Skip to main content

Topic: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup? (Read 23641 times) previous topic - next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Pozdrav,


Bio sam na jednoj lokaciji i uporno pokušavao napraviti 'slope soaring', iako vjetar i nije bio baš nešto.


No, kad sam pregledavao snimke, nešto mi je upalo u oko; na dijelu nepokošenog korova, jedna relativno uska traka (gdje se osjeti neugodan miris truljenja trave) - na tom mjestu sam primijetio čudno ponašanje klizača. Pošto sam početnik u tome, molim iskusne pilote koji su 'jahali' na termalnom stupu da mi potvrde ili ospore moju observaciju.


Radi se o ovoj lokaciji (google maps):


[attach=1]


A, na snimkama letenja, počevši od 3:50 (najduži let koji sam imao je 15 sekundi), tu sam dobio neku vrstu 'ekstra pogona' kad je klizač prešao preko tog ruba zelena trava/nepokošeni dio. U istom videu, nakon 7:17, pa opet nakon 8:06 - isto mi se dogodilo, a pošto sam bio fokusiran na pronalaženje vjetra, nisam bio svjestan da je to možda izvor termalnog stupa.


http://www.youtube.com/watch?v=jMYArkH31gk


Ne samo na spomenutim točkama u videu, nego i na još nekim mjestima sam primijetio da klizač pri prilazu tom području dobije neku vrstu 'udarca' odozdo ili od naprijed. Dok sam se pržio na suncu, nije mi ni na kraj pameti bilo da je to možda izvor termalnog stupa.


Na slici gore se može vidjeti da je u blizini rijeka Bosut, koju sam izbjegavao, ali je u nekoliko navrata klizač baš 'svojevoljno' htio tamo.


Dakle, svaka pomoć bi mi bila dobrodošla da se naučim letjeti klizačem (trenutno je rastavljen radi modifikacije), te da prepoznam termal (ili thermal).


Ako je to izvor termalnog stupa, dali je to moguće iskoristiti kao 'dodatni pogon' za klizač (da dobije na visini)?


Unaprijed hvala na odgovorima.


LP,
milan
---

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #1
Termalne struje ne moraju biti isključivo stalno na istom mjestu.


Najlakše je pratiti ponašanje ptica tamo gdje ptice lete u krug to je 99% termalni stup, ali naravno gamadi nema kad ih trebaš pa se moraš osloniti na nešto drugo. Ispod, pored kumulusa najčešće se nalazi termika, samo valja biti jako oprezan s njima zna se dogoditi da termika "uvuče" model u oblake i onda ga više nema.


Kada model naiđe na termiku neposredno prije počne "skakutati" to je znak.


Eto toliko koliko ja znam, nadam se da sam pomogao.

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #2
Termalne struje ne moraju biti isključivo stalno na istom mjestu.

Dali to ima veze sa vjetrom? Mislim, dali vjetar pomiče taj stup, ili je nešto drugo u pitanju (promjena tlaka zraka, vlažnosti, temperatura)?

Quote
Najlakše je pratiti ponašanje ptica tamo gdje ptice lete u krug to je 99% termalni stup, ali naravno gamadi nema kad ih trebaš pa se moraš osloniti na nešto drugo. Ispod, pored kumulusa najčešće se nalazi termika, samo valja biti jako oprezan s njima zna se dogoditi da termika "uvuče" model u oblake i onda ga više nema.

Da, ptica nije bilo ovaj puta ni za lijek. Sjećam se da je tijekom Air-Show-a u Osijeku, negdje pred sam kraj bio veliki krug ptica. Nedavno opet pred mojom kućom, nekih stotinjak metara, isto tako - cijeli čopor ptičurina (uglavnom gavrani). Ovaj puta se taj 'krug' kretao po nebu (zaboravio sam točno u kojem pravcu, te smjer vjetra u tom trenu).

Što se tiče uvlačenja u oblak - neka! Sve bi dao da mi uvuče u oblak, pod uvjetom da je to snimljeno kamerom. Ali, nisam ja te sreće...

Quote
Kada model naiđe na termiku neposredno prije počne "skakutati" to je znak.

E, taj dio me interesira!

Ovo mislim da sam vidio odmah dolje pri zemlji, negdje oko ruba tog zaraslog dijela - tu se isto tako osjeti zapara, onako jako topal zrak, kao da nešto trune (a i trune, tu znaju biti lokve vode nakon kiše). No, tu je i šuma, pa sad nisam siguran 100% dali je taj ne baš ugodan miris i osjet topline dolazio iz šume ili sa tog dijela požutjele trave i korova.

