Skip to main content

Topic: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije? (Read 5724 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Znači, zanima me kako pravilno staviti baterije u "storage" mod? Prije nekog vremena sam to pokušao sa baterijom 1800mah 3s, slijedeći savjet sa interneta punio sam na 0.5c, tj. 0.9A u storage modu. Baterija do tada nije bila napuhana, ali se tijekom punjenja pošteno "napuhala". Jesam li nešto krivo napravio ili je samo baterija bila loša? Budući da dolazi zima trebalo bi "storage"-ati baterije, pa ne želim opet ponoviti istu grešku.

Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #1
Storage je samo napon na kojemu trebaju biti ćelije ako dugo stoje, a on je 3.8V po ćeliji.
Vjerojatno je baterija bila loša ako se na tako maloj struji napuhala!


Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #3
Copy/Paste:
Čuvanje (skladištenje ) baterija

Baterije, kada se duže vremena ne koriste, treba staviti u tzv. Storage Mod. To svaki bolji punjač LiPo baterija ima, a radi se o tome da taj mode svaku ćeliju dovede na napon od 3.8V.
Taj napon omogućava bateriji da duže vremena nekorištenja ne gubi svoja svojstva.

Da malo rezimiramo sve na što treba obratiti pozornost s baterijama.

Ubojice baterija:

- napon ispod 3.2V u korištenju
- napon ispod 3,6V u stajanju
- punjenje preko 4.2V
- temperatura iznad 60
- brzo >0.5C punjenje na temperaturi ispod 10 Celsiusa
- korištenje više od 80% kapaciteta
- skladištenje na punom 4,2V naponu

Kratkotrajno spremanje (2 - 4 dana)

Ako želite puniti baterije par dana prije letenja (maks do 4 dana) napunite ih na 4,1V po ćeliji koristeči LiIo mod na Vašem punjaču. Na dan letenja dopunite ih sa LiPo modom do 4,2V po ćeliji koristeči 2C punjenje.  Za punjenje na dan letenja treba Vam 10 min (od 4,1 do 4,2V) i baterija će biti spremna.

Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #4
Koliko je vremena to duže ne korištenje? 10 dana? Mjesec dana? 3 dana?

Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #5
svaka sekunda van storage napona je štetna bili više ili niže od 3,8V po ćeliji.


Idealno baterija bi se trebala napuniti, potrošiti i staviti na storage.

Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #6
Napuhana baterija je loša baterija. Takvih se valja riješiti...

Usput, tko je rekao da je 'storage mod' punjenje baterije ?
Storage mod je dovođenje svakog članka baterije na napon oko 3,8 V, znači ispravan punjač će prazniti bateriju ako je napon viši od 3,8V/ćlanak ili će je puniti ako je napon manji.

Dobro je baterije pohraniti na mjesto gdje se neće oštetiti, koje je dalje od izvora topline i sigurno u požarnom smislu, recimo dalje od zapaljivih stvari i u onim ipoSafe vrečicama (iako je šansa samozapaljenja baterije u storage modu izuzetno mala zna se dogoditi da se iznenada napuhne bez vidljiva razloga).

Damir

Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #7
Probao sam razne načine čuvanja/punjenja baterija-i nema veze s gore navedenim.
Ti razni storage modovi, dopunjavanja-sve su to bedastoće

Loša baterija je jednostavno loša.
Imam neke napuhane baterije od Turnigyja koje koristim za razna maltretiranja/pokuse i već godinu dana još se drže.
Baš mi došlo da ih prepunim da vidim kak to puca sad za ove blagdane da ne kupujem petarde

Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #8
Probao sam razne načine čuvanja/punjenja baterija-i nema veze s gore navedenim.
Ti razni storage modovi, dopunjavanja-sve su to bedastoće

Loša baterija je jednostavno loša.
Imam neke napuhane baterije od Turnigyja koje koristim za razna maltretiranja/pokuse i već godinu dana još se drže.
Baš mi došlo da ih prepunim da vidim kak to puca sad za ove blagdane da ne kupujem petarde

Želiš reči da na lošoj li-po bateriji ne pomaže ni držanje u storage naponu čelija ili je nije potrebno držati u storage naponu čelija, tj da nema razlike držali je ili ne kada se ne koristi?

To nisam znao, morat ću prijeći na te "loše" li-po baterije.  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #9
Čuj ovog dezinformatora...izmislio je novu fiziku i kemiju :D


Neće ti to pomoć kad ćeš u panici zvati vatrogasce iz Kašine da ti spase zapaljenu kuću...

Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #10
No comment.

Probao sam razne načine čuvanja/punjenja baterija-i nema veze s gore navedenim.
Ti razni storage modovi, dopunjavanja-sve su to bedastoće

Loša baterija je jednostavno loša.
Imam neke napuhane baterije od Turnigyja koje koristim za razna maltretiranja/pokuse i već godinu dana još se drže.
Baš mi došlo da ih prepunim da vidim kak to puca sad za ove blagdane da ne kupujem petarde

Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #11
Održavan stvari vrhunski od auta, kompa čega god. Držao sam se ovih raznih genijalnih naputaka o korištenju, čuvanju, skladištenju i moram reći da nisu baš učinkoviti. Možda kod skupljih baterija, al ove za običan puk-ne.

Onda sam radio skroz kontra ovih teorija po kojima sam već trebao imati pedesetak požara pa ništa. Imam jednu bateriju koju uopće nisam pazio i nije se napuhnula.

Sad ću ih na ražnjiće nabosti pa na roštilj :D  :D :D

Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #12
Dakle, ti nagovaraš ljude koji ne znaju materiju da zanemare sva upozorenja i počnu raditi ono što i ti? Samo da sam siguran da li te dobro razumijem. Ovo čitaju (uglavnom) ljudi koji ne znaju što i kako sa lipicama.

Odg: Kako pravilno skladištiti LiPo baterije?

Reply #13

Sad ću ih na ražnjiće nabosti pa na roštilj :D :D :D
Pa daj se uozbilji, zar stvarno želiš da se netko ozlijedi???
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.