Evo ponesto prepiske sa maila:
Poštovani
Kao predstavnik agencije za zastupanje u osiguranju nazočio sam radionici CCAA 17.2.2015.
Sa nekim kolegama sam već ugovarao police osiguranja, a neki su mi poslali svoje police i razmišljanja kako bi one trebale izgledati.
Čuo sam razmišljanja kako bi iznosi osiguranja trebali biti veći, te da je većini interesantno da polica glasi na osobu a ne na modele letjelica.
Jedan kolega mi je poslao i informacije kako se police ugovaraju u Austriji.
Proslijedio sam te informacije i zahtjeve kolegama u osiguravajuća društva s kojima surađujemo i čekam njihov odgovor.
Ukoliko imate dodatnih prijedloga ili polica koje ugovaraju vaši kolege van Hrvatske slobodno ih pošaljite.
Lijep pozdrav!
Hrvoje Sremić
RS grupa d.o.o.
Mobitel: 091/5698050
Email:
hrvoje.sremic@rsgrupa.hr Semel pro semper
A ja odgovaram
Meni je logicno da se iznos osiguranja veze na masu letjelice .. ne moze depronac od 500gr napraviti neku stetu ko bespilotna od 10kg …
… ima na FF jedan post sa osiguranjem za letjelicu do 20kg i to na neke iznose stete 500.000,00 kuna, premija nesto preko 300Kn … pa di ce depronac napravit takav urnebes .. moze biti steta od par tisuca kuna ako bas netko zavrsi u bolnici jer je dobio propeler u glavu, eventualno razbijen prozor ili farba na autu … ali za 20kg koje lete po zraku nije problem da naprave totalku na autu, autobusu, ili prilicnu stetu na zgradi a mogu i nekog spremit „na spavanje“ tako da u tom slucaju iznos stete moze biti isti kao za osiguranja od autoodgovornosti …
http://www.flyfreak.net/fpv-i-ap/osiguranje-od-privatne-odgovornosti/msg180992/?highlight=osiguranje#msg180992 … dakle treba razlikovati sta leti jer stete mogu biti vrlo razlicite, a time i premije osiguranja … mislim da je dovoljno neke tri –cetiri kategorije .. ali grupirane kod manjih tezina
cca:
do 1kg … mislim da je vecina modela u toj kategoriji i tesko da moze napraviti stetu preko 50.000,00Kn … (ostecen auto, razbijena glava, odsteta) … uzmimo i da bude 100.000,00 … premija sigurno manje od 100Kn godisnje (pogotovo ako gledamo proporcionalno prema ovoj polici od gore koja je objavljena na FF … 500.000,00 za 316,78Kn)
do 2kg (ili 5kg)
do 5kg (ili odmah do 20kg)
do 20kg … ovo kao za autoodgovornost … 20kg avioncek srusi zid na kuci ako se posteno zaleti
… osiguranje vezano na osobu u svakom slucaju jer imam 10tak razlicitih aviona a samo je jedan pilot … osiguranje „dimenzionirano“ prema najvecem modelu kojeg se zeli letjeti
I kaze:
Poštovani gospodine Rajković,
Bio sam na sastanku sa dr.sc. Mišom Mudrićem sa Katedre za pomorsko i općeprometno pravo na Pravnom fakultetu.
Razgovarali smo izradi modela općih uvjeta i modela police osiguranja od odgovornosti za korisnike bespilotnih letjelica. Svjesni potreba i mogućnosti korisnika, kao i razvoja situacije i rizika na području interesa te uvjeta koje nude osiguravatelji u inozemstvu, nastojat ćemo unificirati policu koja bi odgovarala korisnicima koji bespilotnim letjelicama upravljaju iz hobija i onima koji lete komercijalno.
Sa kolegama iz osiguravajućih kuća sam također u kontaktu i radim na tome da se uvjeti/premije korigiraju.
Osiguranje od odgovornosti koje se spominje u mailu je osiguranja privatne odgovornosti koje, gotovo svatko tko je osigurao stvari kućanstva, ima ugovoreno u paketu – vjerojatno većina toga nije niti svjesna. A na taj način su zapravo pokrivene sve letjelice kojima upravlja, a čija je masa prilikom uzlijetanja manja od 20 kn. Za hobi čisto dovoljno. Međutim za bilo kakvu komercijalnu djelatnost ono je isključeno. Pitanje je da li će Agencija takvu policu smatrati valjanom, obzirom na prijedlog Pravilnika koji kaže: „Operator mora ishoditi policu osiguranja u skladu sa propisom kojim se uređuju obvezna osiguranja u prometu“. Za sada, najoptimalnije što sam pronašao je ponuda čiji je okvirni izračun ovdje prikazan, zajedno sa općim uvjetima, a koji udovoljava zahtjevu Pravilnika.
VRSTA LETJELICA MTOM (kg) OSIGURANA SVOTA PREMIJA
SDR EUR KN
Zrakoplovni modeli do 20 10.000 11.300 429,40
do 20 20.000 22.600 566,81
Na taj iznos se obračunava popust 10% ukoliko nije bilo štete u protekloj godini po polici i popust 10% za gotovinsko plaćanje.
Kada bude novosti javim se, a za sve ostale upite stojima na raspolaganju.
Lijep pozdrav!
Hrvoje Sremić
RS grupa d.o.o.
Mobitel: 091/5698050
Email:
hrvoje.sremic@rsgrupa.hr Semel pro semper
A moj odgovor je:
Nije bas na tragu onoga sto sam pisao u ranijem mailu, da se premija na neki nacin veze na „kilazu“ letjelice … smisao je da za male letjelice bude jeftinije pa da si svatko to moze priustiti … i imati neku sigurnost … jer vecina nas leti bitno manje sprave od spomenutih 20kg
Zatim profice i hobiste nagurati u isti kos je diskutabilno .. ja kao hobby vikend letac imam punooo manje sati leta godisnje nego neki profic, a osim toga vecinu letenja odradim negdje na livadi dovoljno daleko od bilo cega, i bilo kakve vjerojatnosti za napraviti stetu, a profici koji snimaju svadbe, reklame i sl lete cesto i blizu stvari i ljudi …
Dakle ovo osiguranje iz mojeg ranijeg maila „od privatne odgovornosti“ je cist ok za hobby (tu se slazemo), ali ima mjesta postati i jos jeftinije (to je moj cilj) uvazavajuci gradaciju letjelica po „kilazi“ i mozebitne velicine stete … a ovo iz Vaseg maila ako je za profice mislim da je premaleni osigurani iznos, pogotovo za 20kg koje lete
.. al to se opet vracam na svoj raniji mail gdje je premija 351Kn (istina za hobbyste) ali za 500.000 stete
Zakljucak:
Odvojiti hobby i profi letenje
Definirati tezinski 2-3 kategorije grupirano oko manjih kilaza (npr 0-1kg … 2-5kg … 5-20kg)
.. al to se opet vracam na svoj raniji mail