Jedino nisam bio siguran oko vjetra. Ponekad mi se činilo da je klizač vjetar gurnuo gore, no opet me bunilo što je u tom trenu puhao iz suprotnog pravca (stalno se mijenjao smjer, valjda turbulencija zbog šume). Drugi puta sam mislio da sam ja nehotice pre-naglo povukao palicu. No, par puta sam bio siguran da nisam ništa dirao - točno onda kad sam ga pustio da ide bez uplitanja (da vidim dali je trimiran). Znalo se dogoditi da ga vjetar baci nazad, no to se može vidjeti po okolnjem raslinju (i ono se pomakne istovremeno). No, ponekad se to dogodi bez očiglednog vjetra (ili ja nisam zapazio).

Quote
Eto toliko koliko ja znam, nadam se da sam pomogao.

Jesi.

Sad je na meni red da letim i isprobavam. Ovo mi je bio zapravo drugi posjet izletištu Sopot (mislim, naoružan letjelicom). Prvi puta sa samoletećim motornim aviončićem (imao je samo vremensko ograničenje trajanja pogona, da ne ode predaleko). No ovaj puta sam isprobavao da vidim kako to ide... Priželjkivao sam jači vjetar, ali nije ga bilo.

Što je tu je - gledam snimke i vrlo je interesantno kako se u određenim trenucima letjelica ponaša čudno. Iako, nisam siguran dali zbog promjenjivog vjetra ili ima tu još nešto.

Hvala na odgovoru.

LP,
milan
---

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #3
Termalni stup isto ne mora biti ravan stup prema gore ako ima vjetra taj stup se izvija odnosno više nije pod 90° nego nagnut u jednu stranu.


I vjeruj mi ne želiš da ti ga kumulus srkne, kada model nestane može otići i do par kilometara od mjesta gdje je zadnji put viđen, tako da može otići u neku šumu i ode oprema od parsto kuna ili ne daj bože u naseljeno mjesto i prouzročiti materijalnu štetu, zato valja biti oprezan.


Da, nije dobro da ima previše vjetra, najbolje je samo mali povjetarac.

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #4
Da, tu si u pravu. Novci jesu u pitanju, ali se nekako prebole. Da ugrozim nečiji život, e to bi me pratilo do kraja mog života - a to ne želim.


Za sada, ovo je išlo maksimalno 20 metara gore ili tu negdje. No, još nisu bili povoljni uvjeti za bilo koju pravu 'akciju', tj. pogon na vjetar.


Prvo sam morao vidjeti kako sve to izgleda, da bi znao što očekivati. Drugo, sad vidim koje su slabe točke i što sve moram pojačati. Iako je krilo nezaštićeno, ono je najmanje stradalo pri padovima - najviše je stradao trup i to na nosu. Taj dio sada radim, razmišljam kako da napravim da je ipak malo aerodinamičnije, manje otpora zraka.


Sve to da bi se postigla početna visina, a samim time i dužina leta. Ako ima uvjeta, možda i 'jahanje' na termalnom stupu, a možda i na vjetru na nekoj uzbrdici (ovo drugo je za sada manje vjerojatno - nisam našao nešto previsoko da bi išlo na povjetarac).


Ovo je prvi klizač s kojim sam zadovoljan. Onaj Swifter me baš i nije oduševio previše.


Još jednom hvala. Ako se netko sjeti još nečega što bi mi moglo pomoći, unaprijed zahvaljujem.


LP,
milan
---

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #5
Ja sam novi u svemu što ima veze sa jedrilicama, termikom i slopeom, ali nabacit ću par svojih natuknica ili zapažanja pošto nemam dovoljno koncentracije napisati lijepi i veliki post trenutno :)
Znači ovo je ono što sam ja naučio kroz praksu i nešto čitanja, ako se netko ne slaže vrlo rado bi prokomentirao :)



- termika gotovo nikad ne miruje, tj. ne stoji na mjestu. ako nema vjetra - nema termike gotovo sigurno. pod vjetar mislim promjene u tlaku, tj. "osjeti se" na livadi kad ima termike. ako se ništa ne kreće, sve je zagrijano i vrlo vjerojatno nema "dobrog" zraka


- termalni stup se uvijek "izvija" niz vjetar, i u pravilu (bar po meni) se kreće malo sporije od samog vjetra. ovo diktira cinjenicu da uvijek treba kretati u vjetru, jer sa prvim termalom koji ulovis ces lagano penjati i ici niz vjetar, a ako nemas motora moras se nekako i vratiti doma :) nije problem ako si u stupčini pa te digne stvarno visoko jer onda imaš dovoljno energije da se vratiš.


