Skip to main content

Topic: LIPO baterije općenito pitanje (Read 7017 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LIPO baterije općenito pitanje

Pozdrav,
potpuno sam nov u svemu ovome, kupio sam si Freex Skyview i imam pitanje u vezi zamjenske baterije.
Većini će zvučati smiješno, ali pomozite :)
uglavnom originalna baterija je 3000 mAh i piše da je 13 C
Zamjenska baterija koja mi odgovara dimenzijama je od 2200 mAh i 35 C
Pitanje je vrlo jednostavno, koja će dati više vremena u zraku pod istim uvjetima? Odnosno jel samo količina mAh utjeće na vrijeme koje će moći provesti u zraku?

Unaprijed hvala svima!

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #1
Letjelicu si nabavio, sada još svladaj modelarske osnove kako bi ista potrajala. Štivo korisno za učenje imaš ovdje: http://www.flyfreak.net/pocetnici/modelarstvo-kako-poceti/
 
Inače, baterije (akumulatore) karakteriziraju slijedeće veličine: napon (V), kapacitet (Ah), i kemija (Lipo, NiMH i sl.). Što je veći kapacitet, uz jednak napon, letjelice će duže letjeti. Zato prouči detaljno upute za svoj model i nabavi odgovarajuću bateriju.
 
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #2
Kolicina mAh utjece koliko ce vremena biti u zraku, a C oznacava koliko baterija moze dati maksimalnu struju.
Posto ti je originalna baterija 13 C, zamjenska od 35 C ce biti bolja od originalne.

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #3

 Što je veći kapacitet, uz jednak napon, letjelice će duže letjeti.


Samo da popravim mali lapsus - Što je veći kapacitet, uz jednaku STRUJU, letjelice će duže letjeti. Jedinica je Ah a ne Vh.

Znam da si dobro mislio a te vražje jedinice se uvijek petljaju  :)
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

 

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #4
da no čak je i točno napisao, ako je napon isti, biti će i struja.

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #5
Ako su struja i napon isti, to znači da je ista snaga - watti (U*I, radi se o istosmjernoj).  To nije moguće očekivati ako povećavamo kapacitet baterije zato jer onda raste težina letjelice, pa je potrebna i veća snaga za održavanje u zraku.

Da nije tako, mogli bi na bilo kakav model nakačiti gomilu baterija i onda očekivati da će duže letiti; zapravo  sa prevelikim teretom neće niti uspjeti poletiti.
Dakle nije linearno, a ovisi i o svojstvima letjelice.

Odgovor na pitanje postavljeno u 1. postu ove teme nije moguće točno dati jer ne piše koliko ta baterija ima ćlanaka, 1,2,3 ili više, te koliko je teška. Tek tada je moguće pokušati sa zamjenskom iste težine i većeg kapaciteta očekivati duži let.

Damir

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #6
Ajmo se sad natjecat ko će više zagnojit vinograd :D


Ono što je on htio čut je da dužina trajanja baterije ovisi o njenom kapacitetu.

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #7
Uz ispriku zbog nedorečenog objašnjenja, pokušat ću još jednom.
Dakle, letjelica će letjeti to duže što je kapacitet baterije veći uz isti nazivni napon. U praksi, to znači da će letjeti duže sa 2200 mAh nego s 1500 mAh paketom, ako su oba istog napona, npr. 11,1 V (3S). 
Iz ove (točne) tvrdnje samo po sebi nameće se pitanje: ako su nam raspoloživi paketi različitih napona i kapaciteta, koji uzeti, npr. 2S 2200 mAh, ili 3S 1500 mAh?
Strogo uzevši, dužina trajanja leta ovisi o raspoloživoj energiji sadržanoj u bateriji, a ta je:
E = C * U , gdje je: C=kapacitet (npr. Ah), U=napon (V).
Iz navedenog slijedi:
1. energija baterije 2S, 2200 mAh = 7,4 V * 2200 mA * 3600 s = 58,6 kJ
2. energija baterije 3S, 1500 mAh = 11,1 V * 1500 mA * 3600 s = 59,9 kJ
S obzirom na sadržaj energije, baterije su gotovo identične, pa će obje imati podjednaku masu. Ostaje nam birati po naponu prikladnom za naše trošilo.
Za one koji žele znati više:
http://en.wikipedia.org/wiki/Peukert%27s_law
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #8



AJMO JOŠ MALO I TU SMO :D

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #9
Daj Zed koji je tebi qrac... Ako tebe ne zanima ne znači da nikoga ne zanima.

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #10
i jos niko nije coveku odgovoril  :D :D :D :D  ....



dx9-xd8-gobac630

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #11
Shimpa kaj koji je meni k***c? Jel ti vidiš pitanje koje je čovjek postavio?!  Na svakoj jebenoj temi o baterijama ide trkeljanje u besvijest i ide mi to brutalno na živce.
Evo kad se moram izražavat kao seljačina da bi nešto postalo jasno.


Ako tebe ne zanimaju moje slike gnoja onda ih isto tako nemoj gledati (kad mi već prigovaraš).


Očito 99% ekipe ovdje niti ne zna na što leti, a kamoli kako to "nešto" funkcionira....




Igore, letit će kraće nego prije. Evo, jel bilo toliko teško?

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #12
Hehe, ja sam zaboravio napisati da se radi o 3s bateriji, 11.1 v, znaci jedino sto me bunilo je jel ima utjecaja veci C u cijeloj prici.

Originalna baterija s 13 C zadovoljava potrebe letjelice, a potencijalna nova baterija ima 35 C i 800 mAh manje recimo da je razlika u tezini zanemariva

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #13
Veći C nema utjecaja u ovoj priči (osim što je batka sa većim C uvijek teža ako uspoređujemo baterije istog kapaciteta).

Odg: LIPO baterije općenito pitanje

Reply #14
a možda će letjeti i duže, tko zna kakva je baterija bila nutra neka žblj.. pa sad dečko kupi zippicu dobru pa se iznenadi ha?


kaj veliš na to?