zica za varenje

Odg: Pomoć

Reply #5
Pokušaj zamisliti koliko čelične žice se može dobiti iz dijela stare auto gume koji naliježe na felgu.
U pitanju su desetine metara..
Naravno ako su u pitanju manje dužine tih spojeva. Stara kamionska ili auto guma je idealna za nepresušni izvor te žice. Promjer od 0,8 - 1,2 mm.
Uz upotrebu bužira kroz koji prolazi ta žica = bingo.
Dakle, pravac vulkanizerska radnja. Svako će rado ustupiti jednu starudiju.  ;)

Odg: Pomoć

Reply #6
a sto pak za bužire iskoristit?  ja sam pak mislio stavit kruče-tvrđe žice pa mozda nebude trebao bužir, ionako žice imaju rupe u rebrima kroz koja prolaze, ali treba sve isprobat

Odg: Pomoć

Reply #7
Bužiri se koriste za duže poteze veza između pokretnih površina i servoa.
Uzmi na primjer izvedbu Guppyja za koji je potrebna čelična žica dužine otprilike 60 cm. Ta žica prolazi upravo kroz taj bužir i savršeno radi radnju.

Odg: Pomoć

Reply #8
kuzim koja im je svrha a sto se da iskoristit kao buzir? vjerojatno nesto tvrdjih stjenki da ga zica ne savija. neka tanja crijeva mozda? i kod mene na spitu bi moglo biti oko 50 cm od serva do repa,hm

Odg: Pomoć

Reply #9
Postoji u ribolovnim radnjama upravo takvih bužira dužine oko 60 cm.
Ja sam ih plaćao 2 kune po komadu.
Ribiči ih koriste za izradu hranilica za ribe.
Vanjski promjer tog bužira je 3mm.
Dakle, malo obilaska tih radnji nije na odmet!  ;)
Ili namjenski bužiri u RC shopovima koji se prodaju na metre.
Osim toga, pri montaži tog bužira potrebno je na par mjesta kapnuti malo epoxyja da se dodatno izbjegne uvijanje.Ponekad je dovoljno to uraditi na početku i na kraju bužira.


Odg: Pomoć

Reply #10
super bar ribickih trgovina ima , thx

Odg: Pomoć

Reply #11
Za bužir, u krajnjoj nuždi se može koristiti onaj štapić za uši - samo makni vatu. Ok, za duže sajle, treba ti nekoliko komada u seriji, ali ne moraju biti jedna do druge (bar mislim). Poanta je da se žica pri guranju ne savija, a ovo od tih štapića je oko 5 cm dugačko.


Naravno da je ona cjevčica za ribolovne potrebe pun pogodak, samo ako se može naći.


Za spajanje dvije šipke, možeš uzeti komad kabela, tj. one plastike (oblankiraš), pa onda luster klemu (rednu stezaljku). Ja uzmem obično dremel i prerežem ju na pola, tako da mi taj spoj nije pre-težak. Plastični 'rukav' stavim tako da obadva kraja šipke idu kroz njega, a onda preko toga jednu polovicu te redne stezaljke (samo jedan vijak). Vijak dobro stisni, a taj bužir (izolacija sa nekog kabela) služi da vijak može sve odjednom zahvatiti.


Ujedno je taj spoj podesiv.


Ako nađeš inox žicu za zavarivanje, 1 mm - dvije takve koštaju 3 kune (svaka je metar dugačka).


Svakako ju nađi negdje - ja ju oblikujem, zagrijem upaljačem (ili svijećom) i onda pravim utore za sve i svašta u stiroporu. Pošto željezo, čelik... ne provodi dobro toplinu, možeš držati tu žicu na samo 5 centimetara od zagrijanog dijela, a da ne osjetiš toplinu. Vrijeme urezivanja ovisi koliko si jako ugrijao žicu. (nadam se da ova metoda može nekom pomoći da dobije ideju kako urezati rupu u stiroporu/depronu raznog oblika - onako kako se žica oblikuje (već imam malu kolekciju oblika).


Umjesto čelične žice, ta inox žica za zavarivanje je dosta lagana za saviti - ne otima se kao tvrđi čelik. 


LP,
milan
---

Odg: Pomoć

Reply #12
Evo kako izgleda spoj 1/2 redne stezaljke:


[attach=1]


A evo primjera urezivanja stiropora (stirodura, stiro... što god) savijenom žicom u obliku slova 'U' (zagrijana na upaljaču, kod ovog plavog stirodura imam negdje oko 2-3 sekunde da urežem utor).:


[attach=2]


Obični stiropor se lakše urezuje, no nije problem kod nijednog takvog materijala na nekoliko puta...


LP,
milan
---

Odg: Pomoć

Reply #13
Ja za urezivanje koristim pistolj lemilicu i stavim spajalicu na vrh i nema boljeg alata :-) vuces jos lagano po drvenom ravnalu i bude ko staklo

Odg: Pomoć

Reply #14
Matej, ovo ti je odlična ideja! Samo da nađem neku polovnu (ili povoljnu, valjda sam to mislio reći) pištolj lemilicu...


Hvala što si mi to spomenuo, ne bi se nikad sjetio.


LP,
milan
---