- na ovim visinama gdje ti letiš, tj. tako nisko gotovo sigurno nisi naletio na stup već "balončić" iliti bubble toplog zraka. znači nakuplja se na zemlji (prvenstveno na površinama koje su tamnije od okolice i samim time se bolje ugriju. baloncici se spajaju u sve vece i vece dok se na kraju ne odvoje od zemlje i spajaju u sve vece i vece, gdje nastane stup. to ne znaci da je svaki zrak koji ide prema gore termalni stup koji mozes iskoristiti sa svojom (ili bilo kojom drugom) letjelicom. zaključak: na većoj visini je bolja, veća, jasnija i jača termika. (za oblake su ti već rekli)


- prati ptice, bube, promjene jacine i temperature zraka koji ti prelazi preko lica, sve je bitno. dakle recimo da si okrenut i vjetar i uzasno ti je vruce i cini se da je vjetar stao (gdje ti stojis). ako zapuse naglo hladniji zrak po tebi, upravo te prosao termal i mozes lansirati jedrilicu u vjetar, okret 180 stupnjeva i vjerojatno si u termici)
Ponavljam, na malim visinama je jako tesko, pogotovo sa teskom jedraljkom!!


- termalni stupovi zbog vjetra nikad nisu ravni, ja ih volim zamisliti da imaju oblik tornada, dakle sire se prema gore (sto direktno za cinjenicu ima da model na vecoj visini "hvata" puno vecu i jacu termiku, pogotovo zato jer ne mora toliko skretati da bi ostao u jezgri iliti stupu. svaka jedrilica najbolje leti kada se ne dira puno, tj. kad je otpor zraka najmanji sto znaci da sto vise ides gore, radis vece krugove (smanjujes otpor zraka i samim time jos brze ides gore)


- ovo "poskakivanje" aviona dok ulijeće u balon ili stup je upravo radi razlike u temperaturi zraka. dakle na rubu termala je zrak uvijek hladniji i on "podvlači" jedrilicu, a termika ju diže. dakle prvo krene malo dole, pa se onda penje (ako je termika dovoljno velika i jaka). tu dolazimo do zaključka da nije svaki balončić i svaki topli zrak za penjanje. ako ti moraš jako skretat da bi ostao u njemu, velika vjerojatnost je da unosis u let vise otpora nego sto ce te termal ustvari dizati.


- ako skuzis da si u "nuli", tj. letjelica ne pada a ti si napravio već krug-dva, pričekaj. taman se nakuplja topli zrak i ako ostaneš na pravom mjestu (ili pratiš zrak) vrlo vjerojatno uskoro ideš prema gore :)


- najcesce termiku skuzis tako da se jedno krilo letjelice digne. znaci ako letis ravno i digne se lijevo krilo (avion se nagne udesno), vrlo vjerojatno je lijevo krilo "okrznulo" topli zrak (uvijek treba uzeti u obzir orijentaciju aviona jer vjetar isto ovo zna napravit, recimo ako puhne sa lijeve strane u krilo sa dihedralom isto se ponasa). vecina ljudi na ovakav pomak aviona reagira skretanjem na tu stranu (u ovom slucaju lijevo), kako bi probali "ući" u njega odmah i penjati se. po meni je bolja taktika proći kroz njega (sad imaš otprilike dojam koliki mu je opseg) - zatim skrenem za 180 stupnjeva, pa pod 90 unutra natrag. dakle "izmjerim" ga odmah kako bi znao koliki je tako da sto manje skrecem a opet budem u njemu (maksimalna efikasnost). naravno, kao sto sam prije spomenuo, kako ides vislje tako se i krugovi povecavaju, raste sama efikasnost i ponekad ides gore stvarno brzo. znao sam se zabrinut za Elfa kako ga je znalo čupat gore, ali opet, to je jedrilica od metar a ima manje od 100grama (uzasno niski wing loading)


Sve ovo dosta jednostavno zvuci u teoriji, ali u praksi u sve to treba ubaciti vjetar i to da se jedrilica nikako ne ponasa isto ako ide uz, niz ili bocno uz vjetar. Kada ides u vjetar predlazem "cik-cak" penjanje kako bi mogao pokriti sto veci teritorij dok trazis termiku a da ne izgubis puno na visini jer ides direktno u njega. Zajebana igra :)




Sto se tice slopea, ne treba ti nista visoko. Treba ti vjetar koji puse direktno na nasip, drvored, krov od kuce, bilo sto sto ce ga usmjeriti prema gore. Mogu ti staviti par svojih filmica iz samih pocetaka cisto da vidis o cem pricam. Znaci pravila slopea su jednostavna: uvijek budi ispred njega posto iza "usisava" jer zrak pada odmah dolje, pogotovo kod nasipa i slicnih manjih slopeova. Uvijek skreces u vjetar i trazis gdje te najvise dize. E sad, kad se tu umijesa i termika ;)


Natrkeljao sam svašta čisto da se pokrene diskusija :)

 

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #6
I da, stavi expo na elevator, vidim u videu da je osjetljiv do bola. Ako zelis biti efikasan, ne smijes puno prtljati po palicama :)

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #7
Tako kako je rekao Zed....nije baš jednostavno ali je užitak kao 'gol iz igre'  ;) ;

jedna napomena: da bi nastala termika mora postojati razlika u temperaturi, dakle nejednako zagrijavanje tla npr.

