Ipak se kreće.
Evo, skontao grešku sa "average" funkcijom. Cijela poanta je bila u loše objašnjenom primjeru, gdje je postavljena petlja od 'n' broja uzoraka, a ja sam uporno pokušavao mijenjati taj broj. No, prava 'rezervacija' spremišta 'n' broja uzoraka se nalazi na kompletno drugom mjestu ("Average<float> ave(300);". Tu mi je bila zbunjava, a tek kad sam počeo mijenjati ove brojeve u zagradi, tek onda se počeo mijenjati opseg prosjeka. Taj dio je zapravo neka vrsta digitalnog low pass filtera, koji 'pegla' šum visoke frekvencije, ovisi o tom broju ("ave") - što je broj veći, to je bolje filtriranje. Limit arduino nano je negdje između 300 i 400 uzoraka, a ovisi o preostaloj slobodnoj memoriji (max 2048 bajta, od toga nekih 700 zauzeto). Pošto su brojevi za tlak dugački 4 bajta, dakle ostaje cca. 325 mjesta za taj dio, no postoje i ostale varijable, pa sam smanjio taj broj na 'sigurnih' 300. Evo razlike (preve 3 slike prikazuju razliku tlaka pri promjeni visine senzora od 2 metra - pod/ormar):
[attach=1] Prosjek=1 [attach=2] Prosjek=10 [attach=3] Prosjek=100 [attach=4] Nisam još stavio vremensku bazu, no ustanovio sam delta T i delta P.
Toliko za sada, čekaju se ostali senzori, kao i druge stvarčice da stignu.
EDIT: Vremensku bazu za prikaz promjene temperature i tlaka po jedinici vremena još nisam radio, jer još uvijek ne znam koja će bit konačna varijanta brzine prijenosa, rang temperature i tlaka, rang vremenskog perioda... A, bilo bi lijepo početi se igrati sa spremanjem podataka, da ne moram stalno raditi screenshot da bi pohranio podatke - koje onda kasnije ne mogu analizirati. Za sada je to još uvijek u izradi. Fale još senzori za vanjsku temperaturu, vlažnost zraka (vani/unutra), a jednog dana i ostalo; brzina i smjer vjetra, piezo detekcija oborina (slaba/srednja/jaka kiša/tuča, za snijeg ne znam...) i što god se još sjetim nadodati.
EDIT2: Iako sam stavio 'peglanje', na ovoj četvrtoj slici se vidi da je krivulja jako 'grbava'. To je zato što 'pumpam' previše podataka odjednom - za potrebe testiranja. U konačnici će se to moći daleko bolje poravnati i neće biti tako grbavo. Ostaje još dosta dorade, najviše vremena sam izgubio na savladavanju šuma, gdje sam uspio dobiti maksimalno za ovu kinesku jeftu. Naravno, bolji (i skupji) senzor nema toliko šuma, a bit će predviđen za variometar, no ovaj je više nego dovoljno dobar za WS (Weather Station). A, vidjet ću kad ću se moći igrati i za dubinomjer u vodi - potrebno je sve to dobro enkapsulirati u nepropunsu posudu, sa fleksibilnim prozorom. Navodno ide do 150 metara dubine - pokazivanje dubine u odnosu na izmjereni tlak.
LP,
milan
---