Rub šume uz livadu je uvijek sumnjiv, kao i obale rijeka, kontrasti svijetlije-tamnije tlo (svježe izorana njiva) itd. generiraju balončiće jer se hladniji zrak podvlači pod topli koji se formira u balončić.

Male balone je teško uloviti i pratiti, to bi prepustio ekspertima, no nije dobro niti kod velikih proći kroz njega da se ocjeni veličina jer može biti kasno,tj. na rubu nas uvijek prema tlu baci turbulentni zrak i balončić može odjahati bez nas. Bolje centrirati kako-tako da ide gore i dok izdrži, pobjeći od ruba koji se primijeti po tome što se model počinje njihati... i imati sreće..

Sve ovo je vidljivo na slici ovdje: kako izgleda termika !

[attachimg=1]

I jedno pitanje za razmišljenje: može li balon na topli zrak dobivati na visini u termici?  ::)

Damir

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #8
Kako ne bi mogao :)


Da, zaboravio sam spomenuti razlike u temperaturi. I još dvjesto stvari vjerojatno :D Spomenuo sam to da ako nema vjetra-nema termike. Nisam mislio na puhanje, već male vjetriće. Znaju oni s livade na kaj mislim :)

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #9
Balon na topli zrak u balončiću termike je kompleksna stvar.
S jedne strane, razlika u specifičnoj težini do koje dolazi jer je u balonu zagrijani zrak manje specifične težine, tj. gustoće, i okolnog zraka, će u stupu termike biti manji (jer je temperatura zraka u termici veća), pa će uzgon biti manji, ali obzirom da postoji vertikalna komponenta gibanja jer zrak u stupu ili balončiću ide gore, koji je krajnji rezultat, povoljan ili nepovoljan ... ???
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #10
@davor,@zed: ako je gubitak uzgona veći od dobitka zbog vertikalne uzlazne struje termike = balon ide dole !
Dakle moguće su sve kombinacije, od dobitka, nulice, pa do padanja. To je slićna fora npr. ako ispod broda na moru u dubini dodje do erupcije metana-brod može potonuti (kažu da je to Bermudski ?)

Balonđije u pravilu vole letiti predvećer kada se zračne struje smire.

Ovdje dodajem jednu sliku neke zamišljene livade sa generiranom termikom (žuto). Vidi se nepravilnost i za ljudska osjetila nevidljivost same termike (kako  to ptičurine skuže ?? )
Ako netko želi, mogu staviti cijeli pdf odakle je slika skinuta - mnogo teorije i simulacije  :-\

Isto tako, ako ma zainteresiranih, mogu priložiti ijednu moju razradu elektroničkog detektora termike (ovo je eksperimentalna  naprava i sam autor navodi da je diskutabilne upotrebljivosti).

Za sve druge slućajeve tu je - telemetrija : staviš vario i gledaš kada brojkice počnu skakati prema gore. Ako nemaš akustičku signalizaciju be be be - trebaš gledati i model i display  :D :D

Damir

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #11
Pitanje je bilo postavljeno tako da sam takav odgovor dao :D Može li balon na topli zrak dobivati na visini u termici? Što ne bi mogao :)
Naravno da neće sam od sebe dobivati visinu, moze eventualno padat ako je termika toplija od zraka u balonu (teško) :)
Balonaši lete predvečer da ih ne odvede u 3,14 materinu i da znaju predvidit gdje će otprilike sletit, ne zbog termike. Ustvari, da..zbog termike, ali ne zbog padanja ili dizanja :D


Što se tiče variometra - NE! To samo u velkoj jedrilici u koju sjedneš :P

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #12
Što se tiče variometra - NE! To samo u velkoj jedrilici u koju sjedneš :P
'aj ti nađi jedrilicu u koju ja mogu sjesti  :o ?
Možda onu desantnu....

FrSky ima vario, čak 3 modela, naravno 2 nisu kompatibilna sa mojim hubom, a ovaj koji imam mora biti u mraku ( zašto pressure senzor mora u kmicu ?) . Mislim da postoji i app za android pa ti bipa kada pikneš termiku.

Slavko iz MB još je davno počeo sa (na 433 MHz) proizvoditi modelarski telemetrijski vario_: staviš slušku u uho i čekaš beeee bee bip .. naravno na tekmama zabranjeno ! I nema gušta da si nešto sam piknuo !
http://www.rc-electronics.org/index.php?link=rc_t2020

Damir


Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #14
Evo Diogen je rekao, post iznad. Nema gušta da si nešto sam piknuo :D